Jak przygotować samochód na sezon zimowy?

oznaczenia opon
oznaczenia opon
oznaczenia opon
budowa opony
budowa opony
budowa opony
indeksy prędkości i nośności
indeksy prędkości i nośności
ind. prędkości i nośności
tabele ciśnień
tabele ciśnień
tabele ciśnień
zamienniki opon
zamienniki opon
zamienniki opon
opinie o oponach
opinie o oponach
opinie o oponach
porównaj opony
porównaj opony
porównaj opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak przechować opony
jak przechować opony
jak przechować opony

Jak przygotować samochód na sezon zimowy?

Niebawem początek zimy – warunki na drogach staną się z każdym dniem bardziej niebezpieczne. Odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu zimowego jest kluczowe dla bezpieczeństwa naszego i naszych pasażerów, szczególnie gdy temperatura spadnie poniżej zera. Samo założenie opon zimowych nie daje gwarancji spokoju! Zobacz, jak prawidłowo zabezpieczyć samochód przed mrozami. Oto kilka praktycznych porad.

Konserwacja uszczelek samochodowych

Zamarznięte drzwi w samochodzie mogą zmienić Twój poranek w koszmar, dlatego odpowiednie zabezpieczenie uszczelek jest tak ważne.

Uszczelki samochodowe to gumowe elementy zabezpieczające wnętrze naszego pojazdu przed czynnikami zewnętrznymi. W kanalikach uszczelek niestety czasem pozostaje woda, która zamarza i niszczy gumę.

Jak zadbać o uszczelki?

Wyczyszczoną i osuszoną uszczelkę należy pokryć warstwą ochronną. Wazelina to najtańszy środek, którego możemy użyć. Niestety ten stary sposób ma też swoje wady – uszczelka nie wchłania wazeliny, może więc pozostawiać zabrudzenia na ubraniach niczego nieświadomych pasażerów.

Najlepiej zakupić specjalny smar do uszczelek samochodowych (np. w sprayu albo w sztyfcie). Jeśli chcemy uniknąć przedwczesnej regeneracji, pamiętajmy o konserwacji cały rok, a nie tylko zimą.

Woskowanie auta

Polska, kapryśna zima nie oszczędza naszych samochodów. Jak konserwować auto na zimę? Istotne jest dbanie o stan nadwozia. Najlepszym sposobem na jego zabezpieczenie jest woskowanie. Ujemne temperatury lub sól na drogach nie są obojętne dla naszego lakieru. Woskowanie auta zimą to zbawienie dla karoserii.

Nałożenie wosku samochodowego gwarantuje przy okazji idealny wygląd naszego samochodu podczas tej brudnej pory roku.

Dbajmy o lakier!

Bardzo ważna jest kompleksowa ochrona lakieru ponieważ wosk nie wystarczy do pełnego zabezpieczenia. Obicia, odpryski i rysy nie tylko wyglądają źle, ale są także szczególnie narażone na korozję.

Zadbajmy o częste mycie auta, najlepiej ręcznie, bo to skuteczna i bezpieczna dla lakieru metoda. Silna chemia, która jest stosowana w myjniach bezdotykowych ma zły wpływ na karoserię. Umycie samochodu w mocnych detergentach może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Nie możemy zapominać również o drobiazgach, jak np. odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Produkt z dużą ilością metanolu w składzie może szkodzić lakierowi, szczególnie w okolicach dyszy spryskiwaczy.

Dbajmy o karoserię zimą

Dbajmy o karoserię zimą

Sprawdzajmy regularnie wszystkie płyny eksploatacyjne!

Ich regularne sprawdzanie to oczywistość. Prawidłowego odczytywania oznaczenia płynów w samochodzie a także kontrolowania ich stanów uczymy się już na kursie prawa jazdy. Niestety, często nie wiemy jak prawidłowo zadbać o płyny eksploatacyjne zimą.

Należy unikać najtańszych płynów do spryskiwaczy, ponieważ mogą one szkodzić naszej karoserii. W trakcie przygotowania auta do zimy wszystkie płyny powinny zostać sprawdzone. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia może zniszczyć chłodnicę i silnik. Temperaturę jego krzepnięcia powinno się sprawdzić za pomocą glikometru.

Sprawdzić należy także olej i pozostałe płyny. Stary olej gorzej chroni silnik przed zatarciem oraz utrudnia rozruch szczególnie zimą. Przed sezonem zimowym koniecznie skontrolujcie poziom oleju w silniku i sprawdźcie jego przebieg. Jeśli producent Waszego auta dopuszcza taką możliwość – użyjcie oleju o niższej lepkości. Taki olej lepiej sprawdza się w niskich temperaturach.

Warto pamiętać również o wymianie wycieraczek na wykonane ze specjalnych kompozytów grafitowych, które są odporne na sztywnienie z powodu niskiej temperatury. Podłączmy akumulator do ładowania i sprawdźmy stan przewodów i klem. Koniecznie też trzeba wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który posiada dużą ilość alkoholu i nie zamarza zimą i rozpuszcza zalegający na szybie lód.

Co jeszcze warto wozić w bagażniku?

 

  • - odmrażacz do zamków i szyb

  • - skrobaczkę

  • - szczotkę do odśnieżania

  • - płyn zapobiegający przymarzaniu uszczelek

  • - kable rozruchowe

  • - lina holownicza

  • - rękawice do odśnieżania

  • - zapas płynu do spryskiwaczy

  • - saperka

Źródło: 24opony.pl
płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-16, sb: 9-13

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia