Konserwacja opon samochodowych to dobry sposób, by zapewnić pojazdowi dobre osiągi i estetyczny wygląd. Dzięki kilku prostym nawykom, ogumienie zapewni większy poziom bezpieczeństwa oraz pozostanie bardziej trwałe. Sprawdź artykuł i dowiedz się jak odświeżyć opony w samochodzie i kiedy to zrobić!
Czyszczenie opon. Porady krok po kroku!
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne zacznijmy od gruntownego czyszczenia opon. Nałożenie środka do pielęgnacji na brudne opony będzie nieskuteczne i co oczywiste – czyste ogumienie prezentuje się znacznie lepiej!
Oto nasz poradnik krok po kroku, jak prawidłowo wyczyścić opony!
-
Usuń ciała obce z powierzchni opon – drobinek błota, kamyków, gałązek itp. Pamiętaj, by zachować przy tym ostrożność i nie używać ostrych narzędzi (np. kombinerek).
-
Umyj wierzchnią warstwę opon – znakomicie nada się tu myjka ciśnieniowa. Należy pamiętać, by zachować bezpieczną odległość dyszy od opony (ok. 30 cm).
-
Wyczyść i spłucz opony – w obu krokach zalecamy dokładność. Do czyszczenia opon warto użyć gąbki, miękkiej szczoteczki, a nawet pędzelka.
-
Poczekaj, aż opony wyschną – ogumienie potrzebuje czasu, by dobrze wyschnąć. Przyspieszenie procesu gorącym powietrzem może mu zaszkodzić.
-
Przejdź do konserwacji opon – na umyte opony możemy nałożyć środek do konserwacji, by lepiej je zabezpieczyć. O preparatach opowiemy w dalszej części artykułu!
Środki do czyszczenia opon. Jakie wybrać?
Pewnym środkiem do czyszczenia opon jest ciepła woda z dodatkiem szamponu samochodowego – tego samego, który stosujemy do nadwozia. Dobrym wyborem jest też pianka aktywna oraz płyny i środki APC (ang. All Purpose Cleaner).
Ważne jest, by środki do czyszczenia opon nie zawierały w swoim składzie wosku. Ma on właściwości nabłyszczające i jeśli trafi na bieżnik opony, może obniżać jego przyczepność. Należy też unikać produktów, które w składzie mają benzynę, aceton lub rozpuszczalniki.
Najlepszy wybór? Środki do czyszczenia o delikatnym składzie, które nie uszkodzą podatnej struktury gumy.
Środki czyszczące do opon powinny być delikatne – guma jest wrażliwa na chemikalia
Czym konserwować opony?
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów środków do konserwacji opon samochodowych. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy nabłyszczacze, dressingi i czernidła. Każdy z nich na swój sposób pomaga w prawidłowej pielęgnacji opon.
-
Nabłyszczacz – produkt nadający oponom efekt połysku. Zazwyczaj dostępny jest w różnych formach: od sprayu, przez piankę, aż po mleczko.
-
Dressing – produkt służący do poprawy wyglądu powierzchni opony. Choć może być droższy, często łączy w sobie zalety czernidła i nabłyszczacza. Kierowca może też sam wybrać efekt: mokrej opony (wet look), satynowej lub matowej powierzchni.
-
Czernidło do opon – pielęgnacja opon czernidłem ożywia ich kolor i nadaje barwie intensywności. Należy je bardzo ostrożnie aplikować. Ubrudzone czernidłem felgi alufelgi mogą być bardzo trudne do oczyszczenia.
Domowe sposoby na czernidło do opon
Czernidło do opon można uzyskać domowym sposobem i po sieci krąży wiele rozwiązań. Najpopularniejsze polega na kilkukrotnym przetarciu opon gąbką nasączoną w coca-coli. Sposób ten ma jednak wiele wad – pozwala przyciemnić opony jedynie na chwilę i nie zapewnia efektownego połysku.
Efekt przypominający czernidło do opon można też osiągnąć stosując pastę do butów. Choć ponownie, niestety jest on krótkotrwały, a po pierwszych opadach deszczu lub myciu samochodu, na nawierzchni zostanie brzydka, czarna plama.
Jaki z tego wniosek? Jeśli pielęgnacja opon jest dla nas ważna i chcemy uzyskać długotrwały efekt, zdecydowanie lepiej postawić na dedykowane preparaty.
Domowe czernidło a efekt czyszczenia
Konserwacja opon po sezonie. Jak to zrobić?
Najlepszy moment na konserwację opon jest po sezonowej wymianie, zanim jeszcze ogumienie uda się na zasłużony odpoczynek. Prawidłowe przechowywanie opon i właściwa konserwacja pozwolą im zachować szczytowe właściwości jezdne.
Konserwacja opon samochodowych po sezonowym użytkowaniu nie jest trudna. Wystarczy, że będziemy trzymać się czterech prostych czynności.
-
Mycie opon – dokładnie tak jak omawialiśmy na początku.
-
Kontrola stanu technicznego – nasz niepokój powinny wzbudzić przecięcia, większe pęknięcia oraz wybrzuszenia na powierzchni opon. To znak, że mogą one nadawać się do wymiany.
-
Mierzenie głębokości bieżnika – poniżej 1,6 mm bieżnik nie nadaje się do dalszego użytkowania. Tu przeczytasz, jak sprawdzić głębokość bieżnika!
-
Zabezpieczenie opony – najlepiej użyć do tego jednego z dedykowanych środków. Podczas aplikacji należy unikać bieżnika. Niektóre preparaty mogą pogarszać jego właściwości.
Jak konserwować opony po sezonie?
-
Konserwacja opon letnich – odbywa się za pomocą środków na bazie silikonu (najczęściej w postaci mleczka lub pianki). Opony letnie przed konserwacją należy dokładnie oczyścić z rozpuszczalników, smarów i innych chemikaliów.
-
Konserwacja opon zimowych – odbywa się za pomocą lekkich środków czyszczących, zazwyczaj tych samych jak w letnim wariancie. Opony zimowe przed konserwacją muszą być starannie oczyszczone z błota i resztek soli zalegającej na drogach.
Niezależnie od sezonu, konserwacja opon będzie kompletna tylko wtedy, gdy poświęcimy uwagę także felgom. Szczególnie felgi aluminiowe wymagają tu więcej troski i wyjątkowo starannego czyszczenia.
Dowiedz się więcej: Jak czyścić felgi aluminiowe? Poradnik krok po kroku!
Dokładna konserwacja opon nie obejdzie się bez umycia felg
Dlaczego warto konserwować opony?
Prawidłowa konserwacja opon samochodowych odwdzięczy się w trzech aspektach – bezpieczeństwie i ekonomii jazdy oraz estetyce pojazdu.
Oczywistym jest, że bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze. W badaniu niemieckiej firmy Dekra Automobil GmbH aż 1/3 wypadków spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu jest spowodowana przez opony.
Dzięki dobrej pielęgnacji opon, lepiej utrzymują one swoje właściwości jezdne, a mieszanka gumowa zachowuje dłużej elastyczność. Przełoży się to większą pewność podczas manewrowania pojazdem.
Choć żywotności opon nie można wydłużyć w znaczny sposób, dobrze zadbane ogumienie będzie służyć nam przez dłuższy czas. Regularna konserwacja opon zapewni też estetyczny wygląd, który pozwoli wyróżnić się z tłumu w każdej porze roku!