Prawidłowe używanie kierunkowskazów - kiedy?

Bardzo ważną kwestią w ruchu drogowym jest właściwe podejmowanie decyzji w czasie jazdy. Nie bez znaczenia jest też informowanie innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Pozwala to im przewidzieć konkretne zachowania i zareagować w odpowiedni sposób. To z kolei przekłada się na poprawę poziomu bezpieczeństwa na drodze. Istotnymi elementami takiego informowania są kierunkowskazy. Ich stosowanie to absolutna oczywistość, jednak spore grono kierowców po prostu je ignoruje lub o nich zapomina.

Kiedy i jak należy używać kierunkowskazów?

Kierunkowskazy są niewielkimi i niepozornymi elementami wyposażenia pojazdów. Służą one do sygnalizacji zamiaru skrętu albo zmiany pasa ruchu. Okazuje się, że istnieje wiele sytuacji, w których kierowcy nie do końca wiedzą jak korzystać z takich elementów, a nawet ich stosowanie wzbudza sporo kontrowersji. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze sytuacje, w których użycie kierunkowskazu jest obowiązkowe.

Używanie kierunkowskazów na rondach

Specjalnym typem skrzyżowania, zyskującym coraz większą popularność zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach na terenie Polski, jest rondo.

Po wjeździe na takie skrzyżowanie, kierowca ma pierwszeństwo przed każdym, kto chce na nie wjechać. Ze względu na ruch okrężny, chcąc wjechać na rondo konieczne jest sprawdzanie wyłącznie tego czy ktoś zbliża się z lewej strony. Takie rozwiązanie ma pozytywny wpływ na płynność ruchu.

Okazuje się, że prawidłowe użycie kierunkowskazów na rondzie również ma istotny wpływ na płynność jazdy. Niektórzy kierowcy nie używają wcale kierunkowskazów, inni włączają prawy przy zjeździe, a jeszcze inni mają włączony kierunkowskaz lewy w czasie jazdy po rondzie, po czym przełączają go na prawy, gdy zamierzają opuścić skrzyżowanie na danym zjeździe.

W przypadku ronda podstawową kwestią jest zasygnalizowanie zamiaru zjazdu ze skrzyżowania. Dzięki temu inni użytkownicy nie muszą czekać niepotrzebnie na inne auto w celu jego przepuszczenia. O wiele lepsze jest płynne wjechanie na rondo znając zamiary innych kierowców niż czekanie dlatego, że ktoś nie chce użyć kierunkowskazu.

Spore kontrowersje wśród szerokiego grona kierowców wzbudza włączanie lewego kierunkowskazu podczas jazdy po rondzie. Okazuje się, że nie jest to konieczne, ale również nie stanowi błędu. Dzięki temu kierujący pojazdami na dalszych wjazdach dokładnie znają zamiary danego kierowcy. Przy zjeździe konieczne jest jednak przełączenie kierunkowskazu z lewego na prawy. Używa się go po minięciu poprzedniego zjazdu, przed zjazdem docelowym.

Prawidłowe używanie kierunkowskazów podczas wyprzedzania

Wyprzedzanie jest bez wątpienia jednym z najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych manewrów wykonywanych przez kierowców na drodze. Podstawą jest więc zachowanie szczególnej ostrożności oraz prawidłowe użytkowanie kierunkowskazów.

Przede wszystkim kierunkowskaz powinien zostać włączony jeszcze przed rozpoczęciem manewru, tak aby kierowcy jadący z tyłu i z naprzeciwka wiedzieli jak się zachować.

Po włączeniu lewego kierunkowskazu i upewnieniu się czy nie jedzie nikt z naprzeciwka oraz czy ktoś z tyłu nie zaczął już wyprzedzania, można przejść do manewru właściwego. Kierunkowskaz powinien być włączony aż do momentu wyprzedzenia pojazdu. To sprawi, że kierowcy jadący z naprzeciwka będą wiedzieć, że na ich pasie ruchu znajduje się auto wyprzedzające inny pojazd.

Zakończeniem manewru wyprzedzania jest powrót na swój pas ruchu. W czasie tej czynności należy włączyć kierunkowskaz prawy, który wyłącza się po całkowitym zjechaniu we właściwe miejsce. Takie stosowanie kierunkowskazów wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy i nie powoduje zagrożeń, tak jak w przypadku wyprzedzania bez użycia kierunkowskazów.

Prawidłowe używanie kierunkowskazów ma duży wpływ na płynną jazdę

Prawidłowe używanie kierunkowskazów ma duży wpływ na płynną jazdę

Skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem a kierunkowskazy

Na skrzyżowaniach równorzędnych oraz z drogami z pierwszeństwem prowadzącymi prosto, nie ma żadnych problemów. Skręcając w prawo włącza się kierunkowskaz prawy, a lewy podczas skręcania w lewo, natomiast przy jeździe na wprost nie włącza się żadnej sygnalizacji.

Czasami jednak droga z pierwszeństwem skręca w lewo albo prawo. Mamy więc do czynienia ze skrzyżowaniem z pierwszeństwem łamanym.

W przypadku takich skrzyżowań u wielu kierowców pojawiają się wątpliwości, jeśli chodzi o użycie kierunkowskazów jadąc po drodze z pierwszeństwem. Wielu z nich uważa, że jadąc "po pierwszeństwie" nie ma obowiązku włączania kierunkowskazu. Jest to oczywiście błąd, ponieważ kierunkowskaz należy włączać przy każdej zmianie kierunku ruchu, niezależnie od pierwszeństwa.

Zgodnie z artykułem 22 ust. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym "kierujący pojazdem ma obowiązek zawczasu oraz wyraźnie zasygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy oraz zaprzestać takiej sygnalizacji od razu po wykonaniu manewru".

Innymi słowy fakt jazdy po drodze z pierwszeństwem lub podporządkowanej, nie ma żadnego wpływu na użycie kierunkowskazu. Kontynuując jazdę po drodze z pierwszeństwem prowadzącej w prawo lub lewo, trzeba zasygnalizować zmianę kierunku ruchu kierunkowskazem. W przeciwnym razie kierowcy z dróg podporządkowanych mogą myśleć, że dany kierowca zamierza jechać prosto, a to z kolei znacząco zwiększa ryzyko stłuczki lub poważnego wypadku.

Użycie kierunkowskazu przy zmianie pasa ruchu

Zgodnie z polskimi przepisami każdorazowa zmiana pasa ruchu wiąże się z obowiązkiem sygnalizacji. Należy mieć włączony kierunkowskaz podczas całego manewru i wyłączyć go po jego zakończeniu.

Dość często spore grono kierowców ignoruje ten obowiązek, szczególnie na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Twierdzą oni, że pojazdy znajdują się daleko i nie ma konieczności użycia kierunkowskazu. Trzeba jednak pamiętać, że prędkości osiągane na takich drogach są bardzo wysokie i brak sygnalizacji zmiany pasa ruchu może doprowadzić do groźnego wypadku.

Każda chęć zmiany pasu ruchu musi być zasygnalizowana przy użyciu kierunkowskazu

Każda chęć zmiany pasu ruchu musi być zasygnalizowana przy użyciu kierunkowskazu

Skręcanie i włączanie się do ruchu a użycie kierunkowskazów

Każdy wjazd z drogi podporządkowanej wiąże się z koniecznością zasygnalizowania takiego zamiaru innym kierowcom. Czasami jednak mamy do czynienia ze zjazdami z łączników i wiaduktów, które są pozbawione pasa rozbiegowego oraz posiadają znak STOP.

W powyższej sytuacji włączenie prawego kierunkowskazu może sprawić, że taka sygnalizacja będzie niewidoczna dla aut nadjeżdżających z lewej strony. W związku z tym konieczne jest włączenie widocznego lewego kierunkowskazu. Oznacza to włączenie się do ruchu, a nie skręt w lewo, który jest niemożliwy.

W procesie włączania się do ruchu drogowego, również obowiązkową sprawą jest sygnalizacja przy użyciu kierunkowskazu. Dotyczy to również zjazdu z drogi na parking, posesję lub w inne miejsce. Takie sygnalizowanie zamiaru innym kierowcom ma istotny wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i szeroko pojętą płynność jazdy.

Nawet w przypadku jazdy pasem ruchu przeznaczonym wyłącznie do skrętu (ze strzałką w jednym kierunku), włączenie kierunkowskazu jest obowiązkiem. Mamy tu bowiem do czynienia ze zmianą kierunku ruchu wymagającą sygnalizacji, zgodnie z polskimi przepisami.

Typowe błędy związane z użyciem kierunkowskazów

Jeśli mowa o nieprawidłowym używaniu kierunkowskazów to bez wątpienia najpowszechniejszym problemem jest całkowite ich ignorowanie lub włączanie ich zbyt wcześnie albo za późno. Jest to irytujące dla innych uczestników ruchu drogowego, a także może doprowadzić do groźnych zdarzeń drogowych.

Częstym problemem jest zbyt późne włączenie kierunkowskazu przy zmianie pasa ruchu lub chęci skręcenia na parking, posesję, itp. Istotną sprawą jest bowiem zasygnalizowanie samego zamiaru wykonania manewru z odpowiednim wyprzedzeniem.

Za późne włączenie sygnalizacji przy zjeździe lub zmianie kierunku może wymusić gwałtowne hamowanie na kierowcach, których pojazdy znajdują się z tyłu. Zbyt szybkie włączenie kierunkowskazu może z kolei zasugerować chęć zjazdu lub zmiany kierunku ruchu w miejscu innym niż planowane.

Można więc zauważyć, że właściwe stosowanie kierunkowskazów jest bardzo ważne. Są one stworzone z myślą o informowaniu innych kierowców i uczestników ruchu o swoich zamiarach. To z kolei wpływa pozytywnie na płynność i szeroko pojęte bezpieczeństwo jazdy.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.