Jak wiadomo, od 4 września 2022 roku karta pojazdu przestaje być obowiązkowa dla nowych pojazdów. Godny uwagi jest jednak fakt, że ogromna liczba właścicieli samochodów nie będzie mogła się jej pozbyć. Kto dokładnie powinien być w posiadaniu karty pojazdu? Co dokładnie trzeba zrobić, w przypadku jej zgubienia?
Czym dokładnie jest karta pojazdu?
Karta pojazdu jest fizycznym dokumentem wydawanym od 1 lipca 1999 roku, która w przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego jest przypisywana do określonego pojazdu, a nie właściciela. Oznacza to, że w momencie sprzedaży danego samochodu jest ona przekazywana jego nowemu nabywcy. Karta pojazdu została wprowadzona, by zdecydowanie zwiększyć transparentność transakcji. Dzięki temu, że w dokumencie znajdują się wszystkie informacje dotyczące danego auta, a także poprzednich właścicieli, bardzo trudnym zadaniem jest zatajenie poszczególnych danych. W rezultacie kupcy zyskują większe bezpieczeństwo.
Dlaczego nie wystarczy sam dowód rejestracyjny?
Dowód rejestracyjny ze względu na swoją konstrukcję oferuje niestety bardzo ograniczone możliwości związane z umieszczaniem w nim dodatkowych informacji. W zdecydowanej większości przypadków wpisywane są tam informacje dotyczące zamontowania haka holowniczego czy instalacji LPG. Brakuje natomiast bardzo istotnych danych na temat ewentualnych zmian konstrukcyjnych czy poprzednich właścicieli.
Co zrobić w przypadku zgubienia karty pojazdu?
Rekomendowane jest w takiej sytuacji złożenie wniosku o wydanie wtórnika karty pojazdu. Następnie trzeba złożyć oświadczenie o jej zgubieniu. Dopiero na końcu powinno się okazać dowód rejestracyjny.
Zgubienie karty pojazdu należy zgłosić, w celu złożenia wniosku o wtórnik
Jak napisać oświadczenie w przypadku zgubienia karty pojazdu?
Napisanie oświadczenia jest niezwykle proste. Muszą znajdować się w nim takie informacje jak:
- odpowiedni tytuł: „Oświadczenie o utracie karty pojazdu”
- data oraz miejsce sporządzenia oświadczenia
- dane osoby sprzedającej
- najważniejsze dane pojazdu: numer VIN, marka, model, numer rejestracyjny
- wskazanie czy karta pojazdu została skradziona czy zgubiona
- okoliczności oraz data utraty karty pojazdu
- podpis osoby, która składa oświadczenie
Nie można zapomnieć, że oświadczenie jest sporządzane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Należy zatem zawrzeć w nim prawdziwe informacje.
W celu uzyskania wtórnika karty pojazdu należy złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami
Na jakie konsekwencje można narazić się nie posiadając karty pojazdu?
Warto wiedzieć, że zniszczenie lub zgubienie karty pojazdu dla auta, które zostało zarejestrowane po 1 lipca 1999 roku może przysporzyć właścicielowi mnóstwo problemów. Bardzo trudnym zadaniem będzie sprzedanie czy zezłomowanie samochodu. Dodatkowo dana osoba może nie być w stanie wykupić polisy OC. Rekomendowane jest zatem zadbanie o duplikat.
Co zrobić w przypadku zniszczonej karty pojazdu?
W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu. Drugim krokiem będzie przygotowanie oświadczenia o zniszczeniu lub utracie karty pojazdu. Nie można zapomnieć opisać okoliczności zniszczenia karty. Ostatnim etapem jest okazanie dowodu rejestracyjnego.
Co zrobić w przypadku utraty karty przed rejestracją?
Należy przede wszystkim zdobyć zaświadczenie wraz z potwierdzeniem danych pojazdu z urzędu, który wcześniej go rejestrował. Następnie trzeba złożyć zaświadczenie o utracie karty pojazdu. W sytuacji, gdy poprzedni właściciel samochodu ją zgubił, należy zdobyć od niego oświadczenie. Na końcu wystarczy okazać dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.
Co zrobić w przypadku utraty karty pojazdu, a także dowodu rejestracyjnego?
Pierwszym krokiem będzie zdobycie zaświadczenia z potwierdzeniem najważniejszych danych pojazdu z urzędu, który wcześniej rejestrował określony pojazd. Kolejnym etapem będzie złożenie oświadczenia o okolicznościach, które doprowadziły do utraty obu dokumentów. Warto wiedzieć, że w przypadku skradzenia dokumentów razem z pojazdem, dana osoba będzie potrzebowała zaświadczenia z policji.
W przypadku kradzieży dokumentów wraz z pojazdem, należy powiadomić policję
Co zrobić w przypadku zakupu samochodu ze zgubioną kartą pojazdu?
Zgubiona karta pojazdu stanowi ogromny problem zarówno dla osoby kupującej, jak i sprzedającej. Jak zostało już wspomniane wcześniej, w dokumencie znajdują się wszystkie istotne informacje dotyczące nie tylko samochody, ale również poprzednich właścicieli. Oznacza to tym samym, że jej brak może wzbudzać podejrzenia podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Świetnym rozwiązaniem będzie zadbanie o duplikat karty pojazdu. Można go otrzymać składające odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji.
Jeżeli dana osoba podjęła decyzję o zakupie samochodu bez omawianego dokumentu, powinna jak najszybciej zgłosić się do poprzedniego właściciela samochodu o zaświadczenie potwierdzające dane samochodu, a także oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu.
Czy można dokonać sprzedaży samochodu bez karty pojazdu?
W przypadku, gdy do określonego pojazdu nie została wydana karta pojazdu, użytkownik może go sprzedać. Jeżeli natomiast została wydania przed sprzedażą, właściciel będzie musiał wyrobić wtórnik.
Samochód bez karty pojazdu jest mniej wiarygodny dla kupującego
Jak długo trzeba czekać na nową kartę pojazdu?
Należy mieć świadomość, że czas oczekiwania na wydanie karty pojazdu wynosi 30 dni, czyli dokładnie tyle samo, co w przypadku dowodu rejestracyjnego. Godny uwagi jest jednak fakt, że użytkownik przeważnie otrzyma kartę szybciej.
Ile dokładnie będzie kosztowało wyrobienie wtórnika karty pojazdu?
Warto zaznaczyć, że koszt związany z wyrobieniem karty pojazdu wynosi 75,50 zł. Ponadto, jeżeli czynności w urzędzie w imieniu właściciela podejmowane są przez inną osobę, musi mieć ona pełnomocnictwo, które kosztuje 17 zł.