Jak odmrozić zamek w samochodzie? Sprawdź najlepsze sposoby

Właściciele samochodów wiedzą, że zima może przynieść wiele problemów. Są ich dosłownie dziesiątki, od zgaśnięcia silnika po niebezpieczne zachowanie na drodze, i nie tylko. Tym razem skupimy się na problemie zamarzniętego zamka drzwi w samochodzie. Zapewne zastanawiacie się, jak odmrozić zamek w aucie lub czym odmrozić zamek w samochodzie? Świetnie trafiliście! W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam dostępne i powszechne sposoby radzenia sobie z tym problemem! 

Czego nie robić, próbując otworzyć zamarznięty zamek? 

Chociaż te metody są szybkimi rozwiązaniami, które mogą faktycznie odblokować zamek, mogą również uszkodzić zamek. Sprawdź w artykule, jak bezpiecznie otworzyć zamek, chroniąc się przed wymianą uszkodzonego mechanizmu, postaw na bezpieczeństwo. Zatem czego powinieneś unikać?

  • Nie wlewaj gorącej wody na zamka,
  • nie używaj bezpośrednio źródła płomienia do podgrzania zamka,
  • nie próbuj na siłę otworzyć zamka kluczem ani innym przedmiotem.

Sprawdź poniżej, a dostrzeżesz porady jak odmrozić zamek! 

Dlaczego zamarza zamek w samochodzie?

W tym przypadku wystarczą lekkie opady śniegu lub deszczu oraz temperatura, która waha się w okolicach zera. W tej sytuacji zamek oraz uszczelki mogą utrudnić nam wejście do samochodu. Dzieje się tak, ponieważ woda zamarza na karoserii samochodów, a w zamkach tworzą się tak zwane korki lodowe.

Wiele przypadków pokazało, że walka z lodem nie jest prosta, co skończyło się uszkodzeniem klamek, lakieru, wycieraczek lub pęknięciem szyby w samochodzie.

Jak szybko odmrozić zamek w samochodzie? 

Przede wszystkim sprawdź, czy dotyczy to wszystkich drzwi. Potrzebujesz tylko jednych drzwi do otwarcia, aby móc wcisnąć się za siedzenie kierowcy, obrócić stacyjkę i włączyć ogrzewanie samochodu.

Najszybszą i najłatwiejszą metodą jest użycie odmrażacza do zamków. Występuje on w aerozolu ze specjalną dyszą, która kieruje środek odladzający prosto do mechanizmu zamka, który rozgrzewa zamarznięte, topiąc powstały lód Warto dodać, że Odladzacz i aerozole WD-40 mogą być również używane profilaktycznie, aby w pierwszej kolejności zapobiegać tworzeniu się lodu.

Bądź ostrożny stosując domowy sposób na zamarznięty zamek w samochodzie, aby nie uszkodzić pojazdu

Bądź ostrożny stosując domowy sposób na zamarznięty zamek w samochodzie, aby nie uszkodzić pojazdu

Czym odmrozić zamek w samochodzie? 

Możesz uzyskać ten sam efekt używając zapałek lub zapalniczki, aby delikatnie ogrzać klucz. Nie rozgrzewaj go. Upewnij się, że otwarty płomień nie zbliża się do przycisków pilota, ponieważ może to spowodować uszkodzenie chipa komputera. Jeśli masz słomkę, możesz ją również umieścić nad zamkiem i wdmuchać ciepłe powietrze do zamka.

Jeśli jesteś wystarczająco blisko swojego domu, aby mieć dostęp do prądu, spróbuj użyć suszarki do włosów, aby otworzyć zamarznięty zamek drzwi samochodu. Suszarka do włosów jest również przydatna, jeśli uszczelka drzwi zamarzła. Innym sposobem na ominięcie zamarzniętego zamka jest jak najmocniejsze dociskanie do drzwi. Ciśnienie powinno przełamać lód i umożliwić otwarcie drzwi.

Nie używaj gorącej wody do odmrożenia zamka 

Powszechnie wiadomo, że warto ogrzać zamek, więc wielu uważa, że gorąca woda wystarczy. Zdecydowanie nie! Chociaż gorąca woda może skutecznie rozmrozić zamek i pozwolić mu się otworzyć, to tylko dobra sztuczka na krótką metę.

Wrząca woda może w rzeczywistości uszkodzić zamek, a gdy woda ostygnie, ponownie zamrozi zamek, pogłębiając problem.

Używaj środka odkażającego do rąk

Środek odkażający do rąk pomoże otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie? Chociaż możesz nie mieć przy sobie odladzacza, wielu z nas ma przy sobie jeden przedmiot, który może pomóc nam wyjść z zamarzniętej sytuacji. Żel dezynfekujący do rąk. Tak to prawda. Zabójca zarazków, który nosisz, aby zapobiec przeziębieniu, może po prostu pomóc ci wyjść z tej trudnej, nietypowej sytuacji.

Etanol i alkohol izopropylowy niszczą zarazki, obniżają również temperaturę zamarzania wody i mogą stopić lód wewnątrz zamka w ciągu kilku sekund. Aby rozmrozić zamek, wystarczy pokryć klucz środkiem odkażającym do rąk i delikatnie włożyć klucz do zamarzniętego zamka, ale nie wciskaj go na siłę.

Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest zepsuty klucz lub zamek lub, co gorsza, klucz, który wyłamuje się w twoim zamku. Jeśli masz problem z włożeniem klucza, poruszaj nim trochę, aż delikatnie się wsunie. Po umieszczeniu na miejscu pozostaw na 30 sekund i pozwól, aby alkohol wykonał swoją pracę. Po odczekaniu wystarczy przekręcić kluczyk, otworzyć drzwi i wsiąść do ogrzanego samochodu!

Zamarzające zamki w samochodzie to częsty widok kierowców w czasie zimy

Zamarzające zamki w samochodzie to częsty widok kierowców w czasie zimy

Jak zapobiec zamarzania zamka drzwi samochodu? 

Dobrym pomysłem jest działanie profilaktyczne. Dlatego polecamy uchronić całe drzwi przed niekorzystnym działaniem ujemnej temperatury. Na początek warto zabezpieczyć uszczelki specjalnym specyfikiem. Jednym z ciekawych pomysłów jest umieszczenie magnesu na zamku. To prosty sposób zapobiegania zamarzaniu zamka, czyli umieszczenie magnesu na dziurce od klucza.

Większość magnesów będzie działać, o ile będzie wystarczająco duża, aby całkowicie zakryć dziurkę od klucza. Wysiadając z samochodu wystarczy tylko przyłożyć magnes do zamka. Po wejściu do samochodu po prostu wrzuć magnes do kieszeni lub torebki do późniejszego wykorzystania.

Kolejnym pomysłem jest zastosowanie WD-40. Owy specyfik bardzo skutecznie utrzymuje smarowanie zamka drzwi samochodu i chroni go przed mrozem. Wystarczy trochę spryskać zamek, aby zapobiec tworzeniu się lodu i szronu przez kilka dni. Kiedy już to zrobisz, możesz też trochę spryskać zamek bagażnika.

Parkuj na słońcu, aby uniknąć zamarzniętego zamka

Jeśli nie masz garażu, w którym można by zaparkować, zastanów się, w którym kierunku wschodzi słońce i spróbuj strategicznie zaparkować z drzwiami po stronie kierowcy skierowanymi w tym kierunku. Zrób to tak, aby z samego rana wpadało bezpośrednio światło słoneczne.

To więcej niż rozwiązanie, to środek zapobiegawczy, który może pomóc odeprzeć te nieznośne zamarznięte zamki samochodu. 

Elektryczny odmrażacz do zamków

Sprzedawcy dostarczają coraz więcej gadżetów, które pozwalają nam lepiej przejść zimę. Proponują oczywiście skrobaczki, ale również odmrażacze do szyb w postaci spryskiwacza, spreje zabezpieczające przed przymarzaniem gumowych uszczelek w drzwiach i inne. Jednak najbardziej zaskoczył nas elektryczny odmrażacz do zamków. Koszt takiego gadżetu waha się w graniach 20-30 zł.

Na pierwszy rzut oka elektryczny odmrażacz swoim wyglądem przypomina kluczyk samochodowy, lecz co najistotniejsze posiada funkcję nagrzewania. Po włożeniu w zapadki ciepłej wkładki odmrażacza elektrycznego lód powoli ustępuje.

Umieść końcówkę mechanicznego odmrażacza do zamków i poczekaj kilka minut

Umieść końcówkę mechanicznego odmrażacza do zamków i poczekaj kilka minut

Twój kciuk może rozmrozić zamek samochodu? 

Ciepło ciała wydzielane przez twoją własną rękę można wykorzystać do powolnego stopienia lodu na zamku drzwi samochodu. Umieść kciuk na zamarzniętym zamku drzwi samochodu. Ciepło z kciuka pomoże poluzować zamarzniętą komorę zamka.

Może to również zająć trochę czasu, aby zobaczyć wyniki, ale jeśli nie masz innej alternatywy, jest to opłacalne rozwiązanie. Jednak w tym przypadku bądź cierpliwy 

Zadbaj o inne elementy auta zimą

Pamiętaj, że warto zadbać również o inne elementy Twojego pojazdu przed i w czasie zimy! Gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza postaw na komfort i bezpieczeństwo, dbając o swój samochód. W związku z tym wymień opony, które godnie posłużyły w okresie letnim na opony zimowe. Na pewno takie działanie zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo!

Opony to najważniejszy element w aucie, bowiem to one jako jedyne mają styczność z nawierzchnią. Pomimo błota, wody i śniegu na trasie dzięki specjalnie przystosowanemu ogumieniu będziesz mógł w pełni kontrolować swój pojazd. Nie zapomnij o utrzymywaniu w zimowym komplecie właściwego ciśnienia, a także o regularnej kontroli poziomu bieżnika. Warto pamiętać również o odpowiedniej konserwacji karoserii i użyciu płynów eksploatacyjnych przydatnych przy niższej temperaturze.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.