Opony zimowe - największy wybór, niska cena, szybka dostawa w 24opony.pl

Opony zimowe

Wyszukaj opony zimowe
wg rozmiaru

Szerokość

Profil

Średnica

wszystko o oponach zimowychWszystko o oponach zimowych

W wielu krajach (miedzy innymi w Niemczech, Austrii, Szwecji, Norwegii, Danii, Turcji, Rumunii ) funkcjonuje obowiązek poruszania się podczas sezonu zimowego na oponach zimowych. W Polsce wciąż jeszcze nie ma prawnego obowiązku zmiany ogumienia w zależności od pory roku. Tylko więc od naszego zdrowego rozsądku zależy nasze bezpieczeństwo i żywotność opon, które użytkujemy. Łączna powierzchnia styku opon z nawierzchnią w samochodzie osobowym odpowiada powierzchni jednej kartki papieru A4. To bardzo niewiele i dlatego ważne jest by ta powierzchnia była odpowiedniej jakości.

Najpopularniejsze opony zimowe

Kiedy wymienić opony letnie na zimowe

Funkcjonuje przekonanie, że opony zimowe należy założyć gdy pada śnieg. Nie jest to prawda. Opony należy wymienić z letnich na zimowe gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury mieszanka gumowa opon letnich zaczyna twardnieć, co powoduje, że opony tracą swoje właściwości jezdne, nie zapewniając już takich parametrów jakie założył ich producent.

Droga hamowania na używanych oponach letnich jest ponad 200 % dłuższa niż na nowych oponach zimowych. Może to być różnica nawet 30 metrów !!! Wymiana opon na letnie i zimowe w odpowiednim momencie przedłuża żywotność ogumiania i pozwala cieszyć się z ich użytkowania znacznie dłużej. Statystyki podają, że 92% polskich kierowców deklaruje użytkowanie opon zimowych zimą, a letnich latem.

Najlepsze opony zimowe według testu ADACNajlepsze opony zimowe według testu ADAC

Różnice między oponami letnimi i zimowymi

Różnice między oponami letnimi i zimowymi

Opony zimowe różnią się od opon letnich przede wszystkim mieszanką gumy, która jest używana do ich produkcji. Mieszanka gumowa stosowana do opon zimowych jest bardziej miękka i ma większą domieszkę kauczuku i krzemionki. Tworzywo to jest przystosowane do pracy w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Mieszanka używana w oponach zimowych nie spełnia również swoich funkcji latem. Nie zapewnia odpowiedniej przyczepności i bezpiecznego hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. Kolejną różnicą pomiędzy oponami zimowymi i letnimi jest konstrukcja bieżnika. Opony zimowe charakteryzują się głębszym bieżnikiem. Rowki centralne są głębsze, dzięki czemu lepiej odprowadzają śnieg i błoto spod czoła opony. Na bieżniku opon zimowych widać liczne lamele, co zwiększa przyczepność na śniegu i błocie pośniegowym.

Bieżnik opon letnich jest znacznie płytszy, co zwiększa powierzchnię styku opony z nawierzchnią i pozytywnie wpływa na lepsze prowadzenie samochodu na suchych nawierzchniach i znacząco skraca drogę hamowania. Nacięcia na oponie letniej są tak zaprojektowane, by jak najlepiej odprowadzały wodę podczas jazdy w deszczu i minimalizowały ryzyko aquaplaningu.

Co jest ważne podczas wymiany opon

Co jest ważne podczas wymiany opon

Wybór odpowiedniego warsztatu wymiany opon jest bardzo istotny. Należy korzystać tylko z doświadczonych warsztatów i odpowiednio wyposażonych, ponieważ podczas nieudolnej wymiany ogumienia łatwo uszkodzić stopkę opony, po czym opona zwykle nie nadaje się do dalszego użytku. Listę sprawdzonych i doświadczonych warsztatów znajdziesz tu. Podczas wymiany opon należy również zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. W Polsce prawo reguluje minimalną wysokość określaną za pomocą wskaźnika zużycia opony- TWI (Tread Wear Index). Wartość ta powinna wynosić najmniej 1,6 mm. Przyjmuje się jednak, że minimalna bezpieczna wysokość bieżnika dla opon letnich to 3 mm, a dla opon zimowych 4 mm. Opony zimowe ze względu na to, że pracują w trudniejszych warunkach powinny mieć bieżnik głębszy, by dobrze „wgryzał się„ w śnieg i błoto pośniegowe.

Należy obserwować swoje opony. Każde niewielkie uszkodzenie, ryska, pęknięcie lub wybrzuszenie może spowodować, że opona nie spełni swojej funkcji i jazda na niej stanie się niebezpieczna. Opony się niestety eksploatują, musimy więc kontrolować ich stan, oceniać poziom zużycia i w razie potrzeby, wymienić je na nowe. Dobry stan ogumienia przekłada się na bardziej ekonomiczną jazdę, lepszą przyczepność oraz bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.

Jazda na odpowiednim ciśnieniu - prawidłowe ciśnienie w oponach ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo, komfort jazdy i żywotność ogumienia. To, jakie ciśnienie powinno być w oponach możemy odczytać na tabliczce znamionowej, która jest umieszczona zwykle w okolicach wlewu paliwa, przy kole zapasowym w bagażniku, na słupku przy drzwiach kierowcy lub w schowku.B

Jaki rozmiar na zimę?

Panuje mit, że na zimą powinniśmy zakładać opony węższe. Wziął się on prawdopodobnie z zimowych rajdów w Finlandii i Szwecji. Podczas tych rajdów samochody poruszają się na skrajnie wąskim ogumieniu. Mają jednak bardzo dużo śniegu pod oponami i najczęściej wyposażone są w kolce. W naszych warunkach atmosferycznych i podczas normalnej bezpiecznej jazdy, powinniśmy zakładać opony w takim rozmiarze jaki jest zalecany do danego auta.

płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-16, sb: nieczynne

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Płatności PayU
Raty BNP Paribas
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia