Naklejka na szybę samochodu. Czy możesz ją legalnie usunąć?

Jak wiadomo, od 4 września 2022 roku naklejka kontrolna z numerem rejestracyjnym nie jest wydawana w urzędach. Oznacza to tym samym, że nowe zarejestrowane pojazdy nie będą jej posiadały. W tym momencie nasuwa się pytanie, czy właściciele samochodów, które zostały zarejestrowane wcześniej, mogą ją zdjąć? Należy mieć świadomość, że wspomniana wcześniej naklejka rejestracyjna znajdująca się na przedniej szybie nie stanowi obecnie praktycznie żadnej wartości. Jest to spowodowane zmianami w przepisach. W najprostszym możliwym ujęciu osoba, która będzie zainteresowana zarejestrowaniem lub przerejestrowaniem pojazdu, nie dostanie naklejki z tablicami rejestracyjnymi. Dzięki temu nie tylko odpadnie jedna z opłat, ale również obowiązek przy zmianie "blach".

Co należy zrobić, gdy na tablicach będzie znajdował się inny numer niż na naklejce?

Ogromne wątpliwości wśród kierowców budzi jednak sytuacja związana z ewentualnym przerejestrowaniem pojazdu posiadającego starą nalepkę.

Warto wiedzieć, że numery rejestracyjne znajdujące się na tablicach rejestracyjnych będą różniły się od tych na naklejce na szybie. W aktualnych przepisach nie ma żadnych informacji sugerujących usunięcie nalepki przez kierowcę. Należy dodatkowo zaznaczyć, że jest ona praktycznie bezużyteczna. Oznacza to tym samym, że nie powinna stanowić żadnego problemu nie tylko dla służb, ale również w trakcie przeglądu. 

Czy można odlepić naklejkę z przedniej szyby?

Warto zastanowić się nad aspektem estetycznym. Ponadto pojawiają się liczne doniesienia, że najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie odklejenie niepotrzebnego elementu przedniej szyby. W ten sposób policja nie będzie mogła uznać, że ograniczane jest pole widzenia kierowcy. Jeżeli jednak do tej pory naklejka nie przyczyniała się do ograniczenia pola widzenia, to dlaczego sytuacja miałaby ulec zmianie po wprowadzeniu przepisów? Kierowcy nie powinni spodziewać się żadnych kar z tego tytułu.

W jaki sposób odkleić naklejkę z numerem albo winietę?

Wykorzystanie narzędzia z prostym ostrzem

Jak wiadomo, profesjonaliści na co dzień pracujący w serwisach zajmujących się wymianą szyb mogą bez większego problemu zerwać bez większych uszkodzeń naklejkę kontrolną z numerem auta. W jaki sposób można tego dokonać samemu? Fachowcy w serwisach przeważnie wykorzystywali do tego celu narzędzia z prostymi ostrzami. Można bowiem prowadzić je równolegle do krótszego boku naklejki.

Następnie po podważeniu omawianej naklejki wystarczy wprowadzić ostrze między powierzchnię szkła oraz naklejki. Dzięki temu możliwe będzie sukcesywne odklejanie jej na coraz większą powierzchnię. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ewentualne ryzyko praktycznie nie będzie występowało, gdy użytkownik będzie prowadził całe ostrze, a nie tylko jego narożnik. 

Użycie żyletki lub noża do tapet

W przypadku, gdy kierowca nie będzie w posiadaniu takiego sprzętu, nie musi podejmować decyzji o jego zakupie. Alternatywnym rozwiązaniem może być żyletka. Jeżeli natomiast w domu będzie znajdował się nóż do tapet z wymiennymi ostrzami, wystarczy wyjąć je z rękojeści. Możliwe będzie wtedy "zaatakowanie" naklejki całą długością ostrza. Nie można jednak pod żadnym pozorem zapomnieć, że nóż jest bardzo ostry.

Oznacza to tym samym, że może dojść do przypadkowego zarysowania elementów auta czy skaleczenia. Jeżeli użytkownik wcześniej używał wspomnianego noża do innych celów, rekomendowane jest dokładne zweryfikowanie, czy przypadkiem nie jest ono nierówne czy wyszczerbione. W najprostszym możliwym ujęciu mogłoby one przyczynić się do zarysowania szkła. Należy wtedy odłamać zużyty fragment ostrza. 

Ogrzanie kleju naklejki lub szyby

Istnieje możliwość usunięcia naklejki bez wykorzystania noża. Godny uwagi jest fakt, że jej odklejenie będzie znacznie prostsze po ogrzaniu jej kleju. Kierowcom wystarczy zatem w trakcie lata pozostawić pojazd na słońcu. Z kolei alternatywnym rozwiązaniem będzie ogrzanie szyby.

Zastosowanie opalarki i suszarki

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na użycie opalarki lub suszarki do włosów. Oczywiście suszarka jest bezpieczniejszą opcją. Należy zaznaczyć, że nieumiejętne operowanie strumieniem powietrza z opalarki może doprowadzić do nadpalenia uszczelki czy stopienia fragmentu deski rozdzielczej.

Rekomendowane jest ogrzewanie naklejki w miarę możliwości z dwóch stron przez przynajmniej 3 minuty. Należy pamiętać, aby nie trzymać opalarki lub suszarki w jednym punkcie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie większej powierzchni płynnym ruchem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że stosunkowo duża, punktowa różnica temperatur może przyczynić się do pęknięcie szyby. 

Podważenie nalepki 

Można dodatkowo od czasu do czasu weryfikować ostrzem nożyka czy paznokciem, czy istnieje już możliwość podważenia nalepki i zerwania jej z szyby bez pozostawienia na jej powierzchni większych ilości kleju. W sytuacji, gdy klej wciąż będzie zostawał, warto spróbować ogrzać naklejkę poprzez zmianę kąta jej odrywania.

Płyny przeznaczone do usuwania naklejek

Część osób próbuje ułatwić sobie zadanie różnego rodzaju płynami do usuwania naklejek. Jeżeli użytkownik ma do dyspozycji butelkę preparatu, może zdecydować się na przetarcie nim samej naklejki. W sytuacji, gdy dana osoba nie będzie posiadała zmywacza do kleju, może przygotować inny preparat. Jest bowiem bardzo duża szansa na to, że na szybie ostatecznie zostanie trochę kleju.

Alkohol izopropylowy, benzyna ekstrakcyjna, spirytus

Świetnym rozwiązaniem na zmycie resztek kleju będzie użycie alkoholu izopropylowego, benzyny ekstrakcyjnej, spirytusu. Wystarczy w tym celu nanieść wybrany przez siebie płyn na szmatkę, a następnie przecierać określony obszar szyby z pozostałościami kleju. Można również pozbyć się pozostałości po kleju za pomocą acetonu czy rozpuszczalnika nitro. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.