Jak przygotować samochód na sezon zimowy?

Niebawem początek zimy – warunki na drogach staną się z każdym dniem bardziej niebezpieczne. Odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu zimowego jest kluczowe dla bezpieczeństwa naszego i naszych pasażerów, szczególnie gdy temperatura spadnie poniżej zera. Samo założenie opon zimowych nie daje gwarancji spokoju! Zobacz, jak prawidłowo zabezpieczyć samochód przed mrozami. Oto kilka praktycznych porad.

Sprawdź akumulator samochodowy na zimę

Zimna i wilgotna pogoda może nadwyrężyć Twój akumulator. Zimna pogoda utrudnia pracę silnika. Jeśli ostatnio nie wymieniłeś akumulatora w samochodzie, może być w słabej kondycji, a zimna pogoda może uniemożliwić mu dalszą pracę.

Dodatkowy pobór mocy grzejników i innych urządzeń elektrycznych, a może stać się cichym zabójcą. Jeśli akumulator ma problemy z zapewnieniem wystarczającej mocy do uruchomienia samochodu, istnieje prawdopodobieństwo, że coś jest nie tak! 

Konserwacja uszczelek samochodowych

Zamarznięte drzwi w samochodzie mogą zmienić Twój poranek w koszmar, dlatego odpowiednie zabezpieczenie uszczelek jest ważne.

Uszczelki samochodowe to gumowe elementy zabezpieczające wnętrze naszego pojazdu przed czynnikami zewnętrznymi. W kanalikach uszczelek niestety czasem pozostaje woda, która zamarza i niszczy gumę.

Jak zadbać o uszczelki zimą?

Wyczyszczoną i osuszoną uszczelkę należy pokryć warstwą ochronną. Wazelina to najtańszy środek, którego możemy użyć. Niestety ten stary sposób ma też swoje wady – uszczelka nie wchłania wazeliny, może więc pozostawiać zabrudzenia na ubraniach niczego nieświadomych pasażerów.

Najlepiej zakupić specjalny smar do uszczelek samochodowych (np. w sprayu albo w sztyfcie). Jeśli chcemy uniknąć przedwczesnej regeneracji, pamiętajmy o konserwacji cały rok, a nie tylko zimą.

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu samochodu na zimę, co zapewni Tobie bezpieczeństwo

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu samochodu na zimę, co zapewni Tobie bezpieczeństwo

Woskowanie auta na zimę

Polska, kapryśna zima nie oszczędza naszych samochodów. Jak konserwować auto na zimę? Istotne jest dbanie o stan nadwozia. Najlepszym sposobem na jego zabezpieczenie jest woskowanie.

Ujemne temperatury lub sól na drogach nie są obojętne dla naszego lakieru. Woskowanie auta zimą to zbawienie dla karoserii.

Nałożenie wosku samochodowego gwarantuje przy okazji idealny wygląd naszego samochodu podczas tej brudnej pory roku.

Sprawdź światła w samochodzie

Brzmi prosto, i tak jest. Dni są krótsze, a pogoda gorsza w miesiącach zimowych, więc konserwacja świateł jest ważnym aspektem każdej zimowej listy kontrolnej samochodu.

Regularnie sprawdzaj i czyść światła. Sól i brud mogą szybko się gromadzić, zmniejszając skuteczność świateł i ograniczając widoczność dla innych użytkowników drogi.

Co więcej, miej dodatkowe żarówki na wypadek awarii, ale spróbuj nauczyć się je wymieniać, kiedy jest to wygodne, ponieważ możesz zagwarantować, że gdy coś się wydarzy na drodze, szybko naprawisz tę usterkę! A poznanie swojego samochodu to czysta przyjemność, prawda? 

Jak dbać o lakier zimą? 

Bardzo ważna jest kompleksowa ochrona lakieru ponieważ wosk nie wystarczy do pełnego zabezpieczenia. Obicia, odpryski i rysy nie tylko wyglądają źle, ale są także szczególnie narażone na korozję.

Zadbajmy o częste mycie auta, najlepiej ręcznie, bo to skuteczna i bezpieczna dla lakieru metoda. Silna chemia, która jest stosowana w myjniach bezdotykowych ma zły wpływ na karoserię. Umycie samochodu w mocnych detergentach może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Nie możemy zapominać również o drobiazgach, jak np. odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Produkt z dużą ilością metanolu w składzie może szkodzić lakierowi, szczególnie w okolicach dyszy spryskiwaczy.

Pamiętaj o zimowym myciu auta. Pod warunkiem dodatnich temperatur i braku przymrozków lub w sytuacji, gdy auto jest w ogrzewanym garażu

Pamiętaj o zimowym myciu auta. Pod warunkiem dodatnich temperatur i braku przymrozków lub w sytuacji, gdy auto jest w ogrzewanym garażu

Utrzymuj odpowiednie ciśnienie w oponach

Ciśnienie Twoich opon zimowych może być problemem zimą ze względu na niskie temperatury. 

Co tydzień należy sprawdzać ciśnienie w oponach, co pozwoli nam przedłużyć żywotność opon. Co więcej, niższe ciśnienie w oponach może znacznie zwiększyć zużycie paliwa, a także może powodować szybsze zużycie naszych opon zimowych.

W dodatku, niewłaściwe ciśnienie w oponach ogranicza kontrolę nad samochodem w każdych warunkach, właściwe ciśnienie jest szczególnie ważne w złych warunkach.

Płyny eksploatacyjne w zimie

Ich regularne sprawdzanie to oczywistość. Prawidłowego odczytywania oznaczenia płynów w samochodzie a także kontrolowania ich stanów uczymy się już na kursie prawa jazdy. Niestety, często nie wiemy jak prawidłowo zadbać o płyny eksploatacyjne zimą.

Należy unikać najtańszych płynów do spryskiwaczy, ponieważ mogą one szkodzić naszej karoserii. W trakcie przygotowania auta do zimy wszystkie płyny powinny zostać sprawdzone. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia może zniszczyć chłodnicę i silnik. Temperaturę jego krzepnięcia powinno się sprawdzić za pomocą glikometru.

Sprawdzić należy także olej i pozostałe płyny. Stary olej gorzej chroni silnik przed zatarciem oraz utrudnia rozruch szczególnie zimą. Przed sezonem zimowym koniecznie skontrolujcie poziom oleju w silniku i sprawdźcie jego przebieg.

Jeśli producent Waszego auta dopuszcza taką możliwość – użyjcie oleju o niższej lepkości. Taki olej lepiej sprawdza się w niskich temperaturach.

Wyczyść liście spod maski

Liście zimą mogą stanowić zagrożenie – zakrywają dziury i sprawiają, że drogi są bardziej śliskie.

Liście te mogą również uszkodzić samochód – mogą zablokować odpływy odprowadzające wodę deszczową, co może doprowadzić do przedostania się wody do samochodu.

W niektórych przypadkach mogą się również rozłożyć (jeśli nie zostaną usunięte przez długi czas) i zrujnować lakier. Dlatego sprawdzając poziom płynów, usuń wszystkie liście z krawędzi Twojej maski maski.

Pamiętaj o dbaniu i płyny eksploatacyjne zimą. Zaopatrz się w płyny, które są przeznaczone do zimowej jazdy

Pamiętaj o dbaniu i płyny eksploatacyjne zimą. Zaopatrz się w płyny, które są przeznaczone do zimowej jazdy

Noś ze sobą ładowarkę do telefonu

Jednym z zagrożeń związanych z jazdą po śniegu jest ryzyko awarii samochodu.

W takiej sytuacji ostatnią rzeczą, której byś chciał, to wyczerpanie się baterii telefonu w szczerym polu, więc na wszelki wypadek noś ładowarkę do telefonu w samochodzie lub powerbank.

Należy również zapisać sobie i zachować numer dostawcy pomocy drogowej na kartce papieru w schowku podręcznym, jak również zapisać go w telefonie.

Co wozić w bagażniku zimą? 

Aby prawidłowo zadbać o nasz pojazd, warto wyposażyć się w kilka elementów w bagażniku, które pozwolą nam poradzić sobie z różnymi sytuacjami. A o czym warto pamiętać? 

  • Odmrażacz do zamków i szyb,

  • skrobaczkę,

  • szczotkę do odśnieżania,

  • płyn zapobiegający przymarzaniu uszczelek,

  • kable rozruchowe,

  • lina holownicza,

  • rękawice do odśnieżania,

  • zapas płynu do spryskiwaczy,

  • saperka.

Hamulce przed sezonem zimowym

Twoje hamulce są znacznie bardziej obciążone zimą niż w innych porach roku. Warto sprawdzić układy hamulcowe raz lub dwa razy w ciągu sezonu.

Ze śniegiem, do układu, dostaje się dużo wilgoci, a w dodatku sól może powodować plamy rdzy na wirnikach, co zmniejsza ich skuteczność.

Pamiętaj, zima to sezon, w którym napotkasz różne wymagające warunki pogodowe. W czasie podróży napotkasz śnieg, błoto, lód, suche warunki, co powoduje niesamowitą, wymagającą różnorodność. 

Zobacz także: Jak odmrozić zamek w samochodzie?

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.