Kuna i zniszczone auto

Obecność gryzoni w samochodzie zawsze wiąże się z mniejszymi lub większymi kłopotami. Szczególnie dużo problemów może przysporzyć drapieżna kuna, która posiada wyjątkowo ostre zęby. Dlaczego kuny wchodzą do samochodów? Czego nie lubią i w jaki sposób je odstraszyć?

Dlaczego kuny wchodzą do aut?

Zanim zacznie się walczyć z gryzoniami, warto najpierw dowiedzieć się, dlaczego tak właściwie wchodzą do aut. Tak naprawdę odpowiedź jest bardzo prosta. Kuny wraz z nadejściem mrozów (późną jesienią, zimą i wczesną wiosną) poszukują ciepłego, tymczasowego schronienia. Idealną kryjówką jest więc dla nich komora silnika i zakryta z góry maska pojazdu. To w tych miejscach zwierzęta najczęściej spożywają zdobyte przez siebie jedzenie lub zwyczajnie się bawią. Szczególnie upodobały sobie części ciepłego jeszcze po jeździe silnika samochodu, który stoi na parkingu lub podjeździe.

Warto mieć na uwadze, że kuny są aktywne wieczorami i nocą. Na ogół pod maską można je więc znaleźć po zmierzchu. Na największe szkody narażeni są kierowcy, którzy używali pojazdów nocą i zaparkowali je na świeżym powietrzu. Najwięcej szkód kuny generują podczas pierwszych jesiennych przymrozków oraz silnych zimowych mrozów. W tym pierwszym przypadku poszukują chwilowego schronienia, by potem przenieść się w inne miejsce. W zimie chcą się ogrzać i spożyć spokojnie posiłek.

Jakie szkody wyrządzają kuny w samochodach?

Kuny traktują komorę silnika samochodu jak plac zabaw. Dzięki dużej ilości zakamarków mają szerokie pole do manewru jeśli chodzi o chowanie się. Elementy wyprodukowane z różnych materiałów służą im do ostrzenia zębów. Przestrzeń ograniczona klapą jest idealna, by zwierzę mogło się w spokoju skupić na posiłku. Najczęstsze szkody wyrządzane przez kuny, które kierowcy zgłaszają ubezpieczycielom, to:

  • przedziurawienie bądź odgryzienie gumowych elementów,
  • przegryzienie przewodów elektrycznych,
  • przegryzienie wężów wodnych,
  • zniszczenie wygłuszenia komory silnika.

W jaki sposób poznać, że miało się do czynienia z kuną?

Właściciele aut zazwyczaj na pierwszy rzut oka rozpoznają, że do ich pojazdu wkradła się kuna. Po otworzeniu maski widoczne są pogryzione elementy, takie jak poszycie wygłuszające, przewody i węże. Gryzoń odbija też swoje łapki, zostawia resztki posiłku, sierść i odchody.

Nie zawsze kierowca ma jednak powód do otworzenia maski, dlatego nie od razu może dowiedzieć się o nieproszonym gościu. Uwagę powinny jednak zwrócić sygnały takie jak wyciek płynu chłodniczego pod autem, problem z uruchomieniem silnika, brak reakcji auta po uruchomieniu silnika, a także nierówna praca silnika.

Jak pozbyć się kuny domowymi sposobami?

Metod walki z kunami jest dość sporo. Nie wszystkie będą jednak skuteczne. Na początku można spróbować uciec się do domowych sposobów. Niektórzy praktykują wkładanie pod maskę samochodu kostki do WC o silnym, chemicznym zapachu. By zwierzę nie przywykło do aromatu, kostki należy regularnie wymieniać.

Skuteczne rozwiązanie to umieszczenie w komorze silnika torby z sierścią lub moczem psa, kota czy innego drapieżnego zwierzęcia. To zapachy naturalnych wrogów kun, które odstraszą gryzonie. Metodę tę można jednak zastosować dopiero po dokładnym usunięciu zapachu samej kuny. Osoby, które nie chcą zbierać sierści samodzielnie, mogą kupić gotowe produkty będące mieszanką sierści, aromatów i wosku w sklepach.

Odstraszanie kuny – profesjonalne sposoby

Osoby, których nie przekonuje skuteczność domowych metod, mogą uciec się do tych bardziej profesjonalnych. Istnieją specjalne płytki elektryczne, których rolą jest przeganianie gryzoni spod maski po porażeniu ich prądem.

Do dyspozycji kierowców pozostają też odstraszacze ultradźwiękowe o nieprzerywanej pracy, które mają zapobiec zbliżaniu się zwierząt do pojazdu. Można też sięgnąć po spraye o nielubianym przez kuny zapachu, które będą skuteczne wtedy, gdy komora silnika zostanie dokładnie wyczyszczona z zapachu samego zwierzęcia.

Czego nie lubią kuny?

Kuny nie tolerują przede wszystkim zapachów innych drapieżników, szczególnie tych większych od nich. Odstrasza je też zapach czosnku (trzeba mieć jednak na uwadze, że wietrzeje on szybko) oraz mocno chemicznych aromatów.

Jedną z naturalnych woni nietolerowanych przez kuny jest z kolei olejek eteryczny z komarzycy. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka ochrony przed gryzoniem należy jednak pamiętać o dokładnym umyciu komory silnika – w przeciwnym razie żaden ze sposobów nie będzie w pełni skuteczny.

Co można zrobić, by zapobiec wchodzeniu kuny do auta?

Kuny to zwierzęta terytorialne – jeśli zostawiły swój zapach w danym miejscu, będą chciały do niego wrócić. To duża uciążliwość dla właścicieli pojazdów, którzy parkują je w tym samym miejscu, odwiedzonym już raz przez zwierzę.

Poza stosowaniem wyżej wymienionych metod, można spróbować przechytrzyć gryzonia i utrudnić mu dostęp do pojazdu. Osoby dysponujące garażem powinny zostawiać samochód właśnie w nim, a nie na podjeździe. Kierowcy korzystający z parkingów znajdujących się blisko lasów, łąk lub rzek, muszą rozważyć znalezienie innego miejsca postojowego, z dala od naturalnego środowiska kun. Właściciele psów i kotów nie powinni ograniczać im przestrzeni wokół pojazdu i uniemożliwiać znakowania terenu moczem.

Czy ubezpieczenie auta pokrywa szkody wyrządzone przez kuny?

Niestety, w większości przypadków podstawowe ubezpieczenie samochodu – OC – nie obejmuje szkód wyrządzanych przez dziko żyjące zwierzęta. Pokryć naprawy szkód może z kolei ubezpieczenie AC, czyli AutoCasco.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.