Samochody bez prawa jazdy - auto już dla 14-latka

Spora część społeczeństwa jest utwierdzona w przekonaniu, że możliwość poruszania się po polskich drogach samochodowych przysługuje jedynie osobom, które ukończyły 18. rok życia. W praktyce nie jest to jednak prawda, albowiem zgodnie z polskim prawem za kierownicą mogą siedzieć nawet 14-latkowie. Choć reguły w tym przypadku są relatywnie restrykcyjne, to istnieje możliwość, by pojazdem kierowała osoba niepełnoletnia. 

Jakim pojazdem mogą kierować osoby niepełnoletnie?

Aby kierować standardowym samochodem osobowym, obligatoryjne jest ukończenie 18. roku życia oraz zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy. Nie oznacza to jednak, że nastolatkowie nie mają możliwości, by rozwijać swoje pasje motoryzacyjne i kierować pojazdem przed uzyskaniem pełnoletności. Zgodnie z polskim prawem osoby, które ukończyły 14 lat, mają możliwość poruszania się po naszych drogach lekkim czterokołowcem.

Żeby uzyskać zgodę na kierowanie takim pojazdem, niezbędne jest zdanie prawa jazdy w kategorii AM. Przybliżony koszt kursu na tę odmianę prawa jazdy waha się pomiędzy 800 a 1000 złotych. Po pozytywnym zdaniu kursu 14-latkowie uzyskują zgodę na kierowanie zarówno lekkim czterokołowcem, jak i motorowerem. 

Jak powinien wyglądać pojazd dla 14-latka?

Pomimo że 14-latkom przysługuje prawo do legalnego kierowania pojazdami, to zdobycie takiej możliwości jest związane z kilkoma obligatoryjnymi formalnościami i niezbędną wiedzą. Warto pamiętać, że nastolatkowie muszą zadowolić się jedynie niewielkimi odmianami pojazdów, które spełniają określone wymogi i umożliwiają bezpieczną jazdę po polskich drogach.

Zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami czterokołowiec lekki nie może przekraczać określonej masy, a ponadto powinien mieć ustawione ograniczenie prędkości, które ma na celu zapobiegać potencjalnym wypadkom. W przypadku czterokołowców lekkich dla nastolatków waga pojazdu nie może przekraczać 350 kilogramów, natomiast jego maksymalna prędkość wynosi 45 km/h. Dzięki zastosowaniu takich manewrów możliwe jest ograniczenie do minimum potencjalnego ryzyka i w większości przypadków kierowanie takim pojazdem, nawet przez szczególnie młode osoby, nie powinno przynieść niechcianych reperkusji. 

Prawo jazdy AM - co warto o nim wiedzieć?

Zanim przystąpi się do kursu na prawo jazdy AM, warto zgłębić nieco swoją wiedzę i poznać podstawowe wytyczne, jakie są związane z tą odmianą prawa jazdy. Przede wszystkim należy pamiętać, że na kurs ten mogą zapisać się wszystkie osoby, które skończyły 14. rok życia. W praktyce limit wiekowy jest jednak nieznacznie inny, gdyż robienie prawa jazdy AM można rozpocząć już trzy miesiące przed swoimi 14. urodzinami. Oznacza to, że w rzeczywistości minimalnym progiem do rozpoczęcia kursu jest 13 lat i 9 miesięcy.

W kwestii wiekowej kategoria AM niczym nie różni się od standardowego prawa jazdy - zgodnie z polskim prawem kurs na zwykłe prawo jazdy również można rozpocząć na trzy miesiące przed uzyskaniem wymaganego wieku.

Warto pamiętać, że zrobienie prawa jazdy kategorii AM jest związane ze zgodą rodzica. Jeżeli kandydat nie jest pełnoletni, to musi otrzymać pozwolenie od swoich opiekunów prawnych. W przeciwnym razie niemożliwe jest udanie się na kurs. Samo zrobienie prawa jazdy dla nastolatka nie zajmuje zbyt wiele czasu, albowiem kurs obejmuje 10 godzinnych lekcji teoretycznych oraz 10 godzin szkolenia praktycznego. Oznacza to, że cały proces trwa zaledwie 20 godzin, czyli ponad 2 razy mniej niż standardowy kurs na prawo jazdy dla pełnoletnich. 

Czym cechują się auta dla 14-latków?

Pomimo że auta dla nastolatków znacznie różnią się od typowych samochodów, to w rzeczywistości mają wiele cech wspólnych. Dzięki temu siedzenie za kierownicą lekkiego czterokołowca jest świetnym przygotowaniem przed kierowaniem pojazdów przeznaczonych dla dorosłych. Większość samochodów dla nastolatków cechuje się tym, że posiada ledowe światła, solidne felgi oraz kierownicę z opcją regulacji.

W trosce o zachowanie należytych standardów bezpieczeństwa pojazdy dla nastolatków zostały również zaopatrzone w specjalne poduszki powietrzne, które mogą uchronić kierowcę, na wypadek gdyby doszło do nieoczekiwanego wypadku. Lekkie czterokołowce nierzadko mają także szeroko pojęte udogodnienia, dzięki którym kierowanie jest o wiele prostsze. Często są one bowiem wyposażone w klimatyzację, radio czy kamerę cofania. 

Pomimo długiej listy walorów aut dla 14-latków należy mieć na uwadze to, że mają one również pewne wady. Jedną z nich niewątpliwie jest wygoda. Ich mikroskopijne rozmiary w porównaniu do standardowych samochodów sprawiają, że dłuższe siedzenie za kierownicą jest niebywale męczące. Oznacza to, że pojazdy te dobrze spisują się jedynie na krótkich odcinkach, gdyż w przypadku dłuższych podróży kierowanie jest najzwyczajniej w świecie niekomfortowe. Minusem aut dla nastolatków jest także ich pojemność. Jednocześnie mogą w nich bowiem przebywać wyłącznie dwie osoby. 

Ile kosztuje samochód dla nastolatka?

W kontekście minusów związanych z samochodami dla 14-latków warto wspomnieć także o relatywnie wysokiej cenie. Co prawda, koszt, jaki należy zapłacić za taki pojazd, zależy od wielu zmiennych, jednak w większości przypadków auto dla nastolatka z salonu kosztuje około 50 tysięcy złotych.

Na rynku można znaleźć tańsze alternatywy, albowiem istnieją lekkie czterokołowce, które kosztują w przybliżeniu 30 tysięcy. Niemniej jednak kwota ta, w porównaniu ze zwykłymi samochodami osobowymi, jest naprawdę wysoka. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie zalety oraz wady, aby upewnić się, czy zakup auta dla 14-latka rzeczywiście będzie dobrym i opłacalnym pomysłem. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.