Jazda na dwóch kółkach może być tak samo satysfakcjonująca jak na czterech. Problem z rowerami zazwyczaj pojawia się dopiero wtedy, gdy ktoś chce pojechać nieco dalej od miejsca zamieszkania. Wówczas konieczne okazuje się przewożenie roweru samochodem. W poniższym artykule prezentujemy garść praktycznych porad, jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami!
Co zrobić, aby transport roweru był maksymalnie bezpieczny?
Niezależnie od tego, w jaki sposób kierowca zdecyduje się transportować swój rower, powinien pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które zarówno jemu, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego znacznie ułatwią życie. Przepisowa jazda i zachowanie wzmożonej ostrożności to podstawa, lecz istotne jest także:
- przewożenie roweru zgodnie z możliwościami technicznymi danego pojazdu;
- branie pod uwagę sugestii i potrzeb współpasażerów;
- dostosowywanie prędkości i stylu jazdy do warunków panujących na drodze a także do swojej specyficznej sytuacji;
- sprawdzanie wytrzymałości zabezpieczeń i mocowań przed wyruszeniem w trasę oraz podczas postojów.
Gdzie kupić bagażnik dachowy?
Jednym z najbardziej popularnych sposobów przewożenia rowerów jest mocowanie ich na bagażniku dachowym, który można kupić w sklepach motoryzacyjnych i sportowych. Jeśli kierowca dysponuje większym budżetem, dedykowane opcje są także dostępne w większości salonów danej marki pojazdu.
Co prawda, nie ma konkretnych przepisów prawnych, które określałyby zasady przewożenia rowerów na dachach pojazdów, lecz należy w tym względzie mieć na uwadze ogólne przepisy ruchu drogowego oraz wytyczne producentów bagażników.
Montowanie bagażnika na dachu
Konstrukcja mocowana na dachu powinna być stabilna i wyposażona w wytrzymałe uchwyty rowerowe. Dwukołowiec przytwierdza się do bagażnika za ramę, koła lub widełki. Przed jazdą należy dokładnie sprawdzić wytrzymałość mocowań, aby nie przydarzyło się nic nieprzewidzianego.
Przewożenie rowerów na dachu ma bardzo istotną zaletę: rower nie ogranicza widoczności kierowcy i nie zajmuje miejsca wewnątrz pojazdu. Zmienia się jednak aerodynamika samochodu. Auto jest wyższe, więc przy szybkiej jeździe może reagować chybotaniem na boczne podmuchy wiatru. Opór powietrza jest większy, więc jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że samochód więcej pali.
Poza tym, z rowerem na dachu nie wszędzie da się wjechać, więc należy uważać na przejazdy pod wiaduktami czy tunele. Bagażnik samochodowy przeznaczony do przewożenia rowerów jest dobrą inwestycją dla osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną i udają się na wyprawy rowerowe. Jeśli przewożenie jednośladu ma charakter incydentalny, lepiej skorzystać z alternatywnych metod.
Przewożenie roweru wewnątrz pojazdu
Wygodni pasjonaci przejażdżek rowerowych, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów, mogą spróbować przewieźć jednoślad w środku samochodu. Jest to jednak możliwe tylko jeśli dysponuje się odpowiednio dużym autem w typie kombi. Rower dla dorosłego człowieka sam w sobie jest dość spory, więc i tak wymaga to pewnych akrobacji logistycznych, np. złożenia tylnych siedzeń.
To doskonała opcja dla samotnego podróżnika, jednak mało wykonalna dla rodziny z dziećmi i dużą ilością bagaży. Osoby, które na wyjazd urlopowy zabierają wyłącznie minimalistyczny ekwipunek z powodzeniem zmieszczą rower do wnętrza auta.
Duża ilość bagaży może wykluczyć możliwość przewożenia roweru w samochodzie
Transport roweru za pomocą haka holowniczego
Wykorzystywanie haka holowniczego połączonego ze specjalną platformą, na której stoi rower jest nieco bardziej kosztowną sprawą. To jednak profesjonalne rozwiązanie dla osób, które z rowerem kursują bardzo często i chcą w pełni zadbać o swój komfort jazdy. Przepisy ruchu drogowego zabraniają zasłaniania tablic rejestracyjnych pojazdu, więc jeśli z tyłu samochód posiadana swoistą przyczepkę w postaci roweru na haku holowniczym, osoba taka jest zobowiązana uzyskać jeszcze jedną tablicę rejestracyjną we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.
Trzeba także zainwestować w dodatkowe oświetlenie. Jazda z rowerem na haku holowniczym wygląda nieco inaczej, ponieważ pojazd automatycznie robi się dłuższy, a zatem mniej zwrotny, więc należy zachować szczególną ostrożność na drodze. Takie rozwiązanie jest droższe np. od bagażnika dachowego, ale również warto je rozważyć, aby skutecznie docierać z rowerem w różne interesujące miejsca.
Jak przewozić rower na tylnej szybie auta?
Niektórzy kupują bagażniki montowane z tyłu pojazdu. Przewożenie roweru na tylnej szybie teoretycznie jest możliwe, choć decyduje się na to stosunkowo niewielu kierowców. Rower umiejscowiony w poprzek zasłania widoczność świateł i tablicy rejestracyjnej, co rodzi ten sam kłopot jak w przypadku haka holowniczego.
Poza tym, przy tak ścisłym stykaniu się ramy roweru z tyłem samochodu trudno uniknąć zarysowań lakieru. Minusem jest także utrudniony dostęp do wnętrza bagażnika, dopóki nie zdejmie się roweru. Jako atut takiego rozwiązania można wskazać np. to, że długość pojazdu nie ulega radykalnej zmianie, więc manewry nie są znacząco utrudnione. Niemniej jednak trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.
Osobiste uwarunkowania
Każda zmotoryzowana osoba, która jest jednocześnie miłośnikiem dwóch kółek powinna przede wszystkim kierować się swoimi własnymi potrzebami i preferencjami. Nie istnieją złote recepty i rady doskonałe, bo u każdego może sprawdzić się inny patent. Najważniejsze jest jednak to, aby wraz z rowerem docierać w miejsce przeznaczenia i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu w ciekawych zakątkach świata.