Powrót do Polski samochodem - procedury i formalności

Poruszanie się po terytorium Polski autem zarejestrowanym w innym kraju wiąże się z pewnymi procedurami, które są konieczne do jego legalnego użytkowania. Zakupiłeś auto na terenie innego państwa, i planujesz nim powrót do kraju? Oto najważniejsze formalności, których musisz dopełnić.

Zakup auta za granicą a powrót do Polski – jakie dokumenty musisz mieć?

Zakupione za granicą auto można sprowadzić do kraju na dwa sposoby – pierwszy, to sytuacja kiedy auto posiada stosowne tablice rejestracyjne oraz komplet dokumentów, drugi natomiast to przewiezienie auta transportem, ponieważ nie spełnia ono warunków prawnych dotyczących pojazdów dopuszczonych do ruchu w Polsce. W tym pierwszym przypadku komplet dokumentów jest niezbędny, by dokonać obowiązkowej rejestracji w Polsce w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Niezbędne dokumenty do rejestracji auta

Oto lista dokumentów, które będą do tej czynności niezbędne:

  • dowód rejestracyjny,
  • dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu na terenie Polski,
  • dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia,
  • karta pojazdu,
  • Umowa cywilnoprawna dotycząca zakupu auta przetłumaczona na język polski, wraz z oryginałem umowy. (umowa musi być tłumaczona przysięgle)
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty akcyzowej.
  • Potwierdzenie płacenie cła, jeżeli auto sprowadzone jest spoza UE.

Kiedy zgromadzimy wyżej wymienione dokumenty, możemy dokonać rejestracji naszego pojazdu. Procedura dotycząca rejestracji auta z UE i spoza jego obszaru różni się minimalnie, potrzeba nieco więcej dokumentów oraz opłacenia dodatkowego podatku. 

Aby wyruszyć w podróż, samochodem zakupionym za granicą, należy pamiętać o stosownych tablicach rejestracyjnych oraz komplecie dokumentów

Aby wyruszyć w podróż, samochodem zakupionym za granicą, należy pamiętać o stosownych tablicach rejestracyjnych oraz komplecie dokumentów

Auto z kraju poza UE – jak wygląda procedura?

Zakup auta poza granicami Unii Europejskiej wiąże się niestety z pewnymi dodatkowymi formalnościami, które wydłużają proces rejestracji i uzyskanie możliwości poruszania się nim po kraju. Największą trudność sprawia oczywiście zgromadzenie odpowiednich dokumentów oraz przetłumaczenie je na język polski, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, niezbędne jest również opłacenie podatku akcyzowego, jako że akcyzie podlegają tylko samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W tym przypadku kupujący również musi zgłosić się do wydziału komunikacji ze wszystkimi dokumentami i oświadczeniami potwierdzającymi opłatę cła, opłaty komunikacyjnej oraz ewidencyjnej, a wszystkie dokumenty muszą być przysięgle przetłumaczone.

Procedura rejestracji samochodu w Polsce – cierpliwość będzie niezbędna!

Zgromadzenie dokumentów wymienionych powyżej jest oczywiście podstawą ubiegania się o rejestrację auta w Polsce, warto natomiast wiedzieć, że samego procesu rejestracji można dokonać zarówno w odpowiednim oddziale wydziału komunikacji, jak również za pośrednictwem Internetu. Jednak w sytuacji rejestracji auta zza granicy zdecydowanie lepiej będzie dopełnić wszystkich formalności osobiście w trakcie konsultacji z urzędnikiem. Dodatkowo po złożeniu dokumentów i ich weryfikacji otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, który należy zwrócić w momencie odbioru tego właściwego we wskazanym terminie.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy?

Najważniejszą opłatą związaną z rejestracją zagranicznego auta w Polsce jest 256 zł, które musi trafić na wskazany rachunek Wydziału Komunikacji. W tej opłacie zawarty jest m.in. koszt tablic rejestracyjnych, karty pojazdu oraz pozwolenia tymczasowego. Poza tym kupujący auto oraz rejestrujący je w Polsce musi również samodzielnie opłacić tłumaczenie przysięgłe dokumentów pojazdu, jak również uregulować opłatę cła, lub podatek akcyzowy.

Co w momencie braku dopuszczenia samochodu do ruchu?

Jeżeli auto nie posiada tablic rejestracyjnych zawierających cyfry arabskie i litery alfabetu łacińskiego, dodatkowo kierowca nie dysponuje odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi rejestrację w innym kraju, najpewniej nie zostanie dopuszczony on do ruchu, a sprowadzenie takiego auta wiąże się z koniecznością wynajęcia lawety. Transport lawetą na terytorium Polski jest wówczas jedynym, legalnym sposobem na przewiezienie auta pod wskazany adres.

Jak wygląda zakup polisy OC auta zza granicy?

Zgodnie z polskimi normami prawnymi, polisa OC jest obowiązkowa do wykupienia przez każdego właściciela samochodu, zatem w przypadku zakupu auta zza granicy ten obowiązek również istnieje. Istotna różnica pomiędzy kupnem używanego auta w Polsce a sprowadzenia go z zagranicy jest taka, że po kupieniu auta w Polsce, jego ważna polisa OC może przejść na nowego właściciela, natomiast auto zza granicy musi być ubezpieczone nową, polską polisą, co stanowi dodatkowy koszt. Przed dokonaniem zakupu auta warto rozeznać się najpierw w najkorzystniejszych ofertach polis OC, by uniknąć niepotrzebnych kosztów i przepłacenia za ten produkt.

Auto jest w Polsce - co dalej?

Następnym krokiem po transporcie auta do Polski będzie zgromadzenie wymaganych dokumentów, oraz udanie się do wydziału komunikacji celem jego rejestracji w Polsce, oraz otrzymania odpowiednich tablic rejestracyjnych. Oczywiście transport auta zależy od kraju startowego – niektóre są sprowadzane np. ze Stanów Zjednoczonych, wówczas do kosztu lawety dojdzie też opłata za transport promem.

O tym koniecznie pamiętaj!

Co warto podkreślić, zanim nastąpi transport samochodu zza granicy, poprzedni właściciel musi go wyrejestrować – wówczas nowy nabywca może uzyskać tymczasowe tablice wywozowe, które zawierają już wykupioną polisę OC na czas podróży do kraju. Obowiązek zakupienia polisy OC pojawia się zatem dopiero w momencie rejestracji pojazdu już na terenie Polski.  

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.