Co to jest immobilizer i do czego służy?

Aktualnie immobilizer posiada praktycznie każde auto. Jest rodzajem zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą, jednak jak każde inne nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Można użyć stwierdzenia że immobilizer jest pierwszą linią ochrony naszego auta. Immobilizer tak jak wszystko, może w pewnym momencie się zepsuć. Przeczytaj artykuł i poznaj jak działa immobilizer, jakie są objawy awarii, oraz co robić kiedy się zepsuje.

Czym jest immobilizer?

W najprostszym tłumaczeniu immobilizer to unieruchamiacz samochodu. Immobilizer blokuje zapłon silnika, albo komputer sterujący pracą silnika, zależnie od rodzaju i wieku samochodu.

W praktyce może wyglądać to tak, że rozrusznik będzie się kręcił, jednak auto się nie uruchomi. Immobilizer zwykle zlokalizowany jest w obudowie kluczyka, w nowszych autach działa to na zasadzie zdalnej - przy zbliżeniu w odpowiednie miejsce.

Po włożeniu kluczyka w stacyjkę, lub zbliżeniu go do wyznaczonego obszaru, następuje wymiana danych, jeśli wszystko się zgadza, samochód powinien się uruchomić. Immobilizer działa skuteczniej niż alarmy samochodowe, jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem.

Jak zbudowany jest i jak działa immobilizer?

Najważniejszymi elementami immobilizera są transponder i centralka. Transponder, jest to rodzaj nadajnika który zlokalizowany jest w kluczyku od samochodu. Natomiast centralka jest odbiornikiem znajdującym się w aucie. Nadajnik i odbiornik wymieniają między sobą sygnały. Jeśli wszystko się zgadza, samochód powinien się uruchomić, jeśli nie, może to świadczyć o jakiegoś rodzaju awarii.

Cały ten proces, chociaż wydaje się skomplikowany, trwa bardzo krótko. W starszych samochodach, immobilizer wymagał od kierowcy wpisania numeru PIN. W tej chwili immobilizer działa całkowicie samodzielnie. W samochodach które posiadają system bez kluczykowy, istnieje większe ryzyko, że odpowiednio przygotowany złodziej przechwyci przesyłany kod.

Jak poznać, że immobilizer się zepsuł?

O awarii immobilizera może świadczyć kilka rzeczy, takich jak:

  • trudności z odpaleniem samochodu, mimo kręcenia rozrusznika,
  • problemy z ryglowaniem i odryglowywaniem drzwi,
  • auto odpala się, jednak silnik po chwili gaśnie,
  • kluczyk nie chce obrócić się w stacyjce,
  • awarie fabrycznego alarmu,
  • pojawienie się lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej.

Prawdą jest to, że awaria immobilizera może prowadzić do braku możliwości uruchomienia samochodu. Kiedy zaistnieje problem z uruchomieniem silnika, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o tym, że to immobilizer może nie działać tak jak powinien.

Jak sprawdzić czy awarii uległ immobilizer?

Łatwym sposobem, jest sprawdzenie czy samochód prawidłowo się odpala przy użyciu kluczyka zapasowego. Niekiedy problemy z immobilizerem mogą wynikać z rozładowanej baterii w kluczykach. Rozwiązanie tego rodzaju awarii, jest zdecydowanie najłatwiejsze - wystarczy wymienić baterie. Jeśli kluczyk nadal nie będzie działał po wymianie baterii, a kluczyk zapasowy zadziała oznacza to awarie transpondera w kluczyku.

Co psuje się w immobilizerze?

Najczęściej w immobilizerze psuje się transponder, zdarza się również, że awarii ulegnie centralka w samochodzie, wymaga to jednak zwrócenia się do fachowców. Jeśli powstała usterka mechaniczna transpondera dołączonego do kluczyka, to przesyłany przez transponder do centralki kod nie będzie prawidłowy. W razie awarii centralki, jedyną opcją jest zamówienie lawety i przetransportowanie auta do odpowiedniego serwisu.

Co zrobić w przypadku zgubienia immobilizera?

W tym przypadku nie należy wpadać w panikę. Wystarczy wybrać się do fachowca, który skasuje stare dane z nadajnika i wgra nowe. Może się zdarzyć, że zwykły mechanik tego nie zrobi i będzie mógł tego dokonać jedynie autoryzowany serwis.

Jednak może się to okazać wyjątkowo kosztowne. Warto jednak, wybierać w tym przypadku autoryzowane serwisy, ze względu na często pojawiające się kradzieże, następujące zaraz, lub jakiś czas po zakodowaniu przez mechanika nowych kluczyków. Immobilizer zapewnia ochronę, dlatego nie warto oszczędzać na nim, oraz na jego naprawach.

Czy nowy immobilizer jest drogi?

U zwykłego mechanika zapłacimy za nowy transponder oraz jego zakodowanie niewiele, w granicach 100-200 zł. Jednak kiedy awarii ulegnie centralka w aucie, możemy liczyć się z kosztami rzędu 900-1000 zł. W autoryzowanym serwisie możemy zapłacić nawet kilkakrotnie więcej, jednak zapewnia nam to większe bezpieczeństwo. Bardziej skomplikowane, nowe samochody, ze względu na różne zabezpieczenia, można naprawiać jedynie w autoryzowanych serwisach.

Wady i zalety immobilizera

Wady:

  • aktualnie złodzieje nie mają dużych problemów ze złamaniem zabezpieczeń immobilizera, szczególnie tego mniej zaawansowanego,
  • rodzaj immobilizera wpłynie na to jak dobra będzie ochrona,
  • immobilizery znajdują się zwykle w konkretnych miejscach w autach, które z łatwością złodziej może zlokalizować.

Zalety:

  • stosowany i sprawdzony system zabezpieczeń od wielu lat,
  • zabezpiecza przed uruchomieniem silnika przez niepowołane osoby.

Czy immobilizer to najlepsza forma do walki z kradzieżami?

Immobilizer jest z pewnością sprawdzoną formą walki ze złodziejami, jednak nie najlepszą możliwą, ze względu na to że posiada wiele wad. Biorąc pod uwagę dzisiejsze zaawansowanie techniki, złodzieje poznali metody na oszukiwanie urządzenia jakim jest immobilizer. Istnieją jednak, bardziej niezawodne rozwiązania antykradzieżowe niż immobilizer. Na przykład zabezpieczenia wykorzystujące GPS.

Immobilizer z bezsprzecznie jest ochroną przed kradzieżami, jednak nie zapewni całkowitej pewności, że nie zostaniemy ofiarą złodzieja. Ma on swoje wady i zalety, tak jak inne systemy antykradzieżowe. Trzeba jednak liczyć się, z możliwością wysokich kosztów napraw tego systemu. Jeśli zależy nam na ochronie samochodu, należy sięgnąć również dodatkowo po innego rodzaju zabezpieczenia.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.