Tabliczki znamionowe zawierają wiele istotnych informacji, dlatego muszą być umieszczone w każdym samochodzie zgodnie z zaleceniami producenta. Posiadanie etykiety jest obligatoryjne. Jeśli ulegnie ona uszkodzeniu, to właściciel pojazdu ma obowiązek wyrobić nową. Obecność tabliczki znamionowej i jej zgodność ze stanem faktycznym samochodu jest sprawdzana podczas przeglądu technicznego. A co zawiera taka etykieta i gdzie najczęściej jest montowana?
Jakie pojazdy muszą posiadać tabliczkę znamionową?
Każdy zarejestrowany pojazd musi być wyposażony w tabliczkę znamionową. Obowiązek jej posiadania spoczywa na właścicielach samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i motocykli. Informacje na etykiecie są tożsame z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.
Na tabliczce znamionowej znajdują się podstawowe dane techniczne pojazdu. Najważniejszym elementem jest numer VIN, który umożliwia zidentyfikowanie auta i sprawdzenie, czy nie pochodzi z kradzieży. Znaki numeru VIN nie mogą być mniejsze niż 4 mm, a pozostałe napisy powinny mieć wielkość około 2 mm.
Poprawienie wypełniona tabliczka znamionowa zawiera prawdziwe informacje, które oddają stan faktyczny samochodu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. na etykiecie muszą się znaleźć następujące dane:
- marka samochodu,
- kod państwa, w którym pojazd będzie zarejestrowany,
- numer świadectwa homologacji samochodu,
- numer VIN,
- maksymalna masa całkowita samochodu, a w przypadku motocykli należy podać poziom hałasu na postoju wyrażony w decybelach,
- maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów w przypadku samochodów przeznaczonych do ciągnięcia przyczep,
- maksymalne obciążenie osi przedniej i tylnej,
- jeśli pojazd jest wyposażony w naczepę, to należy podać również maksymalne obciążenie pionowe na urządzenie sprzęgające,
- jeśli maksymalne wartości mas i obciążeń przekraczają wartości dopuszczalne, to oba parametry muszą zostać wyszczególnione w dwóch osobnych kolumnach.
Oprócz powyższych informacji producent może na tabliczce znamionowej umieścić również inne, dodatkowe dane, które nie powinny zasłaniać podstawowych parametrów technicznych. Co ciekawe, na etykiecie nie ma wyszczególnionej nazwy modelu, ponieważ jest to informacja, którą można sprawdzić, weryfikując numer VIN.
Jakie dodatkowe dane producent może umieścić na tabliczce znamionowej?
Producenci sami określają, jakie dodatkowe dane zostaną umieszczone na tabliczce. W zależności od marki i modelu może być to pojemność i moc silnika, numer produkcji lub oznaczenie lakieru. Te informacje mogą być bardzo przydatne, gdy auto musi przejść poważną naprawę lub, gdy trzeba je zidentyfikować po wypadku. Jednak to ważne, by dodatkowe dane nie zaburzały podstawowego układu etykiety, ponieważ powinna ona zachować uniwersalny wygląd. Producenci muszą również zadbać o to, aby tabliczka znamionowa została wykonana z trwałych i odpornych na korozję materiałów. Ponadto znaki powinny być grawerowane w taki sposób, żeby nie można było ich usunąć.
Tabliczka znamionowa zawiera mnóstwo informacji dla kierowców, którzy chcą w pełni poznać swoje auto
Gdzie montuje się tabliczkę znamionową?
Miejsce montażu tabliczki znamionowej jest ściśle określone przez producenta. Informację o tym, gdzie umieszczono etykietę, można znaleźć w książce serwisowej pojazdu. Na tej podstawie diagnosta będzie mógł szybko zlokalizować tabliczkę, by sprawdzić poprawność wszystkich danych. Najczęściej etykiety montuje się w takich miejscach jak:
- słupek B, który znajduje się między przednimi i tylnymi drzwiami auta,
- pod maską,
- w bagażniku pod wykładziną,
- za przednim reflektorem po stronie kierowcy,
- na przedniej belce,
- na podszybiu,
- w okolicach punktów mocowania przedniego zawieszenia auta.
Ten element powinien zostać dobrze i trwale przymocowany, aby nie uległ zniszczeniu w wyniku stłuczki lub działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Co grozi za brak tabliczki znamionowej?
Nowe samochody muszą być wyposażone w tabliczkę znamionową, dlatego kupując auto prosto z salonu, nie trzeba się martwić o ten element. Jednak używany samochód z różnych przyczyn może być pozbawiony etykiety i wówczas nie przejdzie badania technicznego, a nowy właściciel może mieć problem, aby go na siebie zarejestrować.
Na szczęście wyrobienie nowej tabliczki znamionowej nie jest drogie i nie zajmuje dużo czasu. W tym celu trzeba najpierw uzyskać zaświadczenie od diagnosty o jej braku, a następnie należy się udać do wydziału komunikacji i wypełnić stosowny wniosek. Opłata za nową etykietę wynosi 10 zł.
Kiedy właściciel pojazdu musi wymienić tabliczkę znamionową?
Wraz z upływem lat tabliczka znamionowa jest poddawana działaniu czynników zewnętrznych, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli numer VIN lub inne ważne dane uległy zatarciu i są niemożliwe do odczytania, wówczas właściciel jest zobowiązany do wymiany etykiety na nową. Nowa tabliczka znamionowa może być potrzebna także po poważnej kolizji lub, gdy samochód został skradziony, a następnie odzyskany. Ten element należy wymienić również wtedy, gdy zmieniono numer VIN pojazdu lub został on sfałszowany.
Specjaliści zalecają, by przed zakupem używanego samochodu zawsze sprawdzić tabliczkę znamionową i porównać zawarte w niej informacje z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu. Jeśli dane nie będą się zgadzały, może to oznaczać, że auto jest kradzione, ma braki w dokumentacji lub zostało poważnie uszkodzone i naprawione przy użyciu nieoryginalnych części. W ten sposób można się skutecznie uchronić przed nieudanym zakupem.