Najlepszy samochód dla młodego kierowcy - jaki wybrać?

Kupno pierwszego własnego samochodu zawsze stanowi duże przeżycie dla każdego, kto otrzymał prawo jazdy. Dotyczy to zarówno pierwszych aut dla młodych ludzi, którzy ukończyli 18 lat, ale również dla starszych kierowców, którzy w późnym wieku otrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Kwestia takiego zakupu wymaga przemyślenia wielu spraw. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na sporo rzeczy, a także dobrze jest pomyśleć o wyposażeniu dodatkowym. Na szczęście na rynku dostępnych jest sporo pojazdów w cenie do 10, 15 oraz 25 tysięcy złotych, które spełniają wymogi młodych kierowców.

Kogo zaliczamy do grupy „młodych kierowców''?

Warto pamiętać, że pod pojęciem „młody kierowca”, nie zawsze kryje się osoba, która jest młoda pod względem wieku. Określenie to jest związane po prostu z osobami, które dopiero niedawno uzyskały uprawnienia do kierowania pojazdami. Mogą to więc być ludzie w średnim wieku, a nawet osoby starsze, które ukończyły już 60 rok życia.

Pojazd dla młodego kierowcy wiąże się ze zwróceniem uwagi na różne istotne kwestie. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze sprawy.

Odpowiednia wielkość samochodu dla młodego kierowcy to podstawa

Wśród szerokiego grona ludzi panuje przeświadczenie, że pierwszy pojazd młodego kierowcy powinien być mały. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, w przypadku których częstym wyborem są wąskie, małe auta dwuosobowe, którymi łatwo się manewruje i parkuje. Takie podejście jest jednak błędne, ponieważ kierowca powinien być przyzwyczajony do jazdy zwyczajnym samochodem w warunkach miejskich, a także na trasie.

W związku z powyższym, optymalnym wyborem będzie samochód o standardowych wymiarach. Innymi słowy polecane dla młodych kierowców są auta klasy B (miejskie) oraz C (kompaktowe).

Jazda samochodem o standardowej wielkości ułatwi wykonywanie różnych manewrów i parkowanie normalnym pojazdem. Dzięki temu w przyszłości po przesiadce do większego auta, nie będzie obaw o prawidłowe wykonywanie różnych manewrów.

Po otrzymaniu prawa jazdy warto praktykować jazdę samochodem jak najczęściej

Po otrzymaniu prawa jazdy warto praktykować jazdę samochodem jak najczęściej

Jaka powinna być wartość pierwszego auta dla niedoświadczonego kierowcy?

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy muszą niestety liczyć się z tym, że w czasie eksploatacji pojazdu, będą popełniać sporo błędów, takich jak na przykład zła zmiana biegów prowadząca do problemów ze skrzynią. Innym powszechnym problemem jest ruszanie na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Ma to negatywny wpływ między innymi na sprzęgło. Zarówno sprzęgło, jak też inne komponenty pojazdu będą narażone na błędy eksploatacyjne prowadzące do awarii.

W związku z możliwością przedwczesnego zużycia powodowanego błędami eksploatacyjnymi, dobrze jest inwestować w pojazd, którego wartość nie jest zbyt wysoka. Oczywiście nie oznacza to, że należy kupić jakiś stary, tani i mocno zużyty pojazd. Takie auta mają bowiem negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz mogą pojawiać się w nich awarie niespowodowane przez kierowcę. Takie zdarzenia są stresujące nawet dla doświadczonych kierowców.

Wielkość jednostki napędowej

W przypadku pojazdu dla niedoświadczonej osoby, najlepiej jest sięgnąć po auto, którego silnik nie jest za duży i nie ma zbyt dużej mocy.

Jest to spowodowane większą ceną ubezpieczenia OC pojazdów z większymi silnikami. Ponadto niedoświadczone osoby nie powinny na początku mieć do dyspozycji zbyt dużej mocy, której mogą nie być w stanie opanować.

Jaki typ skrzyni jest idealny w samochodzie dla młodego kierowcy?

Zalecanym wyborem jest samochód wyposażony w manualną skrzynię biegów. Chodzi o to, że jeśli ktoś od razu nie nauczy się jazdy z taką skrzynią to później nigdy się tego nie nauczy i problem będzie stanowić to, że dana osoba będzie w stanie jeździć tylko automatami.

Oczywiście jazda samochodami wyposażonymi w automatyczne skrzynie biegów jest wygodniejsza w porównaniu z przekładniami ręcznymi. Trzeba jednak pamiętać o znacznie wyższych cenach napraw. Młody i niedoświadczony kierowca może popełniać różne błędy, takie jak na przykład wybranie biegu wstecznego w czasie jazdy. Może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia i kosztownej naprawy przekładni.

Kwestie bezpieczeństwa

Przy wyborze samochodu dla młodego kierowcy, dobrze jest zainteresować się tym czy pojazd dysponuje aktywnymi i sprawnymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak na przykład ASR i ABS. Dobrym wyborem są pojazdy z ESR, jednak zwykle ich zakup jest dość kosztowny. Absolutnym minimum w takich pojazdach są dwie poduszki powietrzne, system ABS oraz wspomaganie hamowania.

Jakich pojazdów lepiej unikać?

Przede wszystkim młodzi kierowcy na początku powinni unikać pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Koszty ich naprawy i serwisowania są bowiem wysokie. Nie warto też inwestować w auta posiadające dwumasowe koła zamachowe oraz drogie zawieszenia aluminiowe, pneumatyczne lub obejmujące wiele wahaczy.

Kupno rzadkiego samochodu również nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze w takim przypadku trudność może stanowić dostępność części. Po drugie nie każdy warsztat samochodowy zajmuje się naprawą nietypowych i rzadkich pojazdów.

Większe auto będzie bezpieczniejsze dla młodego kierowcy

Większe auto będzie bezpieczniejsze dla młodego kierowcy

Serwisowanie samochodu młodego kierowcy i jego koszty

Standardowe serwisowanie nie musi być kosztowne. Należy jedynie zwrócić uwagę na odpowiednie płyny eksploatacyjne. Na rynku oferowanych jest sporo olejów silnikowych, przekładniowych i do skrzyń biegów znanych producentów. Ich cena wcale nie musi być wygórowana. Wystarczy tylko poszukać ciekawych ofert czy też promocji w Internecie. Dotyczy to również płynów do spryskiwaczy, chłodnic, hamulcowych, itp.

Jeśli chodzi o niedrogie serwisowanie to warto też pomyśleć o woskach, szamponach i kosmetykach samochodowych. Pozwalają one na utrzymanie atrakcyjnego wyglądu pojazdu oraz na tworzenie powłoki ochronnej na jego lakierze.

Jakie wyposażenie powinno znajdować się w samochodzie dla młodego kierowcy?

Dobrym pomysłem jest ułatwienie eksploatacji pojazdu osobie, która nie ma dużego doświadczenia. W związku z tym rozsądny jest montaż kamery cofania oraz czujników parkowania przednich i tylnych. Rozsądny jest też zakup porządnej nawigacji GPS. Rozwiązania te ułatwią manewrowanie, a nawigacja nie tylko pokaże prawidłową trasę, ale również będzie ostrzegać o przekraczaniu prędkości.

Propozycje pojazdów dla młodych kierowców dysponujących różnymi budżetami

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele porządnych pojazdów dla młodych kierowców, które mieszczą się w mniej i bardziej przystępnych zakresach cenowych. Poniżej przedstawione są proponowane samochody dopasowane do zróżnicowanych możliwości finansowych młodych kierowców.a

Jako pierwszy samochód nie zaleca się wybierania bardziej kosztownych opcji

Jako pierwszy samochód nie zaleca się wybierania bardziej kosztownych opcji

Samochód do 10 tysięcy złotych

Najczęściej młodzi kierowcy są faktycznie młodzi wiekiem i nie dysponują dużą kwotą na swoje pierwsze auto. Najczęściej wybierane są samochody w kwocie do 10 tysięcy złotych. Okazuje się, że w tym gronie znajduje się sporo pojazdów, które nie są starsze niż 15 lat.

Oto kilka przykładów godnych polecenia aut do 10 tys. zł:

  • Fiat Bravo 1.4,
  • Citroen C3 1.4,
  • Fiat Grande Punto 1.4,
  • Hyundai i10 1.1,
  • Peugeot 206 1.4,
  • Volkswagen Polo 1.4.

Dostępność takich pojazdów na rynku jest całkiem spora, więc ich zakup nie powinien stanowić problemu.

Pojazdy dla młodych kierowców w cenie do 15 tys. zł

Do grona popularnych i godnych uwagi przykładów zaliczają się następujące egzemplarze:

  • Opel Astra III 1.4,
  • Peugeot 207 1.4,
  • Opel Corsa 1.2,
  • Renault Clio 1.2,
  • Honda Civic 1.4,
  • Skoda Fabia 1.2.

Auta dla młodych kierowców do 20 tys. zł

Mało kogo stać na początku na zakup auta w cenie do 20 tysięcy złotych. Są jednak kierowcy dysponujący takim budżetem. Takie osoby powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na poniższe pojazdy:

  • KIA ProCeed 1.4,
  • Toyota Yaris 1.33,
  • Seat Ibiza 1.2,
  • Volkswagen Golf 1.4,
  • Hyundai i20 1.2.

O czym pamiętać przy zakupie pierwszego auta?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny samochodu. Dobrze jest udać się na oględziny z zaprzyjaźnionym mechanikiem, który obejrzy auto, przejedzie się nim na próbę i ustali czy jest wart swojej ceny oraz doradzi lub odradzi kupno konkretnego pojazdu. Opcją alternatywną jest udanie się do stacji diagnostycznej w celu skorzystania z usługi przeglądu samochodu przed jego zakupem. W tym przypadku trzeba pamiętać, że sprzedający może być zaprzyjaźniony z pracownikami danej stacji, dlatego warto nalegać na samodzielny wybór odpowiedniego serwisu (nawet w innym mieście).

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.