Zielona Karta - co to jest i gdzie jest potrzebna?

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje własnym samochodem, samo ubezpieczenie OC może nie wystarczyć. W niektórych krajach konieczny jest dokument poświadczający, że kierowca posiada ważne ubezpieczenie pojazdu. Tu z pomocą przychodzi Zielona Karta. Z artykułu dowiesz się, czym jest ten dokument oraz jak go wyrobić!

Zielona Karta - czym jest, jak wygląda i gdzie obowiązuje?

Zielona Karta to dokument poświadczający posiadanie przez kierowcę ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodu. Zawiera on wszystkie niezbędne informacji na temat pojazdu, jak i samego OC. Warto wspomnieć, iż wzór obowiązujący dotychczas w lipcu 2021 roku nieco się zmienił. Obecnie można spotkać się z zarówno starszymi zielonymi druczkami, jak i tymi nowszymi, które mają zapewnić lepszą czytelność i występują w białym kolorze.

Ten międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy jest ważny we wszystkich czterdziestu ośmiu krajach należących do Systemu Zielonej Karty, obowiązującego od początku 1953 roku. Zielona karta jest uznawana we wszystkich państwach na mocy dwustronnych umów.

Zielona karta, a Porozumienie Wielostronne

Mimo że dokument ten jest ważny w wielu państwach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, na tych obszarach jego posiadanie nie jest obowiązkowe. Są to takie kraje, jak m.in. Polska, Francja, Hiszpania, Chorwacja, czy Niemcy, czyli wszystkie te, które należą do Porozumienia Wielostronnego. W tym wypadku istnieje domniemanie, że właściciel pojazdu posiada ważne OC.

Kiedy należy posiadać zieloną kartę?

W niektórych z krajów będących we wcześniej wspomnianym Systemie Zielonej Karty posiadanie tego dokumentu jest obligatoryjne. Dotyczy to 11. państw, czyli:

  •  Albanii, 
  • Azerbejdżanu,
  • Białorusi,
  • Iranu,
  • Izraela,
  • Macedonii Północnej,
  • Maroko,
  • Mołdawii,
  • Tunezji,
  • Turcji, a także
  • Ukrainy.

W przypadku poruszania się po tych krajach własnym pojazdem, konieczne będzie posiadanie ze sobą tego dokumentu. Osoba przekraczająca ich granice może zostać poproszona o jego okazanie.

Warto pamiętać, że w dwóch państwach Zielona Karta będzie obowiązywała jedynie do 1 czerwca 2023 roku. Po upłynięciu tego terminu dokument traci ona ważność, więc poruszanie się po tych krajach swoim samochodem będzie wymagało wykupienia polisy ubezpieczenia granicznego. Taki dokument obowiązuje przez okres wynoszący 30 dni od momentu przekroczenia granicy.

Dlaczego warto posiadać Zieloną Kartę?

Zakres Zielonej Karty jest dokładnie taki, jaki występuje w przypadku OC obowiązującego na obszarze Polski. Posiadanie takiego dokumentu wiąże się z pokryciem przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe kosztów strat osób trzecich związanych ze szkodami wynikającymi z kolizji lub wypadku drogowego, które miały miejsce za granicą w kraju należącym to Systemu Zielonej Karty. 

Posiadanie tego dokumentu wiąże się z wypłaceniem przez towarzystwo ubezpieczeniowe określonej kwoty odszkodowania, która mieści się w limitach zawartych w umowie.

Zielona Karta - zalety posiadania

Samo posiadanie krajowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodu nie chroni przed sytuacjami, które miały miejsce poza Polską, więc posiadanie takiego dokumentu w przypadku wyjazdu autem za granice w pierwszej kolejności zwiększa poczucie bezpieczeństw finansowego kierowcy. 

Zielona Karta w przypadku wypadku, czy kolizji wyrządzonych przez kierowcę podczas zagranicznego wyjazdu pozwoli zaoszczędzić sporo stresu. Taki komfort psychiczny podczas urlopu pozwoli czerpać z niego tylko to, co najlepsze.

Zielona karta pozwoli zaoszczędzić kierowcy stresu podczas rodzinnych wakacji

Zielona karta pozwoli zaoszczędzić kierowcy stresu podczas rodzinnych wakacji

Zielona Karta - ile zajmuje jej wyrobienie?

O złożenie wniosek o Zieloną Kartę najlepiej zatroszczyć się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, ponieważ jej wyrobienie może zająć 2-3 tygodnie. Okres ten może być dłuższy, gdy kierowca wnioskuje o jej wydanie za pośrednictwem poczty.

Oczywiście w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych karta zostania przesłana w ciągu kilku dni roboczych, lecz nie ma takiej pewności. Zarezerwowanie sobie nieco większej ilości czasu dodatkowo pozwoli na porównanie opcji i wybranie wariantu najlepiej dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb.

Jak długo Zielona Karta jest ważna?

Zielona Karta może być ważna przez minimum 15 dni do maksymalnie roku. W przypadku jednorazowego, dwutygodniowego wakacyjnego wyjazdu autem np.: Do Tunezji dobrym rozwiązaniem może okazać się najkrócej obowiązujący wariant.

Z kolei w przypadku częstych wyjazdów samochodem do krajów, które są w Systemie Zielonej Karty, warto się pokusić o opcję dwunastomiesięczną. Ograniczy to konieczność wielokrotnego składania wniosków i długiego oczekiwania. Mimo to, jeżeli zajdzie taka potrzeba kierowca ma możliwość wielokrotnego wnioskowania o Zieloną Kartę.

Gdzie wyrobić Zieloną Kartę?

Aby wyrobić Zieloną Kartę, należy w tym celu zgłosić się do wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym kierowca posiada wykupione OC, działającego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ona najczęściej wydawana na miejscu po podpisaniu zawartej umowy lub wysyłana listownie na adres osoby wnioskującej o jej wydanie.

Zielona Karta dla polskich kierowców może zostać wyrobiona tylko i wyłącznie na terenie Polski. Z tego względu czasami osoba przebywająca za granicą w przypadku wyjazdu autem do kraju, gdzie jest ona obowiązkowa, musi skorzystać z alternatywy w postaci ubezpieczenia granicznego. Rozwiązanie to jest niestety mniej praktyczne i często dużo bardziej kosztowne w porównaniu do Zielonej Karty.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Cena, jaką należy zapłacić za wyrobienie Zielonej Karty, jest uzależniona od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy posiadacze OC mogą liczyć na wykonanie usługi całkowicie bezpłatnie. Inni kierowcy muszą uiścić jednorazową, symboliczną opłatę rzędu 19-20 złotych.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.