Ile wynosi akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy?

Na krajowych drogach, z każdym rokiem przybywa samochodów. Nie ma jednak co ukrywać, że w dalszym ciągu ceny nowych aut w krajowych salonach są dla większości kierowców zaporowe. Z tego powodu zdecydowana większość decyduje się na zakup samochodu używanego. Niestety, z krajowym rynkiem wtórnym, w tej branży bywa różnie, a wiele osób nie ma zaufania do różnego rodzaju komisów. Duża liczba kierowców poszukuje wymarzonej okazji cenowej za granicą. Pomimo tego, że poza granicami naszego kraju często udaje nabyć się dobre używane auto w atrakcyjnej cenie, należy pamiętać o tym, że po jego zakupie właściciel jest zobowiązany uiścić odpowiednie opłaty. Jedną z nich jest akcyza.

Czym ona dokładnie jest oraz ile wynosi? Czy jest obowiązkowa? Odpowiadamy!

Dlaczego kierowcy tak chętnie kupują auta z zagranicy?

Niemcy czy Holandia, to dwa bardzo popularne kierunki dla naszych rodaków, pod względem zakupu samochodu. Nic w tym dziwnego, bardzo często udaje się sprowadzić stamtąd auto w dobrym stanie technicznym, ze wszystkimi papierami. Za samochód używany w podobnym stanie bardzo często na krajowym rynku handlarze wołają dużo większe pieniądze.

Auta zza naszej zachodniej granicy cieszą się taką popularnością, między innymi z tego powodu, że tamtejsi kierowcy dość mocno przywiązują uwagę do tego, aby dbać o swój samochód, jednakowo pod względem wizualnym oraz mechanicznym. Regularna wymiana oleju oraz części zawieszenia, które z racji zupełnie innych dróg, inaczej się zużywa, to dwie rzeczy, które bardzo mocno przemawiają do wyobraźni naszych kierowców. I jak pokazuje praktyka, kierowcy mają pod tym względem dużo racji.

Auta spoza terytorium kraju, czasem okazują się trafniejszym zakupem, pomimo stawki akcyzy za sprowadzony samochód.

Auta spoza terytorium kraju, czasem okazują się trafniejszym zakupem, pomimo stawki akcyzy za sprowadzony samochód.

Akcyza — czym jest i kto ją musi opłacić?

 

Bez względu na to, czy kierowca decyduje się nabyć za granicą pojazd nowy, czy używany, jeśli nie był on rejestrowany w Polsce, należnym jest zapłacenie akcyzy.

Akcyza to nic innego, jak forma podatku, którą reguluje ustawa z grudnia 2008 roku. Przeciętny Kowalski obowiązek zapłaty podatku akcyzowego kojarzy z wyrobami tytoniowymi oraz alkoholem, jednak nie tylko te dwie grupy produktów są nią obłożone. Warto również pamiętać, że wysokość akcyzy, jest ustalana indywidualnie przez każdy kraj, do którego następuje sprowadzenie auta. Na wysokość wspomnianej opłaty, nie ma wpływu to, z jakiego kraju samochód jest ściągnięty, dokładnie taka sama stawka obowiązuje, o czym za chwilę, bez względu na to, czy auto będzie ściągnięte z Niemiec, czy z USA.

Jeśli pojazd sprowadzamy samodzielne, to naszym obowiązkiem jest zapłacenie podatku akcyzowego. Jeśli korzystamy z usług firmy, która pomaga sprowadzać auta, wszelkie formalności są po jej stronie, choć należy uczciwie powiedzieć, że tego typu opłata na pewno będzie zawarta w ostatecznej kwocie, jaką będziemy musieli zapłacić za auto oraz usługę jego sprowadzenia.

Jakie są stawki opłaty akcyzowej?

W Polsce stawka za akcyzę za samochód jest uzależniona od pojemności silnika, choć trzeba wspomnieć o tym, że inaczej to wygląda w przypadku aut elektrycznych oraz hybrydowych. Obecnie obowiązujące stawki prezentują się następująco:

- w przypadku silnika o pojemności do 2000 cm³ stawka akcyzy wynosi 3,1%;
- w przypadku silnika o większej pojemności stawka to, aż 18,6%;

W przypadku auta wartego 10 000 złotych, w pierwszym przypadku zapłata podatku akcyzowego wyniesie 310 zł, a w drugim przypadku aż 1860 zł.

Samochody elektryczne są całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego, natomiast hybrydy mają stawki niższe o 50%, czyli wynoszą one odpowiednio 1,55% oraz 9,3%.

Decydując się na zakup auta poza granicami Polski, należy zapłacić akcyzę

Decydując się na zakup auta poza granicami Polski, należy zapłacić akcyzę

W jaki sposób zapłacić akcyzę?

Akcyzę można wpłacić na kilka sposobów:

- udać się osobiście do Urzędu Skarbowego i wypełnić druk AKC-U/S,

- przez Internet, wchodząc na stronę: https://puesc.gov.pl, i tam wypełniając odpowiednie dokumenty.

Odpowiednia deklaracja w US musi być złożona w ciągu 14 dni od daty sprowadzenia pojazdu.

W ciągu 30 dni od daty sprowadzenia auta, podatek akcyzowy musi zostać uiszczony na konto US. Przelew można dokonać elektronicznie lub poprzez przekaz pocztowy.

Akcyza jest podatkiem obowiązkowym, dlatego, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup auta sprowadzanego z zagranicy, w komisie, powinniśmy sprawdzić, czy komis dopełnił wszystkich niezbędnych formalności.

Kara za brak zapłaty akcyzy?

Akcyza za samochód jest podatkiem obowiązkowym w przypadku aut spalinowych oraz hybryd. Co jednak w przypadku jej nieopłacenia? Każdy dzień zwłoki będzie generował dodatkowe odsetki, jakie będzie trzeba uregulować. Oprócz tego nie będzie możliwości rejestracji auta w Wydziale Komunikacji, jeśli w dokumentacji nie będzie potwierdzenia zapłaty akcyzy.

Zwrot akcyzy?

Są przypadki, kiedy można ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego. Jednym z nich jest eksport samochodu w ramach dostawy na terytorium innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Drugim przypadkiem jest sprzedaż na podstawie tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. W obu przypadkach, aby otrzymać zwrot akcyzy, powinien zostać złożony odpowiedni wniosek do US. Nieprzekraczalnym terminem, po którym wniosek nie będzie mógł być wzięty pod uwagę, jest rok od dnia eksportu auta lub dnia, w którym miała miejsce dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Sprowadzenie zadbanego samochodu z zagranicy w atrakcyjnej cenie, wydaje się niezwykle kuszącą ofertą. Tak jest w istocie. Decydując się jednak na tego typu krok, warto pamiętać, o tym, aby uiścić wszelkie płatności z tym związane, w tym podatek akcyzowy. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup takiego auto w komisie, warto poprosić komis o pokazanie wszystkich dokumentów, które potwierdzą zapłatę akcyzy.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.