Prawo jazdy kat. B1 - od ilu lat można zdawać egzamin i czym można później jeździć?

Prawo jazdy kategorii B to uprawnienia umożliwiające prowadzenie pojazdów osobowych, przysługujące wyłącznie dla osób pełnoletnich. Spore grono nastolatków chciałoby jednak mieć możliwość szybszego jeżdżenia samochodem. Istnieje jedna legalna metoda spełnienia takich marzeń o byciu kierowcą. Chodzi tutaj o prawo jazdy kategorii B1, które można otrzymać jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia.

Zgodnie z krajowymi przepisami, aby kierować samochód osobowy, trzeba ukończyć 18 lat. Pewne pojazdy są jednak skonstruowane tak, że do ich kierowania nie trzeba być pełnoletnim. Chodzi tutaj oczywiście o samochody objęte prawem jazdy kategorii B1. Dobrze jest uzyskać dodatkowe informacje związane z tą kategorią, jej uprawnieniami oraz ich uzyskaniem.

Czym jest prawo jazdy B1, jakie zapewnia ono uprawnienia i dla kogo jest ono przeznaczone?

W przypadku kategorii B1, mamy do czynienia z prawem jazdy dla osób, które ukończyły 16. rok życia. Dzięki niej młodzi miłośnicy motoryzacji mają możliwość zgodnego z prawem kierowania pojazdami czterokołowymi, pod warunkiem zaliczenia kursu i zdania egzaminu państwowego. Innymi słowy, aby otrzymać prawo jazdy B1 konieczne jest opłacenie kursu, opanowanie niezbędnej wiedzy i umiejętności i potwierdzenie ich podczas egzaminu.

Posiadacz prawa jazdy kategorii B1 jest uprawniony do kierowania pojazdami o maksymalnej masie 440 kilogramów. Dotyczy to jednak przewozu pasażerów. W przypadku transportu towarów, samochód może ważyć maksymalnie 550 kg. Ponadto takie uprawnienia pozwalają na kierowanie samochodem, którego moc silnika nie przekracza 15 kW, czyli maksymalnie 20,4 koni mechanicznych.

Podstawowym kryterium obowiązującym przy staraniu się o prawo jazdy kategorii B1 jest oczywiście ukończenie 16. roku życia, ale nie jest ono jedyne. Sam kurs można rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed ukończeniem obowiązkowego wieku. Oznacza to, że potencjalny kandydat na takie prawo jazdy może zacząć kurs w wieku 15 lat i 9 miesięcy. Warunkiem jest też wyrażenie zgody rodzica lub dorosłego opiekuna. Co więcej nie ma obowiązku jeżdżenia pod opieką dorosłego.

Jeśli mowa o prawie jazdy kategorii B1 to istotną kwestią, o której trzeba pamiętać jest też limit przewożonych ludzi. Ilość osób zależy od wpisu w dowodzie rejestracyjnym samochodu spełniającego warunki kategorii B1. Nie ma ona więc wpływu na uprawnienia kierowcy. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku posiadanej oraz ciągniętej przyczepy.

Jakich samochodów może używać osoba z prawem jazdy B1?

Posiadacze prawa jazdy kategorii B1 mają możliwość kierowania motocyklami z silnikami o pojemności do 124 cm i mocy 11 kW (15 koni mechanicznych). Stosunek mocy do masy to 0,1 kw/kg. Jeśli chodzi o pojazdy czterokołowe to w przypadku prawa jazdy kategorii B1 można kierować samochodami, których masa nie przekracza 440 kg przy transporcie ludzi i 550 kg przy przewozie towarów. Oznacza to, że nie można prowadzić standardowych aut osobowych.

W skład kategorii B1 wchodzi również kategoria AM uprawniająca d kierowania motorowerem, lekkim czterokołowcem albo zespołem pojazdów składającym się z motoroweru lub lekkiego czterokołowca i przyczepy. Pod pojęciem czterokołowca zwykle kryje się tak zwany quad. W przypadku motoroweru, silnik nie może mieć pojemności przekraczającej 50 cm³ oraz nie może on rozwijać prędkości większej niż 45 km/h. Jeżeli dany pojazd wygląda jak motorower lub quad, ale jego moc silnika jest większa, wówczas kierowanie nim przez osobę posiadającą prawo jazdy B1 jest niezgodne z przepisami.

Posiadacze prawa jazdy kategorii B1, którzy mają takie uprawnienia od przynajmniej trzech lat, mają też prawo do kierowania pojazdami jednośladowymi wyposażonymi w silniki, których pojemność nie przekracza 125 cm³, a maksymalna moc to 11 kW, czyli 15 KM. Tutaj jednak istotny jest stosunek mocy pojazdu do ciężaru na poziomie 0,1 kW/kg.

Prawo jazdy kat. B1 będzie szczególnie pomocne dla młodzieży mieszkającej poza dużymi miastami

Prawo jazdy kat. B1 będzie szczególnie pomocne dla młodzieży mieszkającej poza dużymi miastami

Wymagania i uprawnienia związane z kursem i egzaminem na prawo jazdy B1

Zapisując się na kurs, którego celem jest zyskanie uprawnień do prawa jazdy kategorii B1 trzeba mieć ukończone 15 lat i 9 miesięcy oraz 16 lat podczas przystępowania do egzaminu państwowego. W pierwszej kolejności obowiązkowe jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Takie orzeczenie trzeba złożyć w stosownym urzędzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Do niego należy dołączyć wniosek o wydanie prawa jazdy i zdjęcie. Ponadto należy stawić się z rodzicem lub prawnym opiekunem w urzędzie, ponieważ niezbędna jest jego zgoda.

Gdy wniosek złożony w urzędzie zostanie zaakceptowany, osoba chcąca uzyskać prawo jazdy dostaje numer PKK potrzebny podczas dalszych etapów przedstawionych poniżej:

  • nauka w szkole jazdy,
  • zdawanie egzaminu państwowego,
  • odebranie dokumentu prawa jazdy kategorii B1.

Jaki jest łączny koszt związany z uzyskaniem prawa jazdy kategorii B1?

Całkowity koszt, jaki należy ponieść w związku ze staraniem się o uzyskanie prawa jazdy kategorii B jest uzależniony od wielu kwestii. Przede wszystkim o cenie decyduje wybór konkretnego ośrodka szkolenia. Ceny kursów zwykle mieszczą się w granicach 1500-2000 zł. Ponadto trzeba doliczyć koszt egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkolenia. Jeśli chodzi o opłatę za egzamin teoretyczny na kategorię B1 to wynosi ona 50 zł, a cena egzaminu praktycznego to 200 zł za każde podejście.

Skończenie kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy kategorii B1 wiąże się z odbyciem 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki w ośrodku szkoleniowym. Posiadając już uprawnienia B1, po ukończeniu 18 lat, wystarczy 20 godzin praktyki do zyskania pełnych uprawnień kategorii B. Oczywiście łącznie daje to więcej godzin praktycznych w porównaniu ze standardowym kursem na prawo jazdy kategorii B, gdzie wymaganych jest 30 godzin praktyki (oraz tyle samo teorii).

Podsumowując, koszty powiązane z uzyskaniem prawa jazdy kategorii B1 prezentują się następująco:

  • obowiązkowe badanie badanie lekarskie – około 200 zł,
  • opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy B1 – 100 zł,
  • zdjęcie (cena zależy od firmy świadczącej usługi fotograficzne) – od 20 do 50 zł,
  • koszt kursu na prawo jazdy (zależnie od ośrodka szkolenia) – do 2 tys. zł,
  • egzamin teoretyczny – 50 zł za każde podejście,
  • egzamin praktyczny – 200 zł za każde podejście (do egzaminu praktycznego można podchodzić po uprzednim zaliczeniu egzaminu teoretycznego).
Do kosztu za kurs należy doliczyć też opłatę za badania lekarskie, wydanie dokumentu oraz egzaminy

Do kosztu za kurs należy doliczyć też opłatę za badania lekarskie, wydanie dokumentu oraz egzaminy

Czym różni się kategoria B1 od AM?

W przypadku kategorii AM mamy do czynienia z uprawnieniami do kierowania pojazdem jednośladowym, a konkretniej motorowerem (z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 ccm lub elektrycznym o mocy do 4 kW, który rozwija maksymalną prędkość 45 km/h). Ponadto takie prawo jazdy pozwala na kierowanie lekkim czterokołowcem (np. quadem o masie własnej do 350 kg i maksymalnej prędkości 45 km/h). Posiadacz prawa jazdy kategorii B1 ma z kolei możliwość prowadzenia pojazdu czterokołowego posiadającego większą masę i moc. Taki rodzaj dokumentu wiąże się jednak z koniecznością zaliczenia stosownego kursu i państwowego egzaminu.

Komu opłaca się wyrobienie prawa jazdy B1?

Wiele osób twierdzi, że lepiej jest zaczekać na ukończenie 18. roku życia, aby starać się o zwykłe prawo jazdy kategorii B. Sporo młodych ludzi marzy jednak o posiadaniu uprawnień na czterokołowiec. Dotyczy to szczególnie młodzieży z obszarów wiążących się z utrudnionym i dalszym dojazdem do szkoły. Korzystanie z komunikacji zbiorowej można zastąpić własnym pojazdem kwalifikującym się pod kategorię B1, który zapewnia dużą niezależność.

Korzystanie z prawa jazdy B1 trwa zwykle 2 lata, ponieważ później można wyrobić uprawnienia B. Dojazdy do szkoły oddalonej o sporo kilometrów, przy autobusach jeżdżących rzadko przez daną miejscowość, mogą jednak być opłacalne, szczególnie dla młodszych osób z podmiejskich obszarów.

Obowiązki osoby posiadającej prawo jazdy kategorii B1

Każdy, kto zaliczył państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii AM albo B1 może kierować skuterem, motorowerem i czterokołowcem o konkretnych parametrach. Posiadając własny samochód (np. Microcar) albo jednoślad, niezbędne jest wykupienie polisy OC. Mamy tu do czynienia z obowiązkowym ubezpieczeniem dla pojazdów osobowych, jednośladów silnikowych i quadów.

Jeśli chodzi o kierowanie pojazdem, trzeba dobrze przygotować się na różne sytuacje i jeździć ostrożnie. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Zarówno w przypadku OC, jak i NNW, stosowne polisy można łatwo kupować drogą internetową.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.