Prawo jazdy na świecie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat - 24opony.pl

Prawo jazdy na świecie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Prawo jazdy na świecie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Zastanawiasz się, jakie są wymagania za granicami naszego kraju, aby otrzymać prawo jazdy kategorii B? Posiadając takie uprawnienia możesz stać się kierowcą na każdym zakątku świata. Jakie należy spełnić wymagania, aby otrzymać prawo jazdy w wybranym państwie świata? W Hiszpanii, Japonii, a może w Niemczech? Sprawdź artykuł i dowiedz się czy trudno otrzymać prawo jazdy za granicą!

Ile kosztuje prawo jazdy?

Koszt, który poniesiemy za prawo jazdy w Polsce waha się w okolicach 2 tysięcy złotych. Oczywiście do wszelkich kosztów musimy doliczyć fotografa, badania lekarskie, etc.

Ale jak wygląda sytuacja za granicą? Ile prawo jazdy kosztuje u naszych zachodnich sąsiadów lub krajach skandynawskich? Sprawdźmy to! 

Warto zwrócić uwagę, że najwyższą kwotę za prawo jazdy zapłacisz w Kraju Kwitnącej Wiśni. Podobną kwotę wydamy na zakup używanego samochodu. Nie mniej zapłacisz u naszych zachodnich sąsiadów. Najniższa opłata wymagana jest na Ukrainie. 

Jaki jest koszt prawa jazdy za granicą? 

 • Niemcy – koszt prawa jazdy to około 10 tys. złotych,
 • Szwecja, Finlandia, Dania – koszt prawa jazdy to około 6-8 tysięcy,
 • Singapur – koszt prawa jazdy to około 7 tys. złotych, 
 • Wielka Brytania – koszt prawa jazdy to około 5,5 tys. złotych, 
 • Włochy – koszt prawa jazdy to około 4,6 tys. złotych,
 • Japonia – koszt prawa jazdy to około 11 tys. złotych,
 • Chiny – koszt prawa jazdy to około 2,6 tys. złotych, 
 • Rosja – koszt prawa jazdy to około 2,4 tys. złotych, 
 • Czechy – koszt prawa jazdy to około 2,5 tys. złotych 
 • Ukraina – koszt prawa jazdy to około 1 tys. złotych, 
 • Indie – koszt prawa jazdy to około 300 złotych.

Co ile trzeba wymieniać prawo jazdy? 

Co ciekawe, w wielu państwach prawa jazdy przyznawane są na czas nieokreślony. W praktyce wygląda to tak, że co kilka albo kilkanaście lat trzeba wymienić je na nowe. W przypadku Japonii prawo jazdy należy wymienić po 5 latach. W dodatku zanim otrzymamy przedłużenie uprawnienia, musimy przejść ponownie badanie wzroku.

Najczęstszym rozwiązaniem jest zmiana prawa jazdy co 10 lat. Przepis ten stosują takie kraje jak, np.: Włochy, Wielka Brytania, Czechy, Hiszpania, Chiny i Rosja. 

A kiedy należy wymienić prawo jazdy w Polsce? Jeśli potencjalny kierowca nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych to co 15 lat. Podobną zasadę stosuje się w Niemczech czy we Francji.

Jak często należy wymieniać prawo jazdy na świecie? 

 • Niemcy – prawo jazdy wymienia się co 15 lat,
 • Finlandia i Dania – prawo jazdy wymienia się co 15 lat,
 • Singapur – bezterminowe prawo jazdy,
 • Wielka Brytania – prawo jazdy wymienia się co 10 lat, 
 • Włochy – prawo jazdy wymienia się co 10 lat, 
 • Japonia – prawo jazdy wymienia się co 5 lat,
 • Chiny – prawo jazdy wymienia się co 10 lat, 
 • Rosja – prawo jazdy wymienia się co 10 lat, 
 • Czechy – prawo jazdy wymienia się co 10 lat,
 • Ukraina – prawo jazdy wymienia się co 30 lat, 
 • Indie – prawo jazdy wymienia się co 20 lat.

 

Prawo jazdy w Singapurze

Prawo jazdy w Singapurze

Jakie badania na prawo jazdy?

W wielu krajach kandydat na prawo jazdy musi na samym początku przejść obowiązkowe badania lekarskie. Nie są one skomplikowane i zazwyczaj zajmują do kilkunastu minut. Dzięki badaniom sprawdzane jest, czy kierowca nie posiada problemów zdrowotnych uniemożliwiających prowadzenie pojazdu.

W Polsce badania na prawo jazdy obejmują ocenę wzroku, słuchu, układu ruchu oraz utrzymywania równowagi. Wykonuje je specjalnie uprawniony lekarz orzecznik. Sprawdza on też, czy u kandydata nie występują objawy uzależnienia od alkoholu. Po pomyślnie ukończonym badaniu lekarz wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Badania na prawo jazdy w Polsce nie są zbyt skomplikowane. Są jednak kraje, w których procedury różnią się od naszych. Poniżej wskazujemy, jak wyglądają badania na prawo jazdy w kilku wybranych krajach z całego świata.

Jak wyglądają badania na prawo jazdy na świecie?

 • Ukraina, Rosja – badania podstawowe oraz testy psychologiczne i toksykologiczne.
 • Hiszpania, Brazylia – badania podstawowe oraz testy psychologiczne.
 • Finlandia, Japonia, Węgry – pomiar ciśnienia krwi oraz badania wzroku i słuchu.
 • Polska, Dania, Chiny – zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.
 • Niemcy, Szwecja, Singapur – tylko badanie wzroku.
 • Norwegia, Francja – badania tylko, jeśli występują problemy zdrowotne.

Czy łatwo zdać prawo jazdy

To, czy łatwo zdać egzamin na prawo jazdy w dużej mierze zależy od konkretnego kraju. Polscy kierowcy są zdania, że wraz z kolejnymi zmianami przepisów, coraz trudniej jest zdać prawo jazdy.

Statystyki pokazują, że w zależności od regionu, egzamin na prawo jazdy w Polsce ma zdawalność na poziomie ok. 50-60%. W wielu miejscach kraju jest to też tendencja spadkowa. Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zdanie prawa jazdy wydawało się łatwą formalnością, dziś proces jest znacznie bardziej skomplikowany.

Na pocieszenie dla młodych kierowców można dodać, że polskie prawo jazdy nie ma jeszcze aż tak rygorystycznych przepisów i wymagań, jak prawo jazdy w niektórych krajach.

Prawo jazdy zdasz zdecydowanie łatwiej, jeśli przystąpisz do egzaminu wypoczęty i przygotowany

Prawo jazdy zdasz zdecydowanie łatwiej, jeśli przystąpisz do egzaminu wypoczęty i przygotowany

Gdzie najtrudniej zdać prawo jazdy na świecie?

Na pytanie, gdzie najtrudniej jest zdać prawo jazdy na świecie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak wymienić tu kilka krajów, których procedury szkolenia i egzaminu mają bardziej surowy rygor, niż te obowiązujące w Polsce.

Na przykładach kilku wybranych państw z całego świata wskażemy najważniejsze różnice, które sprawiają, że procedury związane z prawem jazdy mogą być znacznie bardziej skomplikowane.

Prawo jazdy w Rosji

 • Obowiązkowe badania psychologiczne i toksykologiczne.
 • 56 godzin praktyki oraz aż 130 godzin teorii.
 • Test z teorii zawiera 20 pytań wielokrotnego wyboru z progiem zaliczenia od 90%.

Prawo jazdy w Nowej Zelandii

 • 120 godzin jazdy szkoleniowej (rekomendowane).
 • Test teoretyczny obejmuje 35 pytań wielokrotnego wyboru z progiem zaliczenia 91%.
 • Egzamin praktyczny dzielony jest na dwa etapy (restricted i full license). Podczas drugiego etapu egzaminator może w losowych momentach zadawać pytania dotyczące potencjalnych zagrożeń na drodze oraz reagowania na nie.

Prawo jazdy w Japonii

 • 26 godzin praktyki i 34 godziny teorii.
 • Egzamin z teorii podzielony jest na dwa etapy (Learner i Full License), które łącznie trwają aż 120 minut i zawierają 145 pytań.
 • Egzamin praktyczny również dzieli się na dwie części, które trwają kolejno 20 i 30 minut. Dopiero druga część obejmuje jazdę samochodem w ruchu drogowym.

Prawo jazdy w Chinach

 • Test teoretyczny obejmuje 100 pytań z progiem zaliczenia 90%.
 • Egzamin praktyczny trwa nawet dwie godziny, a po nim kierowca otrzymuje dodatkowe 50 pytań (również z tak samo wysokim progiem zdania).
Prawo jazdy – badania psychologiczne i toksykologiczne

Prawo jazdy – badania psychologiczne i toksykologiczne

Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy na świecie?

Na świecie są także państwa, w których zdobywanie uprawnień do prowadzenia pojazdu jest procesem znacznie krótszym i mniej skomplikowanym. Egzaminy są zdecydowanie łatwiejsze z niższym progiem zdawalności, co sprawia, że dużo łatwiej jest uzyskać uprawnienia na samochód.

Krajem, w którym najłatwiej zdać prawo jazdy na świecie z powodzeniem mogłyby być Indie. Egzamin teoretyczny w tym kraju obejmuje tylko 15 pytań wielokrotnego wyboru, z progiem zdawalności od 60%. Jeśli chodzi o część praktyczną, obejmuje ona jazdę po specjalnym torze wraz z wykonaniem dość podstawowych manewrów – parkowania, zjazdu i ruszania ze wzniesienia, przejazdu przez skrzyżowanie itp.

Ile trzeba mieć lat, aby mieć prawo jazdy kat. B?

Zarówno w Polsce, jak i większości krajów istnieją regulacje prawne mówiące o tym, ile trzeba mieć lat, aby otrzymać prawo jazdy kategorii B. W częstych przypadkach, kandydat musi ukończyć minimalnie 18. rok życia, aby móc samodzielnie uczestniczyć w ruchu drogowym. Kryterium wieku jest więc bardzo ważne do otrzymania prawa jazdy kat. B za granicą.

Spójrzmy na wymagany do prawa jazdy wiek w innych państwach, na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów. Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii B w Niemczech trzeba mieć ukończone 18 lat życia. Co ciekawe, już w momencie gdy egzamin praktyczny zostanie zakończony wynikiem pozytywnym, można ruszać w drogę! Kursant po części egzaminacyjnej otrzymuje bowiem tymczasowe prawo jazdy, uprawniające do prowadzenia samochodu.

 

Ile trzeba mieć lat, aby mieć mieć prawo jazdy w Niemczech?

Ile trzeba mieć lat, aby mieć mieć prawo jazdy w Niemczech?

U zachodnich sąsiadów, kierowca towarzyszący musi mieć co najmniej 30 lat i posiadać ważne prawo jazdy minimum od 5 lat. Natomiast w Wielkiej Brytanii taki opiekun musi ukończyć 21 lat i od 3 lat lub więcej posiadać ważne prawo jazdy. Dodatkowo, młody kierowca jest zobowiązany do wyrobienia wcześniej specjalnego dokumentu, czyli tak zwanego Provisional Driver License.

Warto wspomnieć, że auto którym porusza się młody kierowca z opiekunem musi być odpowiednio oznakowane oraz nie może wjeżdżać na autostrady i poza terytorium Wysp Brytyjskich.

Ile trzeba mieć lat, by mieć prawo jazdy kat. B w innych krajach Europy? Przykładowo, na Węgrzech prawo jazdy można uzyskać mając ukończone 17 lat.

Warto też wspomnieć o Nowej Zelandii, gdzie minimalny wiek by odbyć kurs na prawo jazdy wynosi zaledwie 16 lat. Nie oznacza to, że uprawnienia są w tym przypadku proste do zdobycia, a wręcz przeciwnie. Procedury w tym kraju wiążą się ze zdobyciem trzech licencji – ucznia (learner), ograniczoną (restricted) oraz pełną (full). Taki system ma w zamyśle zagwarantować, że kandydat nabierze niezbędnego doświadczenia w ruchu drogowym. Aby w Nowej Zelandii ubiegać się o pełną licencję, należy zdać dwie poprzednie i mieć minimum 18 lat.

Międzynarodowe prawo jazdy. O co chodzi?

Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie państw Unii Europejskiej. Zdobywając dokument w kraju można więc cieszyć się jazdą niemal po całej Europie! Warto jednak pamiętać, że w przypadku podróży poza kraje członkowskie Unii, krajowe prawo jazdy może już nie być respektowane.

W przypadku jazdy w krajach Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej, bardzo przydatne może okazać się międzynarodowe prawo jazdy. Jest to dokument udzielający informacji o zdobytych uprawnieniach do jazdy. Jest on wymagany, jeśli chcemy legalnie poruszać się po drogach publicznych poza granicami UE.

Międzynarodowe prawo jazdy wizualnie różni się on od standardowego "prawka", wydawanego pod postacią plastikowej karty. Zazwyczaj jest to książeczka, wydawana w formie odpisu przetłumaczonego na język obcy. Ma ona szarą okładkę i jest w formacie A6, więc wyglądem przypomina standardowy paszport.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy? W bardzo prosty sposób! Aby wyrobić dokument nie trzeba długich formalności, a sam proces jest stosunkowo szybki i łatwy. Prawo jazdy do podróży międzynarodowych wydawane jest po uprzednim złożeniu wniosku w starostwie powiatowym. Aby złożyć taki wniosek, wymagane jest jedynie ważne, standardowe prawo jazdy.

Jeśli chodzi o czas oczekiwania, międzynarodowy dokument wydawany jest zazwyczaj do 7 dni po złożeniu wniosku. Choć wiele urzędów wydaje go dużo szybciej, dobrze jest nie czekać na ostatni moment przed podróżą.

Przygotowując wniosek o międzynarodowe prawo jazdy, należy pamiętać o:

 • kopii ważnego prawa jazdy,
 • zdjęciu zrobionym nie dalej jak pół roku przed składaniem wniosku (fotografia musi prezentować lewy półprofil kierowcy, bez okularów i nakrycia głowy),
 • uiszczeniu opłaty urzędowej (zwykle oscyluje ona wokół kwoty 35,50 zł).

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyrabianiu międzynarodowego prawa jazdy? Dokument ten nie jest wydawany bezterminowo i ma 3 lata okresu ważności. W podróż samochodem poza granice Unii Europejskiej należy też zabrać polskie prawo jazdy. W przypadku kontroli, dopiero okazanie obu dokumentów poświadcza legalne uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Warto też pamiętać, że samo międzynarodowe prawo jazdy nie wystarczy, by poruszać się legalnie także i na polskich drogach. W świetle prawa jest to jedynie odpis, który sam w sobie nie posiada żadnej mocy prawnej. Niezależnie od kraju podróży, musimy więc pamiętać o posiadaniu ze sobą ważnego dokumentu, poświadczającego prawo do jazdy w Polsce.

W przypadku kontroli, zawsze należy mieć przy sobie standardowe prawo jazdy

W przypadku kontroli, zawsze należy mieć przy sobie standardowe prawo jazdy

Polskie prawo jazdy w USA. Czy można używać?

Polscy kierowcy często zadają pytanie, czy prawo do prowadzenia pojazdu wyrobione w kraju wystarczy, by legalnie poruszać się po USA. Mogą oni odetchnąć z ulgą, ponieważ polskie prawo jazdy jest w USA akceptowane.

Mówiąc więcej, dokument wyrobiony w Polsce można za oceanem używać na dwa sposoby! Pierwszym z nich jest oczywiście poświadczenie o zdaniu egzaminu i prawie do prowadzenia pojazdu.

Drugim, o którym warto wspomnieć jest wykorzystanie jako ID, czyli Identity Document (dokument tożsamości). Potwierdza więc ono tożsamość i wiek kierowcy. Prawo jazdy może więc posłużyć za dokument przy zakupie alkoholu, wypożyczaniu sprzętu czy nawet wynajęciu mieszkania.

Polskie prawo jazdy jest uznawane na terenie USA na podstawie Konwencji Genewskich z 1946 roku. Dzięki temu, polski kierowca nie potrzebuje międzynarodowego prawa jazdy do poruszania się po Stanach Zjednoczonych. Jest tak przynajmniej w teorii.

Warto jednak wiedzieć, że przepisy w USA mogą różnić się w zależności od konkretnego stanu. W stanie Nowy Jork lub Arizonie można podróżować spokojnie, jednak przykładowo prawo w New Jersey wymaga już międzynarodowego prawa jazdy.

Planując podróż do USA, warto więc zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, obowiązującymi w konkretnych stanach.

Kierowcy z niektórych krajów mają obowiązek posiadania międzynarodowego dokumentu

Kierowcy z niektórych krajów mają obowiązek posiadania międzynarodowego dokumentu

Od ilu lat prawo jazdy w USA?

Prawo drogowe w Stanach Zjednoczonych znacznie różni się od tego w Polsce. To, od ilu lat jest prawo jazdy w USA zależy od prawa konkretnego stanu. W przypadku wielu regionów, do nauki jazdy samochodem można przystąpić wcześniej niż w krajach europejskich. Poniżej wskazujemy kilka przykładów.

Od ilu lat jest prawo jazdy w USA:

 • 14 lat – Południowa Dakota (ten wiek obowiązuje głównie w stanach "wiejskich"),
 • 16 lat – większość stanów na terenie USA,
 • 17 lat – Minnesota oraz New Jersey.

W przypadku pojazdów użytkowych, są zazwyczaj dwie granice wiekowe:

 • 18 lat – minimalny wiek na pojazdy użytkowe do 7,5 tony,
 • 21 lat – minimalny wiek na pojazdy ciężarowe.

Okres próbny prawo jazdy

W wielu państwach kierowcy, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy muszą szczególnie uważać, ponieważ obowiązuje ich okres próbny. W tym czasie, młodych uczestników ruchu obowiązują pewne ograniczenia oraz obowiązki.

Podczas okresu próbnego nie można też dopuścić do większych wykroczeń w wyniku złamania przepisów drogowych, gdyż grozi to utratą uprawnień do prowadzenia samochodu.

Ile wynosi okres próbny na prawo jazdy w poszczególnych krajach?

 • Rok – Chiny, Brazylia.
 • Dwa lata – Polska, Ukraina, Niemcy, Norwegia.
 • Dwa lub trzy lata – Francja (w zależności od zdanego kursu).
 • Trzy lata – Austria.

Jak widać, okres próbny prawa jazdy w Polsce nie różni się znacząco od państw europejskich. Najwyższy kredyt zaufania otrzymują młodzi kierowcy w Chinach oraz Brazylii. W Austrii natomiast, świeżo upieczeni kierowcy muszą mieć się szczególnie na baczności.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że okres próbny w wielu krajach zobowiązuje nowych kierowców do odbycia dodatkowych szkoleń. Spójrzmy raz jeszcze na przykłady okresów próbnych Austrii i Chin.

Młodzi kierowcy w Austrii muszą ukończyć 4 sesje treningowe w zakresie bezpieczeństwa jazdy, z czego każda trwa po 50 minut. Dodatkowo, okres próbny w tym kraju zobowiązuje też do jednodniowego szkolenia o tematyce bezpieczeństwa, które zwyczajowo trwa około 8,5 godziny.

Natomiast okres próbny prawa jazdy w Chinach odbywają dodatkowy kurs uzupełniający z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Bardzo często zmotoryzowanym prezentowane są też drastyczne obrazy z wypadków samochodowych, ku przestrodze przed niebezpieczną jazdą.

Podczas okresu próbnego, młodzi kierowcy są szczególnie kontrolowani pod względem wykroczeń

Podczas okresu próbnego, młodzi kierowcy są szczególnie kontrolowani pod względem wykroczeń

Prawo jazdy – teoria

Niemal na całym świecie, kurs na prawo jazdy zaczyna się od poznania przepisów ruchu drogowego i zasad obsługi samochodu. W wielu krajach teoria prawa jazdy ma jasno określoną liczbę godzin, którą kursant musi spędzić na nauce.

W Polsce, osoby chętne do zdobycia uprawnień spędzają na nauce teorii 22,5 godziny. Daje to łącznie 30 zajęć, trwających 45 minut. Znacznie bardziej cierpliwi muszą być kursanci z Rosji, przed którymi stoi obowiązkowe 130 godzin nauki teoretycznej.

W wielu państwach całego świata do prawa jazdy jest też wymagany kurs z zakresu pierwszej pomocy. Wśród nich znajduje się między innymi Polska, Norwegia i Japonia.

Ukończona teoria umożliwia kursantowi przystąpienie i zaliczenie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Stąd już tylko krótka droga do nauki jazdy samochodem i otrzymania pełnych uprawnień!

Źródło: redakcja
płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-16, sb: 9-13

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Płatności PayU
Raty BNP Paribas
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia