Jazda próbna nowym samochodem - na co zwrócić uwagę?

Przed każdym zakupem, pozytywnym i rozsądnym zachowaniem jest sprawdzenie danego produktu pod kątem jego parametrów, ogólnej jakości, a także trwałości. Dotyczy to wielu zwyczajnych produktów, ale odgrywa też istotną rolę przy zakupie auta. Kupując samochód z drugiej ręki, zawsze należy wziąć udział w jeździe próbnej. Okazuje się, że taka możliwość istnieje również w przypadku nowych samochodów nabywanych w salonach.

Co należy mieć na uwadze podczas jazdy próbnej?

Szeroko pojęte jazdy testowe są bardzo dobrym pomysłem, zarówno dla salonów samochodowych, jak ich klientów. Sprzedający mogą dzięki temu lepiej promować i zachwalać swoje pojazdy. Kierowcy z kolei, mogą sprawdzić czy samochód prowadzi się komfortowo i bezpiecznie. Czasami atrakcyjnie prezentujące się pojazdy nie do końca spełniają wymogi z zakresu dynamiki, wygody, itp.

Przed jazdą testową dobrze upewnić się, że mamy do czynienia z konkretnym modelem samochodu o określonej mocy i pojemności jednostki napędowej. Niektórzy sprzedający specjalnie oferują pojazd z mocniejszym silnikiem podczas jazdy testowej. Ma to na celu wywarcie lepszego wrażenia u klienta.

W czasie jazdy testowej dobrze jest zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • testowanie auta w zróżnicowanych warunkach drogowych, a nie tylko po ulicach miejskich w okolicach salonu. Celem takiej jazdy jest upewnienie się, że auto prowadzi się dobrze zarówno na szybszych trasach, jak i na drogach osiedlowych charakteryzujących się gorszą widocznością,
  • próba parkowania. Warto sprawdzić czy dane auto nie utrudnia tego manewru, a asystent parkowania (o ile jest na wyposażeniu), zapewnia skuteczne wsparcie w tym zakresie,
  • w przypadku jazdy autem SUV lub terenowym, dobrze jest pojechać na gorszej jakości drogę, na której taki samochód powinien oferować optymalne parametry z zakresu dynamiki, komfortu i bezpieczeństwa jazdy,
  • komfort podróżowania samochodem. Warto sprawdzić różne detale, takie jak wygoda regulacji fotela, rozmieszczenie słupków (czy nie ograniczają widoczności) oraz innych problemów, których nie widać na pierwszy rzut oka,
  • praca silnika czy działanie skrzyni biegów. Nie bez znaczenia jest również sprawdzenie hamowania, przyspieszania czy też dynamicznego pokonywania zakrętów. W ten sposób można przekonać się co do wyczucia pojazdu.

Na co zwrócić uwagę przy jeździe próbnej samochodem używanym? 

Dobrą wiadomością dla osób kupujących samochód z salonu jest to, że w przeciwieństwie do kupna pojazdu używanego, są one sprawne technicznie. W związku z tym nie ma sensu poszukiwanie mankamentów technicznych i o wiele łatwiej skupić się na prostej obsłudze pojazdu oraz komfortowej jeździe.

Przy samochodzie używanym należy zachować większą czujność i uważać na problemy, takie jak:

  • niepokojące dźwięki i stuki słyszane podczas jazdy,
  • różne szmery,
  • inne trudności w prowadzeniu auta.

Wykrycie takich objawów może po prostu świadczyć na niesprawność jednego albo wielu podzespołów. W takiej sytuacji należy zrezygnować z zakupu samochodu lub zdecydować się na dodatkowe badanie techniczne.

W czasie jazdy próbnej należy unikać włączania radia czy też długich rozmów ze sprzedawcą. Dzięki temu można wsłuchać się w pracę pojazdu i przekonać się czy auto funkcjonuje zgodnie z konkretnymi potrzebami. Oczywiście jazda próbna nie zobowiązuje do zakupu danego ani jakiegokolwiek innego pojazdu z salonu. Po prostu każdy klient ma prawo sprawdzić czy samochód będzie spełniać jego oczekiwania.

Czym jest jazda próbna i jak ona przebiega?

Wiele salonów oferujących nowe pojazdy, dba o potrzeby swoich klientów, również w zakresie możliwości sprawdzenia pojazdu przed podjęciem decyzji o zakupie. Przed jazdą testową wybranym autem, klient jest zobowiązany do podpisania specjalnego dokumentu. Jest to oświadczenie, w którym kierujący bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne popełnione wykroczenia drogowe.

Aby móc skorzystać z jazdy próbnej, niezbędne jest zabranie do salonu prawa jazdy oraz dowodu osobistego.

Czas trwania typowej jazdy testowej to zwykle 30-60 minut. Większość sprzedawców umożliwia jazdę próbną w pobliżu salonu. Czasami możliwe jest umówienie się na jazdę samemu, ale najczęściej kierowcy towarzyszy pracownik salonu samochodowego. Ponadto na jazdę testową można zabrać członka rodziny albo przyjaciela znającego się dobrze na samochodach. Taka osoba udzieli dodatkowej pomocy w ocenie pojazdu.

Niektóre firmy oferują możliwość umawiania się na jazdę próbną on-line. Czasem wiąże się to z ograniczeniem tylko do konkretnych modeli aut, ale czasami można wybrać różne pojemności, wersje silnikowe, wyposażenie, itp.

Jazda próbna ma ogromny wpływ na decyzję przy kupnie samochodu

Jazda próbna ma ogromny wpływ na decyzję przy kupnie samochodu

Zapisy na jazdę próbną oraz wymogi, jakie należy spełnić

Kwestią kluczową jest dokonanie wstępnej selekcji pojazdów, które spełniają konkretne wymogi. Dobrze jest ustalić wymarzony typ auta, tak aby uniknąć brania udziału w kilkunastu jazdach próbnych. Zaleca się wybrać kilka modeli, które następnie porównuje się na podstawie odbytych jazd testowych.

Sam zapis nie jest niczym skomplikowanym. Obecnie można zrobić to za pośrednictwem Internetu. Optymalnym rozwiązaniem jest zapisanie się na jazdę testową za pośrednictwem strony internetowej producenta danego pojazdu. Następnie należy wybrać pożądany model pojazdu i oczywiście trzeba też podać swoje dane kontaktowe. Ważny jest też wybór miejscowości i salonu, który zapewni jazdę próbną.

Kolejną istotną sprawą jest ustalenie godziny i dnia jazdy testowej. W zależności od modelu auta, salonu oraz miejscowości, czas oczekiwania to kilka-kilkanaście dni. Wspomniane formalności można załatwić on-line, telefonicznie lub podczas osobistej wizyty w salonie.

 

Wymogi związane z jazdą testową

Absolutną podstawą jest bycie pełnoletnim oraz posiadanie prawa jazdy. Ponadto, trzeba być trzeźwym ani nie być pod wpływem środków odurzających.

W przypadku bardziej luksusowych marek pojazdów, pracownicy sprzedawców kontrolują czy daną osobę wnioskującą o jazdę testową faktycznie stać na ewentualne kupno pojazdu. Często bowiem wielu ludzi marzy o przejażdżce wymarzonym samochodem, którego najprawdopodobniej nigdy nie będą w stanie kupić. W takim przypadku należy liczyć się z odmową.

Oczywiście w przypadku większości standardowych marek pojazdów, jazda próbna jest dostępna dla każdego wnioskującego.

Koszty jazdy próbnej pokrywa salon samochodowy

Koszty jazdy próbnej pokrywa salon samochodowy

Koszty jazdy próbnej oraz ewentualne mandaty

Dobrą wiadomością dla ewentualnych kupujących zainteresowanych jazdą testową autem z salonu jest to, że nie są oni zobowiązani do płacenia za taką jazdę próbną. Co więcej, nie dotyczą ich również wszelkie koszty eksploatacji samochodu w czasie takiej jazdy próbnej. Innymi słowy, potencjalny kupujący nie musi martwić się kosztami paliwa, ponieważ za tankowanie odpowiada dealer lub salon. Ponadto pojazd w czasie jazdy próbnej będzie posiadał stosowne ubezpieczenie komunikacyjne (OC oraz AC).

Problemem jest jednak spowodowanie stłuczki, wypadku drogowego, przekroczenie prędkości oraz inne typowe wykroczenia przeciwko przepisom ruchu drogowego. W takiej sytuacji zostanie nałożony mandat, do którego zapłaty zobowiązany zostanie kierujący. Ponadto to właśnie na jego konto trafią punkty karne przypisywane do danego wykroczenia.

W związku z powyższym należy pamiętać, że jazda próbna jest nakierowana na sprawdzanie komfortu i bezpieczeństwa oraz zgodności z innymi wymogami.

Można również sprawdzić pracę silnika i dynamikę jego jazdy, ale trzeba to robić zgodnie z przepisami. Chcąc przykładowo sprawdzić przyspieszenie oraz ogólną dynamikę, nie wolno szarżować w terenie zabudowanym, tylko należy udać się na drogę posiadającą wyższy limit prędkości lub może nawet na drogę ekspresową albo autostradę, jeśli takowa znajduje się w pobliżu, a przedstawiciel salonu lub dealera wyrazi na to zgodę.

Jak widać, jazda próbna to bardzo przydatny proces, dzięki któremu można dobrze zapoznać się z pojazdem. Na jej podstawie możliwe jest ustalenie czy konkretny pojazd spełnia określone wymogi. Można też porównać w ten sposób kilka wybranych aut.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.