Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym - jak je czytać

Dowód rejestracyjny jest obligatoryjnym dokumentem, który identyfikuje pojazd z jego właścicielem lub właścicielami. Zawierają się na nim wszystkie podstawowe informacje o każdym poruszającym się w ruchu drogowym pojeździe - nie tylko samochodzie osobowym, ciężarowym czy autobusie. Swoje dowody rejestracyjne posiadają również jednoślady oraz przyczepki.

Czym jest dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem wykonanym na specjalnym papierze laminowanym w kolorze niebiesko - żółtym. Składa się z 6 stron z wydzielonymi rubrykami, w których znajdują się dane pojazdu zaczerpnięte z przedstawionych organowi dokumentów źródłowych - z homologacji lub poprzedniego dowodu rejestracyjnego- polskiego lub zagranicznego.

Dowód rejestracyjny tworzony jest przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych (na stronie internetowej PWPW można również sprawdzić status produkcji twojego dowodu rejestracyjnego). Każdy dowód rejestracyjny oznakowany jest serią oraz numerem. Dane te identyfikują konkretny dokument, dzięki czemu możliwe jest systemowe unieważnienie go w razie zagubienia lub kradzieży.

Procedura ubiegania się o dowód rejestracyjny

W polskich przepisach jednoznacznie wyznaczony został okres, w którym należy dokonać rejestracji pojazdu. Wynosi on 30 dni od daty zakupu pojazdu - w tym terminie należy do właściwego starostwa powiatowego zwrócić się z wnioskiem o pierwszą rejestrację lub zmianę danych właściciela pojazdu. Wiąże się to jednocześnie z zawnioskowaniem o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Składając w urzędzie stosowne dokumenty - w przypadku pojazdu używanego również uprzedniego dowodu rejestracyjnego- do czasu wydania przez organ rejestrujący nowego dokumentu:

  • w przypadku rejestracji nowego pojazdu lub pojazdu sprowadzonego z zagranicy - otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, ważny przez 30 dni od daty wydania - razem z nim należy zgłosić się do starostwa powiatowego po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego;
  • w przypadku zakupu pojazdu, który był już zarejestrowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - na uprzednim dokonywana jest adnotacja o złożeniu wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

O wydanie nowego dowodu rejestracyjnego należy również zawnioskować każdorazowo, jeśli doszło do:

  • zagubienia,
  • kradzieży,
  • uszkodzenia dowodu rejestracyjnego lub
  • z uwagi na oznaczania w dowodzie rejestracyjnym badań technicznych pojazdu - w przypadku braku miejsca na kolejne pieczątki.

Czego dowiemy się z dowodu rejestracyjnego? - informacje o rejestracji pojazdu

Informacją, z jaką spotykamy się już na samym wstępie - czyli na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego - jest oznaczenie organu wydającego dany dokument. Co do zasady, jest to właściwy miejscowo - w stosunku do osoby składającej wniosek - starosta powiatowy. Następnie:

  • w polu oznaczonym literą A - wpisany jest aktualny numer rejestracyjny pojazdu (wyróżnik województwa, wyróżnik miasta oraz zbiór cyfr i liter identyfikujący dany pojazd - numer ten jest odpowiednikiem numeru widniejącego na tablicach rejestracyjnych i naklejce identyfikacyjnej pojazdu,
  • w polu z literą B - znajdziemy datę pierwszej rejestracji pojazdu, a
  • w polu I – umieszcza się datę wydania aktualnego dokumentu.

Dane techniczne pojazdu w dowodzie rejestracyjnym

W sekcji oznaczonej literami D, widocznej na pierwszej stronie dowodu, znajdziemy podstawowe informacje o marce, typie oraz modelu pojazdu. Poniżej umieszczony jest numer identyfikacyjny pojazdu (numer nadwozia, podwozia lub ramy) - czyli numer VIN - pole go zawierające to pole E. W aktualnym wzorze dowodu rejestracyjnego nie przewidziano miejsca na numer silnika, który aktualnie stał się jedna z części eksploatacyjnych pojazdu.

Kolejne informacje to dane techniczne oraz prawne ograniczenia dotyczące danego auta. I tak:

  • pole F.1 określa maksymalną masę całkowitą pojazdu,
  • pole F.2 to dopuszczalna masa całkowita (DMC) określona w kg,
  • pole F.3 - określa DMC dla zespołu pojazdów (pojazdu z przyczepą),
  • w polu G znajdziemy masę własną pojazdu,
  • dane w polu J to określenie kategorii pojazdu,
  • pole K może zostać uzupełnione o numer świadectwa homologacji,
  • w polu L wpisana zostaje liczba osi,
  • pole O.1 to maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, jak może być przemieszczana przy pomocy pojazdu, a pole O.2 – masa bez hamulca,
  • P.1 to pojemność silnika określona w m3;
  • pole P.2 to maksymalna moc silnika netto (określona w kW),
  • P.3 - tutaj określony jest rodzaj paliwa, jakim napędzany jest silnik pojazdu,
  • pole Q - uzupełniane w przypadku motocykli i motorowerów - określa stosunek mocy do masy własnej jednośladu,
  • pole S.1 to liczba miejsc siedzących, a
  • pole S.2 - wypełniane opcjonalnie - określa liczbę miejsc stojących.

Dowód rejestracyjny - uzupełnienia urzędnicze

Na 5 stronie dowodu znajdziemy miejsca na adnotacje urzędnicze. Często znajduje się tam również dodatkowa nalepka legalizacyjna na tablicę rejestracyjną. Jeśli dodawany jest współwłaściciel, przy braku zmian w kolejności własności - urzędnik dopisuje w tym miejscu jego dane, zamieszcza się tam ponadto informacje o zmianach konstrukcyjnych w pojeździe, jak np. zainstalowania LPG czy montaż haka.

Dowód rejestracyjny w aplikacji mobilnej

Aktualnie mamy również możliwość korzystania z elektronicznego dowodu rejestracyjnego, który jest alternatywą wobec tradycyjnej, papierowej wersji - nie zniesiono jednak obowiązku posiadania ważnego dowodu papierowego - jest on nam niezbędny w przypadku sprzedaży pojazdu, zmian w zakresie własności, podczas okresowego badania technicznego - diagnosta wbija w pola oznaczone literą X pieczątkę identyfikującą diagnostę i stację diagnostyczną oraz datę wykonania przeglądu.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.