Ciśnienie oleju jest niezwykle ważne dla silnika. Powinno być stałe, nie wzrastać ani nie spadać. Niskie ciśnienie oleju, może być dla silnika bardzo groźne i trwale go uszkodzić. Wiele elementów silnika, wymaga smarowania, jeśli olej ma niewystarczające ciśnienie, elementy te mogą się zatrzeć. Postaramy się wyjaśnić jak objawia się zbyt niskie ciśnienie oleju, co może powodować spadek ciśnienia, oraz jak sobie z tym poradzić.
Dlaczego olej silnikowy musi mieć określone ciśnienie?
Zbyt niskie, lub wysokie ciśnienie oleju silnikowego wpływa negatywnie na pracę silnika. Silniki pracują odpowiednio w konkretnych przedziałach ciśnienia oleju. Jeśli olej w silniku ma zbyt niskie ciśnienie, zaczynają się pojawiać problemy ze smarowaniem, a ostatecznie może to doprowadzić do całkowitego uszkodzenia silnika, jakim jest zatarcie. Zwykle niskie ciśnienie oleju, niesie za sobą poważniejsze konsekwencje niż wysokie.
Skąd wiadomo że ciśnienie oleju jest niskie?
Zazwyczaj, kiedy ciśnienie oleju spadnie, na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka ostrzegawcza. Kontrolka powinna zaświecić się jeśli ciśnienie spadnie poniżej 35kPa. Niskie ciśnienie, może również przejawić się innymi niepokojącymi objawami, które przedstawiamy poniżej.
Dźwięki dochodzące z silnika
Niskie ciśnienie oleju może spowodować dziwne odgłosy dochodzące z silnika, takie jak różnego rodzaju stuki. To może wynikać z tego, że elementy silnika, ocierają się o siebie, bez smarowania olejem. W razie pojawienia się tego objawu, powinno się natychmiastowo wyłączyć silnik.
Kontrolka check engine
Ciśnienie oleju wpływa na napinacz łańcucha rozrządu, pasek rozrządu oraz pompę paliwa. Jeśli ciśnienie oleju spadnie, łańcuch rozrządu może nie być napinany i rozrząd przestanie działać, a wtedy pojawi się kontrolka konieczności sprawdzenia silnika.
Zatarcie silnika
Jeśli zignorujemy wszystkie powyższe objawy, w ostateczności może dojść do zatarcia silnika. Wtedy ostatnią deską ratunku prawdopodobnie zostanie wymiana silnika, bo regeneracja może być nieopłacalna.
Jakie są przyczyny zbyt niskiego ciśnienia oleju?
Najczęstszą przyczyną zbyt niskiego ciśnienia oleju, jest po prostu niski poziom oleju. Należy sprawdzić czy poziom oleju w silniku jest w normie. Jeśli poziom oleju jest zbyt mały, pompa paliwowa, zamiast oleju będzie zasysać powietrze. Innymi możliwymi przyczynami zbyt niskiego ciśnienia oleju są:
Awaria pompy olejowej
Jeśli filtr oleju, nie sprawia wrażenia uszkodzonego, możliwą przyczyną niskiego ciśnienia oleju jest awaria pompy olejowej. Zdiagnozowanie czy pompa olejowa jest uszkodzona, może sprawić kłopoty, tak samo jak wymiana tej pompy. W niektórych modelach silnika, zdarza się, że pompa olejowa jest przymocowana łańcuchem wewnątrz misy olejowej do wału korbowego. Wtedy wymiana pompy olejowej jest dużo prostsza. Diagnozowaniem uszkodzenia pompy olejowej, oraz jej ewentualną wymianą powinien się zająć wyłącznie specjalista, ze względu na skomplikowanie tego procesu.
Zepsuty czujnik ciśnienia oleju
Kiedy czujnik ciśnienia oleju ulegnie awarii, może to spowodować zapalenie się kontrolki ciśnienia oleju, mimo że ciśnienie będzie prawidłowe.
Niewłaściwy rodzaj oleju
Każdy rodzaj silnika, może wymagać innego typu oleju. W silniku który potrzebuje oleju 5w-50 użycie oleju 0w-20 może wiązać się ze spadkiem ciśnienia oleju na gorącym silniku. Niektóre rodzaje silników, wymagają olejów gęstszych, ze względu na znaczniejszy luz na łożyskach. Dlatego istotne jest, aby w razie niskiego ciśnienia oleju, sprawdzić, czy olej który jest używany, jest odpowiedni do rodzaju silnika. Jeśli nie, należy jak najszybciej wymienić olej na właściwy, wraz z filtrem oleju.
Zabrudzony przewód zasilający pompę olejową
Po sprawdzeniu rodzaju i ilości oleju, jeśli okażą się one prawidłowe, podejrzenie powinno paść na przewód zasilający pompy olejowej. Często przyczyną spadku ciśnienia oleju, okazuje się zabrudzony przewód pompy olejowej. Rura która odprowadza olej z miski olejowej posiada specjalny filtr.
Na tym filtrze, zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia i może się zdarzyć, że to jest przyczyną spadku ciśnienia. Aby zdiagnozować czy to jest przyczyną, powinno się rozmontować miskę oleju z auta i zaobserwować czy olej jest pobierany.
Uszkodzone łożyska wału korbowego
Przy uszkodzonych łożyskach wału korbowego słychać charakterystyczne odgłosy dochodzące z silnika. Nie jest łatwo zdiagnozować ten problem i wymaga to najczęściej pomocy fachowca.
Wyciek oleju
Wyciek oleju jest raczej rzadką przyczyną niskiego ciśnienia oleju, ale może się zdarzyć. Jeśli dojdzie do pęknięcia uszczelki wewnętrznej, olej może wypływać, co doprowadzi do spadku ciśnienia.
W jaki sposób sprawdzić ciśnienie oleju?
Jeśli auto nie posiada urządzenia które mierzy ciśnienie oleju, są na to inne sposoby. Na rynku są urządzenia które mogą to zrobić. Należy zakupić zestaw, w którego skład wchodzą wskaźniki pokazujące wartość ciśnienia, oraz czujnik. Inną opcją jest udanie się do warsztatu samochodowego, w którym mechanik sprawdzi ciśnienie specjalnym próbnikiem.
O czym należy pamiętać?
Przy każdej naprawie, związanej z ciśnieniem oleju, należy bezwzględnie pozbyć się starego oleju i wprowadzić nowy. Dodatkowo należy zawsze wymienić filtr oleju, bez względu na to w jakim stanie jest. Są to podstawowe rzeczy, o których często się zapomina, a są one bardzo ważne.
W przypadku niskiego ciśnienia oleju, najistotniejsze jest to, aby zareagować jak najszybciej. Niekiedy sekundy mogą nas dzielić od zatarcia silnika. Jest to na tyle poważna awaria, że nie zawsze będziemy w stanie sobie poradzić z nią sami. Dlatego jeśli nie uda się nam znaleźć przyczyny, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.