Mimo braku zobowiązania do posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie podczas jazdy autem, zgubienie tego dokumentu wiąże się z wieloma procedurami, które niezwłocznie trzeba wykonać. Co zrobić, kiedy zgubimy dowód rejestracyjny, i jakie wytyczne należy mieć na uwadze?
Zgubienie dowodu rejestracyjnego – gdzie się zgłosić?
Kiedy zorientujemy się, że zgubiliśmy nasz dowód rejestracyjny, trzeba jak najszybciej udać się do miejscowego wydziału komunikacji, najczęściej znajduje się on w starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta. Tam otrzymamy stosowne oświadczenie do wypełnienia, a także wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.
Złożenie takiego wniosku wiąże się również z koniecznością przedstawienia karty pojazdu oraz zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów o przebytym i ważnym przeglądzie. Prócz tego należy posiadać ze sobą również tablice rejestracyjne samochodu, a także swój dowód osobisty.
Koszty wydania nowego dowodu rejestracyjnego
Podobnie jak w przypadku wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego, tak samo w sytuacji wydania duplikatu, konieczne jest uiszczenie opłaty urzędowej. W sytuacji zgubienia dowodu rejestracyjnego, właściciel pojazdu niestety będzie musiał ponieść odpowiednią opłatę urzędową w wysokości 54 zł, a także 0,50 zł dodatkowej opłaty ewidencyjnej.
Informacje na temat dokładnej kwoty oraz wszelkich ewentualnych kosztów dodatkowych uzyskamy w placówce wydziału komunikacji, wyżej wymienione opłaty jednak pozostają bez zmian.
Zgubienie dowodu rejestracyjnego za granicą – jak wygląda procedura?
Zgubienie dowodu rejestracyjnego za granicą jest o wiele bardziej kłopotliwe niżeli miałoby to miejsce w Polsce. W takiej sytuacji najczęściej kierowca nie będzie mógł poruszać się takim autem, ponieważ w wielu krajach europejskich przedstawienie dowodu rejestracyjnego oraz ważnego OC jest obowiązkowe.
Jeżeli jesteśmy właśnie w takiej sytuacji, to koniecznie trzeba zgłosić się jak najszybciej na najbliższy komisariat policji, i zgłosić fakt zgubienia dowodu rejestracyjnego oraz OC. Wówczas otrzymujemy stosowne oświadczenie, z którym następnie należy udać się do polskiej ambasady, która może wydać odpowiedni dokument zezwalający na jazdę autem bez dowodu rejestracyjnego i tym samym powrót do kraju.
Czy można poruszać się autem bez posiadania dowodu rejestracyjnego?
W Polsce nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, ponieważ wszelkie informacje dotyczące ich ważności oraz terminów znajdują się w elektronicznej bazie, do której dostęp mają wszyscy zainteresowani, łącznie ze służbami mundurowymi.
Jednak sytuacja ulega zmianie, kiedy zgłosimy zgubienie takiego dokumentu – informacja o tym fakcie staje się dostępna w systemie elektronicznym, a służby policyjne również mają do niej dostęp. W razie kontroli drogowej zatem może stać się to problemem.
Dlatego też w momencie zgubienia dowodu rejestracyjnego oraz po zgłoszeniu się do wydziału komunikacji, należy również zwrócić się o specjalne, tymczasowe pozwolenie na użytkowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego, i trzeba koniecznie mieć je przy sobie podczas jazdy autem.
Kilku właścicieli auta a zgubiony dowód rejestracyjny – co wtedy?
To, ilu właścicieli znajduje się w dowodzie rejestracyjnym nie ma większego znaczenia – wszyscy wpisani w tym dokumencie muszą stawić się w wydziale komunikacji i wspólnie złożyć wniosek dotyczący wydania duplikatu dokumentu. Może to być nieco kłopotliwe, biorąc pod uwagę, że w dowodzie rejestracyjnym często widnieje kilka osób z całej rodziny, które niekoniecznie w danym momencie znajdują się w jednym miejscu, niemniej jednak jest to konieczne z uwagi na wymagania proceduralne.
Jedyną sytuacją, która zwalnia z konieczności stawienia się wszystkich współwłaścicieli pojazdu jest uzyskanie odpowiedniego upoważnienia na piśmie, że wszystkich interesantów może reprezentować jedna osoba, która również jest właścicielem pojazdu.
Co w sytuacji, gdy zgubimy też potwierdzenie ubezpieczenia OC?
Większość kierowców trzyma dowód rejestracyjny pojazdu oraz polisę OC w jednym miejscu, tym samym w momencie ich zgubienia, traci oba te dokumenty. Pozyskanie informacji lub zaświadczenia o polisie jest o wiele prostsze niż podczas wnioskowania o duplikat dowodu rejestracyjnego.
Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela, przedstawić dowód osobisty i zawnioskować o zaświadczenie na temat ważnego i obowiązującego ubezpieczenia OC. Całkowicie ważnym oraz rozpatrywanym dowodem posiadania takiej polisy jest również jej elektroniczna wersja, którą otrzymujemy w momencie zakupu online – wtedy takie oświadczenie wysyłane jest na skrzynkę email kupującego.
Konsekwencje braku posiadania dowodu rejestracyjnego – z tym musisz się liczyć!
Mimo braku konieczności posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie podczas kontroli drogowej, to faktyczne nieposiadanie dokumentu niesie za sobą poważne problemy, dotkliwe szczególnie dla osób, które często muszą poruszać się autem, również po innych krajach.
Przepisy są tak skonstruowane, że faktycznie zmuszają kierowcę do zgłoszenia faktu zgubienia dowodu rejestracyjnego, a ten fakt natychmiast odnotowany zostaje w systemie elektronicznym. Nie posiadając dowodu rejestracyjnego nie możemy ani sprzedać swojego auta, ani pojechać nim również za granicę – ten dokument lub przynajmniej wymagane zaświadczenie o tymczasowym pozwoleniu są obowiązkowe do posiadania przy sobie.
Nie opłaca się zatem nie zgłaszać faktu zgubienia tego dokumentu - dłuższe zwlekanie oznacza dłuższy czas utrudnionego poruszania się samochodem.