Jak przechowywać opony

Przechowywanie opon to niezwykle istotna kwestia u każdego kierowcy. Ogumienie często bywa drogie w wymianie i naprawie, dlatego ważne jest ich efektywne przechowywanie. Ten przewodnik pokaże Ci, jak przechowywać opony, aby zapobiec ich gniciu lub zniszczeniu. Zastawiasz się, jak przechowywać opony? Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej! 

Gdzie przechowywać opony?

Zazwyczaj wymieniamy opony dwa razy w roku, mamy tu na myśli sezon letni oraz zimowy. Dwa razy w roku stajemy przed ważnym zadaniem przechowania opon. Aby opony nadawały się na kolejny sezon, należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. W jakich? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 

Można to zrobić na dwa sposoby, po pierwsze możemy zostawić opony w serwisie ogumienia, w którym wymieniamy opony. Coraz więcej serwisów oferuje taką usługę. Jeżeli nie chcemy generować dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem auta, możemy sami zadbać o dobre przechowanie ogumienia, dlatego musimy zadbać o odpowiednie pomieszczenie i przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, jak składować opony:

  • Pomieszczenie, w którym chcemy przechowywać opony powinno być suche, ciemne oraz chłodne,
  • temperatura w miejscu przechowywanie nie powinna przekraczać temperatury pokojowej (20-24 stopnie Celsjusza). Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewane to należy zadbać o to, aby opony nie znajdowały się zbyt blisko źródła ciepła,
  • przechowywane opony nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie światła słonecznego, ma to negatywny wpływ na mieszankę gumy.
  • opony należy trzymać z dala od wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, paliwa oraz chemikaliów,
  • jeżeli przechowywane opony zamontowane są na felgach, należy pamiętać, aby ciśnienie w oponach było takie samo, jak podczas użytkowania opon.

Przechowywanie opon bez felg

Przechowuj niezamontowane opony ułożone do siebie ścianami bocznymi. Najlepiej jest też umieścić opony na kawałku drewna lub innej barierze, a nie bezpośrednio na ziemi lub betonie. Pomoże to chronić opony przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci.

Alternatywnie możesz użyć jednego z wielu dostępnych w handlu stojaków na opony, które są montowane w garażu lub na ścianie. Pomagają one utrzymać ciężar opony nad ziemią, utrzymują opony w górze i nie przeszkadzają podczas długotrwałego przechowywania.

Jak przechowywać opony bez felg? 

  • Opony nie mogą być składowane poziomo;
  • opony nie mogą wisieć;
  • opony muszą być składowane pionowo, należy pamiętać aby je obracać co cztery tygodnie.
Przechowywanie opon bez felg

Przechowywanie opon bez felg

Przechowywanie opon z felgami 

Jak przechowywać opony zamontowane na felgach? Świetnym sposobem przechowywania opon na felgach są haczyki w samej feldze. Pozwala to odciążyć oponę i zmniejsza ryzyko, że opona spoczywa na jednym punkcie podczas przechowywania poza pojazdem.

Pamiętaj, że wiszenie opon na hakach niezamontowanych na feldze może spowodować odkształcenie opony z powodu nierównomiernego obciążenia haka.

Alternatywnie można przechowywać zamontowane opony w stosie, pionowo, ścianą boczną skierowaną w dół, tak aby ciężar felgi nie naciskał na bieżnik opony podczas przechowywania.

Zatem jak przechowywać opony na felgach?

  • Opony nie mogą być przechowywane w pozycji pionowej;
  • opony powinny być zawieszone;
  • alternatywnie opony mogą być przechowywane poziomo, jedna na drugiej. Należy pamiętać aby w przypadku takiego przechowywania, co cztery tygodnie zamieniać opony miejscami.
Przechowywanie opon z felgami

Przechowywanie opon z felgami

Przechowywanie opon cena

Z naszych obserwacji wynika, że cena przechowywania opon to około 100 zł za półroczne przechowania całego kompletu. Najczęściej wszelkie przechowalnie liczą sobie koszt takiej usługi od jednej opony i jej rozmiaru. Na przykład, cena przechowania opony lub koła do 14 cali to 22 złote, a powyżej 14 cali 25 złotych. 

Jest to na pewno świetna alternatywa dla kierowców, którzy nie posiadają miejsca na przechowywanie lub zależy im na świetnych warunkach przechowywania opon, co finalnie wpłynie na dłuższą eksploatację ogumienia.

Wadą takiego rozwiązania jest cena. Po kilku sezonach przechowywania robi się niezła suma, szczególnie kiedy przechowujemy kilka kompletów opon.

Jak czyścić opony przed przechowaniem? 

Ważne jest, aby przed przechowywaniem opon usunąć wszelkie ślady brudu na oponach, czyli asfaltu i pyłu hamulcowego. Jednak nie wszystkie mydła i metody czyszczenia są efektywne. Unikaj środków czyszczących zawierających ropę. Produkty te mogą powodować wyniszczanie struktury ogumienia.

Aby wyczyścić opony:

  • wymieszaj w wiadrze łagodny płyn do naczyń i letnią wodę;
  • użyj szczotki do opon, aby usunąć wszelkie zabrudzenia;
  • upewnij się, że opony są całkowicie wysuszone przed przechowywaniem, ale nie susz ich na słońcu;
  • unikaj środków chemicznych do czyszczenia opon, które mogą przyspieszyć rozkład gumy.

Regał na koła samochodowe

Coraz częstszym rozwiązaniem w garażach korowców jest stojak na opony lub regał na koła samochodowe – nie ma tutaj jednej spopularyzowanej nazwy. Dzięki regałowi do przechowywania opon zapewnimy sobie porządek oraz wiele więcej miejsca – a co najważniejsze – opony nie ulegają wysokiej degradacji. 

Producenci stojaków do opon prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązania ze stalowych konstrukcji, które zapewniają dobrą stabilność. Jest to idealne rozwiązanie do garaży, piwnic lub warsztatów, które zapewni nam porządek na lata. 

Cena wieszaka na opony waha się w granicach 100 złotych. Mowa o wieszaku przeznaczonym do przechowywania czterech kół/opon. Im stojak większy, tym cena wzrasta. Przy wyborze wieszaka, należy zwrócić uwagę na rozmiar opon, co wpływa na wielkość stalowej konstrukcji.

Regał na koła samochodowe

Regał na koła samochodowe

Przechowywanie opon w workach foliowych

Oprócz światła słonecznego, kolejnym czynnikiem niszczącym opony jest tlen. Niektóre rzeczy w magazynie wymagają przepływu powietrza, aby oddychać i pozostać w dobrym stanie. Szczelna przestrzeń zapobiega przedostawaniu się tlenu do opon, spowalnia proces utleniania, zapobiega parowaniu oleju i wysychaniu opon. Pamiętaj, aby owinąć każdą oponę osobno, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Opcje przechowywania opon:

  • specjalne torby do przechowywania opon;
  • duże czarne worki na śmieci od sprzedawców;
  • grube plandeki, które można ciasno owinąć wokół opony.

Unikaj szkodliwych produktów i chemikaliów

Jeśli planujesz używać innych środków do ochrony opon lub środków czyszczących, przeczytaj etykiety produktów i bądź świadomy innych chemikaliów, które znajdują się na Twojej gumie. Unikaj używania jakichkolwiek środków czyszczących na bazie ropy naftowej, ponieważ mogą one prowadzić do przedwczesnego pękania opony

Narażenie na szkodliwe produkty i chemikalia, takie jak produkty ropopochodne, benzyna lub olej oraz wszelkie inne rozpuszczalniki i substancje, może spowodować nieodwracalne uszkodzenie Twojego kompletu opon.

Właściwe warunki do przechowywania opon

Warto znać, jakie są właściwe warunki do przechowywania opon zarówno tych letnich, jak i zimowych. Te działanie powinno odbywać się w optymalnych warunkach. 

Jakie są właściwe warunki przechowywania opon? 

  • w temperaturze (od -5 do +25 stopni Celsjusza);

  • przy wilgotności powietrza zbliżającej się maksymalnie do 70%;

  • z dala od źródeł ciepła, np. grzejników i pieców;
  • w pomieszczeniu (nie powinno ono być narażone na działania promieni słonecznych).

Jak przechowywać opony przy nieużywanym aucie? 

Jeśli przechowujesz samochód dłużej niż kilka miesięcy, rozważ całkowite usunięcie opon z samochodu. Pozostawienie opon w samochodzie może spowodować uszkodzenie ogumienia.

Jeśli nie możesz zdjąć opon, pamiętaj przynajmniej, aby co kilka miesięcy jeździć samochodem na przejażdżkę.

Opony radzą sobie najlepiej w eksploatacji, ponieważ ruch zapewnia równomierne rozprowadzenie oleju w gumie, co zapobiega jej wysychaniu.

Przed przechowywaniem ogumienia: do czyszczenia opon unikaj środków na bazie ropy naftowej

Przed przechowywaniem ogumienia: do czyszczenia opon unikaj środków na bazie ropy naftowej

Chroń opony przed słońcem

To niezwykle ważne! Chroń opony przed słońcem. Niektórzy twierdzą, że promieniowanie UV jest największym czynnikiem starzenia się opon. Bezpośrednie światło słoneczne może nagrzać gumę i spowodować przedwczesne zniszczenie.

Promienie UV wnikają w gumę, wysuszają ją i ostatecznie wpływają negatywnie na mieszankę gumową. Najlepszym sposobem ochrony opon przed suchym gniciem jest ograniczenie nasłonecznienia.

Jak chronić opony przed światłem słonecznym?

  • Przykryj opony grubą plandeką. Upewnij się, że światło nie może przedostać się przez tkaninę;
  • przechowuj opony w pomieszczeniu, z dala od okien i drzwi;
  • używaj toreb do przechowywania opon zaprojektowanych tak, aby chronić opony przed słońcem.

Czy przechowywanie opon w garażu jest dobre?

Jest to częste pytanie, które nam zadajecie. Co jeśli właściciel pojazdu ma warunki do przechowywania ogumienia we własnym garażu? Jeśli tak, w jaki sposób je trzymać? Warto tutaj zastosować worki do opon.

Jednak należy pamiętać, że garaż nie jest miejscem, w którym zagwarantujemy stałą temperaturę. Choćby ze względu na otwieranie i zamykanie drzwi. 

W takiej sytuacji garaż nie jest najlepszą opcją dla składowania opon. Jeśli nie masz dobrego miejsca do składowania opon, warto pomyśleć o serwisach, które oferują takie usługi. W tym wypadku, będziesz miał pewność, że opony zachowają swoje właściwości i będą zdatne do użytku w sezonie.

Haki do wieszania opon

Jest to kolejne praktyczne rozwiązanie dla kierowców. Haki do opon są oczywiście montowane do ściany. Ich zaletą jest sposób zawieszenia kół, gdzie ogumienie powieszone jest wzdłuż ściany, co powoduje oszczędność powierzchni w danym pomieszczeniu. 

Warto pamiętać, że to rozwiązanie stosowane w przypadku wyłącznie opon, może spowodować odkształcenia gumy. W związku z tym, należy je jedynie stosować w przypadku całych kompletów opon lub samych obręczy. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.