Zielone tablice rejestracyjne – kto może z nich korzystać?

To, że samochód nie może poruszać się po polskich drogach bez dobrze przymocowanej tablicy rejestracyjnej, nie ulega żadnym wątpliwościom. To, że ona jest zazwyczaj białego koloru - również. Z pewnością jednak, wielu z nas zdarzyło się spotkać samochód, którego tablice rejestracyjne są zielone. Co one zatem oznaczają, czym się różnią i czy wszystkie samochody mogą w każdej chwili zdecydować się właśnie na nie? Na czym polega ich istota?

Zielone tablice rejestracyjne

Wprowadzone 1 stycznia 2020 roku, zielone tablice rejestracyjne, są przyporządkowane pojazdom bezemisyjnym. Innymi słowy identyfikują one właścicieli, którzy zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych oraz tych z napędem wodorowym.

Jeżeli zaś chodzi o kwestie techniczne, to sama tablica rejestracyjna to nic innego jak ciąg czarnych liter i cyfr umieszczonych właśnie na zielonym polu, które symbolizują kraj, województwo, miasto lub powiat, czerwony lub żółty znak legalizacyjny (odnoszący się do oznakowania bagażnika) oraz konkretny identyfikator danego pojazdu.

Kto może, a kto nie może posłużyć się zieloną tablicą rejestracyjną?

Idąc tym tokiem rozumowania, należy zatem jasno i wyraźnie zaakcentować, że tablice zielone to przywilej zarezerwowany dla pojazdów, które nie posiadają wlewu paliwa. Innymi słowa tablice te zostały przeznaczone dla pojazdów, które zostały stworzone z myślą o ochronie środowiska i niezanieczyszczaniu go zbędnymi spalinami.

Posiadanie zielonych tablic nie przysługuje więc samochodom z napędem hybrydowym. Choć posiadają one napęd częściowo elektryczny należy pamiętać – ten kolor tablic przeznaczony jest wyłącznie dla aut bezemisyjnych. 

Pojazdy profesjonalne a zielone tablice

Pojazdy elektryczne to jednak niejedyne typy samochodów, u których zobaczymy przedmiotowe tablice. Jak się okazuje, od 2019 roku, możliwość zamontowania zielonych tablic mają także podmioty profesjonalne, które uzyskały do tego specjalne zezwolenie. Mowa tutaj w szczególności o dwóch grupach podmiotów, a mianowicie o wszystkich produkujących oraz sprzedających nowe samochody oraz o instytutach badawczych tych producentów. Jest to bardzo pragmatyczne rozwiązanie, gdyż grupy te mogą mieć jedynie kilka takich tablic i używać ich naprzemiennie.

Warto też tutaj podkreślić, że tego typu zielone tablice rejestracyjne mogą być umieszczane również na przyczepach, motocyklach, motorowerach, a nawet ciągnikach rolniczych.

Starsze samochody elektryczne

Mniej nowoczesne samochody elektryczne nie muszą zmieniać dotychczasowych tablic rejestracyjnych, ale niekiedy może powodować to szereg nieporozumień. Żeby się przed tym ustrzec, najwygodniejszą opcją jest posłużenie się odpowiednim oznakowaniem w formie naklejek. W przypadku samochodów napędzanych wodorem są to naklejki z literą H, a dla pojazdów stricte elektrycznych - naklejki z literami EE.

Posiadanie zielonych tablic wiąże się z szeregiem przywilejów dla kierowcy

Posiadanie zielonych tablic wiąże się z szeregiem przywilejów dla kierowcy

Czy warto posiadać zielone tablice rejestracyjne?

Posiadanie zielonych tablic rejestracyjnych (oraz wspomnianych wyżej naklejek z literą H oraz EE) to oczywiście jednak nie tylko same obowiązki, z tego wynikające. Tablice te oznaczają bowiem dodatkowo szereg różnych przywilejów, o których trzeba tutaj koniecznie wspomnieć.

Pierwszym, a zarazem najważniejszym atutem, wynikającym z faktu zamontowania zielonych tablic rejestracyjnych, jest możliwość prowadzenia samochodu ma buspasach, co w rezultacie pozwoli uniknąć dotkliwych i wyczerpujących korków, a tym samym rosnącej frustracji.

Finansowe atuty zamontowania zielonych tablic rejestracyjnych

Zamontowanie przedmiotowych zielonych tablic to dodatkowo możliwość zaoszczędzenia znacznej sumy pieniędzy. Będąc kierowcą pojazdu z zieloną tablicą rejestracyjną, możemy z wielu takich parkingów skorzystać zupełnie za darmo. Dzięki temu nie trzeba obawiać się sytuacji, w których chcemy gdzieś pojechać, ale blokuje nas kwestia braku bezpłatnego parkingu.

To samo tyczy się obowiązkowego ubezpieczenia OC takich samochodów. Mimo, że samochody te są bardzo drogie, nie wygeneruje to dodatkowego obciążenia w budżecie w postaci wygórowanej wartości ubezpieczenia.

Tablice rejestracyjne w pojeździe – co warto o nich wiedzieć?

Tablice rejestracyjne są swoistego rodzaju odpowiednikiem numeru telefonu danego pojazdu. Pozwalają one ustalić, w jakim państwie oraz mieście możemy znaleźć właściciela pojazdu oraz kto nim w ogóle jest. Co ciekawe, na podstawie numeru rejestracyjnego samochodu, będziemy również w stanie rozróżnić czy mamy do czynienia z samochodem osobowym czy też może z innym jego rodzajem, chociażby samochodem zabytkowym.

Bez wątpienia, każdy właściciel pojazdu doskonale pamięta niecierpliwy czas oczekiwania na nadanie jego pojazdowi indywidualnego numeru rejestracyjnego, bez którego nie miał możliwości prowadzenia tego samochodu. To samo z resztą tyczy się zgubienia tablicy rejestracyjnej. Fakt ten bowiem musimy zgłosić do właściwego urzędu, a samochód będzie można prowadzić dopiero po uzyskaniu tablicy zastępczej.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.