Wypadanie zapłonu - jakie są objawy i dlaczego się pojawia?

Moduł zapłonowy pełni kilka istotnych funkcji w samochodzie. Przede wszystkim pozwala go odpalić. Poza tym, kontroluje pracę silnika, a także zapobiega przegrzaniu cewki. Niemniej chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że nikt z nas nie analizuje tego podczas jazdy. Dopóki wszystko działa, zmartwienia nie istnieją. Niestety zapłon, podobnie jak inne podzespoły samochodu, może ulec awarii. Jedną z często wymienianych usterek jest wypadanie zapłonu. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu.

Co to jest wypadanie zapłonu?

Aby w ogóle zacząć rozpatrywanie czynników wpływających na wypadanie zapłonu musimy wiedzieć, czym z definicji jest wspomniana usterka. Otóż mówimy o niej w momencie, kiedy w jednym lub w kilku cylindrach nie dochodzi do wybuchu mieszanki paliwowo-powietrznej. W takim przypadku zaburzony zostaje cykl pracy zapłonu, na skutek czego cylinder wypada z sekwencji. W związku z charakterystyką problemu, wypadanie zapłonu ma częściej miejsce w silnikach benzynowych.

Jak objawia się wypadanie zapłonu?

Wypadanie zapłonu daje wiele charakterystycznych objawów. Przykładowo, w niektórych samochodach sygnalizuje je zapalenie się kontrolki check engine. W takich przypadkach należy odczytać błędy. Można to zrobić wybierając się do mechanika samochodowego lub samodzielnie, jeśli posiadamy odpowiednie narzędzie diagnostyczne, podłączane do złącza OBD II. 

Poza sygnalizacją na desce rozdzielczej, możemy również spotkać się z lekkimi szarpnięciami samochodu w trakcie jazdy. Jeżeli problem jest w fazie początkowej, to objawy nie będą aż tak bardzo zauważalne. Mimo to, wraz z upływem czasu zaczną się nasilać. Dodatkowo, często pojawiają się drgania silnika na biegu jałowym, które są odczuwalne w kabinie samochodu. Wypadanie zapłonu może również objawiać się głośną pracą silnika.

Przyczyny wypadania zapłonu 

Jak łatwo się domyśleć, za wspomnianymi objawami stoją konkretne przyczyny. W praktyce możemy wyróżnić co najmniej kilka źródeł, które mają istotny wpływ na możliwość pojawienia się wypadania zapłonu.

Zużyte świece zapłonowe

Przede wszystkim musimy wskazać na zużyte świece zapłonowe. To podzespół, który odpowiada za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach. Jest to typowy element eksploatacyjny, który powinniśmy regularnie wymieniać, najczęściej co około 50 tys. kilometrów. Nadmierne zużycie świec zapłonowych może doprowadzić do nieprawidłowości w wybuchach mieszanki paliwowej, a w konsekwencji do wypadania zapłonu. 

Poza tym pamiętajmy, że zużycie świec nie jest jedynym czynnikiem mogącym doprowadzić do nieprawidłowości. Jak na ironię, świeca zapłonowa może nie działać prawidłowo nawet wtedy, gdy jest w pełni sprawna. Taka sytuacja ma miejsce m.in. wówczas, gdy nie została prawidłowo zamontowana. Możemy tutaj mówić o zbyt słabym dokręceniu czy uszkodzeniu izolatora. Co więcej, jeśli samochód posiada inne awarie w obrębie jednostki napędowej, to może zdarzyć się tak, że świece będą po prostu zalewane przez olej silnikowy. 

Zużyte przewody zapłonowe

Niezależnie od tego, o jakich przewodach mówimy, z reguły łączy je wspólna cecha - wraz z biegiem czasu zużywają się, tracąc przez to swoje pierwotne właściwości. W przypadku nadmiernego zużycia możemy mówić o przepaleniu rdzenia czy różnorodnych uszkodzeniach izolacji przewodów, które mogą powodować wypadanie zapłonu.

Uszkodzona cewka zapłonowa 

Podobnie jak w przypadku świec, tak samo cewka zapłonowa może doprowadzać do wypadania zapłonu. Brak albo nieprawidłowe przesyłanie impulsów może w istotny sposób wpłynąć na pracę silnika po jego odpaleniu. Co więcej, w przypadku skrajnego zużycia nie będziemy w stanie uruchomić samochodu.

Inne przyczyny wypadania zapłonu

Poza wspomnianymi dotychczas czynnikami, wypadanie zapłonu może być skutkiem wytartych styków elektrycznych w kopułce aparatu zapłonowego. Dodatkowo z opisywaną usterką możemy mieć do czynienia, gdy w naszym układzie dolotowym znajduje się nieszczelność, która zaburza pracę silnika. Alternatywnie, posiadamy zużyte pierścienie tłokowe, które powodują, że niespalona benzyna trafia do oleju silnikowego, co powoduje jego rozrzedzenie, a w konsekwencji pogorszenie parametrów technicznych.

Konsekwencje wypadania zapłonu 

Mając na uwadze to, jak objawia się wypadanie zapłonu oraz jakie elementy mogą przyczynić się do powstania tej usterki, należy jeszcze zaznajomić się z ewentualnymi konsekwencjami wynikającymi z awarii. Wiemy, że wypadanie zapłonu jest związane z brakiem dostarczenia mieszanki paliwowo-powietrznej do jednego lub więcej cylindrów.

W wielu przypadkach, szczególnie w początkowej fazie, nie uniemożliwia to jazdy. Niemniej zdecydowanie odradzamy odciąganie wizyty u mechanika w czasie, bowiem jazda z wypadającym zapłonem może doprowadzić do przegrzania silnika oraz jego nadmiernego zużycia. Co więcej, nie wpływa to również korzystnie na tłoki i cylindry, które po prostu się ścierają.

Jak zapobiegać awariom w postaci wypadania zapłonu?

W wielu przypadkach możemy mówić o tzw. złośliwości rzeczy martwych. Nigdy nie wiemy, co nas spotka, kiedy zamierzamy odpalić samochód. Oczywiście, w wielu sytuacjach są to losowe czynniki. Wypadanie zapłonu może być jednym z nich. Niemniej prawidłowe dbanie o podzespoły z pewnością zminimalizuje ryzyko wystąpienia usterki, a nawet niekiedy je wyeliminuje.

 Chcąc uniknąć wypadania zapłonu powinniśmy pamiętać o odpowiednich interwałach wymiany elementów eksploatacyjnych, takich jak świece zapłonowe, filtry powietrza czy paliwa. Poza tym, dobrze jest używać oleju silnikowego i paliwa wysokiej jakości, a czasami nawet pozwolić silnikowi popracować na wysokich obrotach. Oczywiście, tę ostatnią poradę należy stosować z rozsądkiem.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.