Zamienniki opon: pytania i odpowiedzi

Rozmiar opony jest kluczowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednak w miarę upływu czasu czy konieczności wymiany, coraz częściej zastanawiamy się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Producent samochodu zleca konkretne rozmiary ogumienia do swojego auta, jednak bardzo często można spotkać się z określeniem: zamienniki opon. Czym są wspomniane zamienniki?

Zacznijmy od początku, czyli rozmiaru opony

Jeśli chcemy zrozumieć pojęcie zamienników opon, musimy dowiedzieć się o tym, jak należy czytać ich rozmiar.  Każda opona ma swój konkretny wymiar, który w zależności od rodzaju pojazdu, jest inny. W tym przypadku skupimy się na oponach do samochodów osobowych.

Standardowy rozmiar opony osobowej prezentuje się następująco:

195/65R15.

Oprócz tego na ogumieniu widnieje jeszcze cyfra lub cyfry oraz litera, które są odpowiednią informacją o nośności opony oraz tego, jak szybko na danym ogumieniu można się poruszać. Jednak to, co dla nas, obecnie najważniejsze, to wspomniany już rozmiar.

W rozmiarze zakodowana jest szerokość opony, jej wysokość, czyli tzw. profil oraz średnica felgi. Trzymając się powyższego przykładu, podany rozmiar należy czytać następująco:

  • 195, pierwsza liczba oznacza szerokość opony, która jest wyrażona w milimetrach;
  • 65, druga liczba, czyli profil opony, to jej wysokość, jednak podana liczba to nie milimetry, ale stosunek wysokości opony do jej szerokości;
  • R15, ostatnie oznaczenie to średnica felgi, wyrażona w calach, na jaką oponą powinna być założona.

Zamienniki opon

Znając już zasadę, w jaki sposób prawidłowo czyta się rozmiar ogumienia, znacznie łatwiej będzie wyjaśnić pojęcie zamiennika opony.

Samo określenie dotyczy niczego innego, jak zamiany rozmiaru ogumienia podanego przez producenta, co wykorzystuje się np. podczas zmiany wielkości felg (zamiast felg 15-calowych, decydujemy się na 16-calowe). Miejsce dostępne w nadkolu dla całego koła się nie zmienia, co jest niezwykle ważną informacją podczas wyboru zamiennika.

Warto również pamiętać, że decydując się na zamontowanie zamiennika, może się okazać, że na liczniku wystąpią małe przekłamania, które jednak można ograniczyć, jeśli podczas doboru zamienników opon, będziemy trzymać się głównej zasady ich dobierania.

Co to jest średnica zewnętrzna opony i dlaczego jest ważna przy doborze zamienników?

Średnica zewnętrzna opony to odległość między dwoma krawędziami opony, mierzona wzdłuż środka bieżnika. Średnica zewnętrzna jest zwykle wyrażana w calach (np. 15 cali, 17 cali, itp.) lub milimetrach.

Przy doborze zamienników kluczowym parametrem jest średnica zewnętrzna opony ze względu na kilka powodów.

  • Kompatybilność z pojazdem: Dla właściwej i bezpiecznej jazdy, opony muszą być odpowiednie dla danego pojazdu. Niepoprawnie dobrana średnica zewnętrzna opon ma wpływ na nieprawidłowe działanie układu napędowego oraz niekomfortową jazdę.
  • Współdziałanie z układem hamulcowym i zawieszeniem: Średnica opony wpływa również na prędkość obrotową kół, co jest kluczowe dla prawidłowego działania układu hamulcowego i zawieszenia. Nieprawidłowo dobrane opony mogą negatywnie wpłynąć na działanie tych systemów.
  • Poprawność wyświetlania prędkości: Jeśli zainstalowane opony mają inną średnicę niż oryginalne, wskaźnik prędkości może pokazywać przekłamane wartości.
Jak zmierzyć średnicę wewnętrzną i zewnętrzną opony

Jak zmierzyć średnicę wewnętrzną i zewnętrzną opony

Jak dobierać zamienniki opon?

Główną zasadą podczas dobierania zamienników jest trzymanie się przelicznika, który mówi, że: średnica zewnętrzna opony nie powinna być większa o 1,5 procent ani mniejsza o 2 procent od średnicy zewnętrznej opony oryginalnej.

Mówiąc obrazowo, jeśli zdecydujemy się na szerszą oponę, to powinniśmy wybrać taką o mniejszym profilu i odwrotnie, przy wyborze opony węższej profil powinien być większą wartością, niż ten podany na oponie oryginalnej.

I tak dla rozmiaru 195/65R15 zamienniki to:

  • 205/60R15,
  • 185/70R15,
  • 205/55R16,
  • 185/75R14.

Oczywiście liczba zamiennych rozmiarów do rozmiaru podstawowego jest znacznie dłuższa. Warto jednak pamiętać o tym, że na cenę opony ma również popularność jej rozmiaru, dlatego, jeśli zamienny rozmiar, jest bardzo niestandardowy, zakup takiego ogumienia może być problematyczny.

Po co stosuje się zamienniki opon?

Powodów o wyborze zmiennika opony oryginalnej jest kilka:

  • cięcie kosztów, niektóre rozmiary są tańsze od innych, dzięki czemu można oszczędzić pieniądze podczas zakupu kompletu ogumienia,
  • aspekt wizualny,
  • zmiana parametrów jezdnych opon, takich jak przyczepność, czy droga hamowania.

Cięcie kosztów

Ceny ogumienia w zależności od marki oraz rozmiaru bywają bardzo różne. Niestety, czasami producenci samochodów, wypuszczając nowy model auta na rynek, decydują się na zamontowania bardzo niestandardowych kół. O ile za jakiś czas, taki rozmiar może stać się standardem, o tyle na początku, zakup nowego kompletu na sezon, może być bardzo kosztowne.

Wybierając zamiennik w bardziej popularnym rozmiarze, bez zmiany felg, może się okazać, że koszt nowego kompletu opon, będzie dużo mniejszy, niż zakup kompletu w rozmiarze polecanym przez producenta auta.

Aspekt wizualny

Dla niektórych kierowców bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób prezentuje się sylwetka auta.

Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli kierowca zdecydował się na zakup nowego kompletu alufelg. Opony niskoprofilowe, sprawią, że wizualnie, felgi staną się bardziej widoczne, a auto zyska na atrakcyjności.

Zmiana parametrów jezdnych opon

Ten aspekt jest jednym z najważniejszych podczas decyzji o zakupie zamienników opon. Opony szersze i o niższym profilu sprawią, że auto stanie się bardziej przyczepne i będzie przyjemniejsze w prowadzeniu (niska opona jest sztywniejsza). Jednak wiąże się to również z większymi oporami toczenia, co przekłada się na większe spalanie oraz mniejszy komfort jazdy.

Opony węższe będą miały gorszą przyczepność, dłuższą drogę hamowania, a sam pojazd będzie mniej stabilny podczas wchodzenia w zakręty. Plusem opon o wysokim profilu jest ich mniejsza podatność na uszkodzenia boczne, co przekłada się na mniejsze ryzyko uszkodzenia felg.

Warto również pamiętać, że zmiana rozmiaru opon może mieć wpływ na zmianę ilości powietrza, jaka powinna się w oponach znajdować.

Jak prawidłowo dobrać zamienniki opon?

Każdy producent auta zaleca, pozostanie przy rozmiarze opon przez niego proponowanych, który z punktu widzenia osiągów auta, będzie optymalny. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do zmiany rozmiaru ogumienia, warto poszukać w Internecie specjalnego kalkulatora, który pomoże nam dobrać idealny zamiennik, do oryginalnego rozmiaru kół naszego auta.

Zamienniki opon funkcjonują w świadomości kierowców od bardzo dawno. Jak widać, zmiana rozmiaru oryginalnego ma swoje plusy oraz minusy.

Jeśli nie musimy, nie warto decydować się na stosowania zamienników opon, jednak jeśli jest to dla na mus, to taka decyzja powinna być podjęta w sposób przemyślany i niezwykle świadomy, opony to przecież bezpieczeństwo i to one są elementem pojazdu, który ma styk z nawierzchnią, na której porusza się samochód.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.