Rozładowany akumulator. Co zrobić?

Rozładowany akumulator to problem, który zdarza się wielu kierowcom. Niesprawne lub rozładowanie urządzenie może sprawić, że samochód lub jego elementy niespodziewanie odmówią posłuszeństwa. Co zrobić w przypadku rozładowanego akumulatora? Jak prawidłowo zadbać o swój akumulator? Zapraszamy do artykułu.

Rozładowany akumulator – objawy

Aby poznać objawy rozładowanego akumulatora, warto najpierw powiedzieć jak urządzenie działa. Ten niepozorny element samochodu jest bardzo ważny do jego poprawnego działania.

Akumulator w samochodzie jest swoistym magazynem energii elektrycznej i odpowiada za działanie wielu elementów wyposażenia pojazdu, takich jak światła, klimatyzacja, alarm, radio i wielu innych. Urządzenie uczestniczy też w procesie rozruchu silnika. Osłabione działanie akumulatora to wyraźny znak dla kierowcy, że należy działać.

Najpopularniejsze objawy rozładowanego akumulatora to:

  • rozrusznik działający wolno przy uruchamianiu auta,
  • światła świecące słabo po włączeniu silnika,
  • brak reakcji elementów wyposażenia, czyli klimatyzacji, wycieraczek, radia itd.

Powyższe objawy to mocne oznaki znacznego lub całkowitego rozładowania akumulatora. Czym to grozi? Akumulator rozładowany do zera sprawi, że uruchomienie silnika może stać się niemożliwe, a kontrolki na desce rozdzielczej przestaną świecić. Przez brak prądu nie będą działać też elementy korzystające z instalacji elektrycznej w pojeździe.

Jak ładować akumulator?

Choć sytuacja z rozładowaniem akumulatora nie należy do przyjemnych, można sobie z nią w łatwy sposób poradzić. Aby przeprowadzić ładowanie akumulatora, warto posiadać na swoim wyposażeniu prostownik lub przewody rozruchowe.

Czas ładowania akumulatora do pełna może wynosić nawet od 10 do 12 godzin. Jeśli jednak znajdujemy się w sytuacji, która nie pozwala na pełne ładowanie, około 20 minut powinno wystarczyć do poprawnego uruchomienia silnika. Należy wtedy przy pierwszej możliwości naładować akumulator do pełna.

Poniżej, podpowiadamy jak bezpiecznie i prawidłowo naładować akumulator.

Akumulator to jedna z najważniejszych części każdego pojazdu

Akumulator to jedna z najważniejszych części każdego pojazdu

Ładowanie akumulatora prostownikiem

Posiadając prostownik, możemy skutecznie i efektywnie uzupełnić baterie naszego samochodu. Warto jednak pamiętać, że prostownik musi pasować do akumulatora! Zakup odpowiedniego prostownika także nie powinien być problemem. W sklepach motoryzacyjnych, ceny prostownika zazwyczaj wahają się w granicach 300 złotych.

Ładowanie akumulatora za pomocą prostownika można opisać w kilku krokach.

  • Na początku należy odkręcić klemy (najpierw "minus", a potem "plus").
  • Ostrożnie wyjąć akumulator z pojazdu i odstawić w miejsce ładowania (jeśli jest to akumulator z korkami, na czas ładowania trzeba je odkręcić).
  • Ustawić właściwą wartość na prostowniku, zgodną z napięciem akumulatora pojazdu.
  • Podłączyć "krokodylki" prostownika do odpowiednich biegunów akumulatora, zaczynając od "plusa" i kończąc na "minusie.
  • Podłączyć do sieci.

Akumulator należy ładować w pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Podczas ładowania mogą wydzielać się opary wodoru, które mają właściwości trujące i łatwopalne. Zanim przystąpimy do ładowania należy też wyjąć akumulator z samochodu. W ten sposób pozbawiamy go dostępu do prądu w przypadku awarii, a w przypadku przeładowania nie dojdzie do wycieku żrących kwasów.

Ładowanie za pomocą kabli rozruchowych

Konieczne może też okazać się ładowanie samochodu za pomocą kabli rozruchowych. Do pomocy będziemy tu potrzebować drugiego kierowcy, posiadającego auto z naładowanym akumulatorem. To także skuteczny sposób na doładowanie swojego akumulatora, gdy nie ma innej dostępnej opcji.

Aby doładować akumulator za pomocą kabli, należy najpierw zaparkować oba samochody tak, by stały naprzeciwko siebie. Po zgaszeniu silników, otworzeniu masek oraz rozłożeniu kabli, można przystąpić do podłączenia i właściwego ładowania.

Podłączenie kabli rozruchowych do obu pojazdów wymaga wyjaśnienia. Należy to zrobić w następującej kolejności:

  • czerwone klipsy do "plusów" w akumulatorze (najpierw do rozładowanego, następnie do naładowanego),
  • czarny klips podłączyć do "minusa" w naładowanym akumulatorze,
  • drugi czarny klips podłączyć do masy silnika.

Następnie należy włączyć silnik samochodu z naładowanym akumulatorem i odczekać do kilkunastu minut. Potem silnik drugiego pojazdu powinien już zapalić. W takim przypadku należy odłączyć kable w odwrotnej kolejności i gotowe. Można ruszać w drogę!

Należy pamiętać, że ładowania za pomocą kabli rozruchowych nie należy zostawiać bez nadzoru. Nie zaleca się również palić w pobliżu akumulatorów. W trakcie ładowania mogą wydzielać się gazy, które są łatwopalne, co grozi wybuchem!

Przed ładowaniem za pomocą kabli, upewnij się czy są właściwie podłączone!

Przed ładowaniem za pomocą kabli, upewnij się czy są właściwie podłączone!

Kiedy akumulator do wymiany?

Akumulator samochodowy nie jest tanim urządzeniem. W zależności od oferowanych parametrów, kwota może wahać się od 100 do nawet 400 złotych. Przed planowaniem zakupu, warto jednak sprawdzić, czy akumulator rzeczywiście nadaje się do wymiany. Może się okazać, że taki koszt wcale nie jest konieczny.

Aby sprawdzić, czy akumulator nadaje się do wymiany, warto zmierzyć napięcie urządzenia. Dobrze do tego posłuży multimetr lub prosty miernik elektryczny. Napięcie prawidłowo działającego akumulatora powinno się mieścić w przedziale od 12,4V do 12,6V. Jeśli mierniki wskazują napięcie niższe niż 12V, może to oznaczać wadę, a nawet poważniejsze uszkodzenie akumulatora.

W przypadku braku mierników, warto zwrócić się w stronę profesjonalnej pomocy. Wiele warsztatów oferuje usługi z zakresu testowania akumulatorów w pojazdach. Zdarza się nawet, że test w niektórych warsztatach jest bezpłatny. Takie badanie baterii zazwyczaj posiada bardzo dużą dokładność i pozwala dobrze określić, czy akumulator jest do wymiany.

Zabezpieczenie akumulatora przed rozładowaniem

Głęboko rozładowany akumulator traci zdolność do magazynowania prądu, przez co nie nadaje się do dalszego użytkowania. Są jednak sposoby na zabezpieczenie akumulatora przed rozładowaniem.

Coraz szerzej dostępne są moduły zabezpieczające akumulator przed zbyt szybkim zużyciem. Jak działa takie urządzenie? W momencie, gdy bateria osiągnie określoną granicę napięcia, zabezpieczenie rozłączy akumulator od odbiorników. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie wymaga ciągłego kontrolowania stanu akumulatora, a co za tym idzie, przedłuża jego żywotność.

Przyczyny rozładowania akumulatora

Akumulatory, jak każde urządzenie elektryczne, ulegają zużyciu wraz z eksploatacją. Choć ich trwałość wynosi zazwyczaj zazwyczaj około 3-6 lat, każdy akumulator może ulec zużyciu szybciej przez nieprawidłowe użytkowanie.

Rozładowanie akumulatora ma kilka przyczyn, które warto wymienić. Należą do nich:

  • rzadkie używanie auta na krótkich odcinkach,
  • pozostawienie włączonego radia na długi czas przy jednoczesnym zgaszeniu silnika,
  • pozostawienie włączonych świateł drogowych na długi czas,
  • pozostawienie otwartych drzwi i klapy bagażnika na dłuższy czas,
  • zanieczyszczenia powstałe podczas codziennej eksploatacji,
  • nieprawidłowe działanie alternatora lub niepoprawnie działająca instalacja elektryczna,
  • bardzo niskie temperatury.
Samochód z zadbanym akumulatorem będzie służyć lepiej przez cały rok

Samochód z zadbanym akumulatorem będzie służyć lepiej przez cały rok

Jak zadbać o akumulator zimą?

Okres zimowy poddaje akumulator pojazdu ciężkim próbom. Dbanie w tym czasie o baterie samochodu jest szczególnie ważne dla poprawnego elementów elektrycznych.

Aby oszczędzić kierowcom przykrych niespodzianek w postaci niedziałającej instalacji elektrycznej, prezentujemy kilka wskazówek. Pomogą one zadbać o dobry stan akumulatora w trudnym zimowym okresie.

W pierwszej kolejności, warto skontrolować napięcie ładowania podczas wizyty w warsztacie. Powinno ono znajdować się w przedziale od 13,5V do 14,5V. W przypadku, gdy napięcie takie nie jest, warto poszukać przyczyny w działaniu alternatora.

Warto pamiętać, by nie używać dużej ilości prądu podczas krótkich tras. W trakcie jazdy na krótkich trasach zimą, akumulator nie zdąży uzupełnić braków, które powstały przez długie przebywanie w niskiej temperaturze.

Przed uruchomieniem silnika dobrze jest więc sprawdzić, czy światła, radio i inne elementy wyposażenia pojazdu są wyłączone. Dzięki temu, moc akumulatora skoncentruje się na prawidłowym rozruchu silnika.

Aby prawidłowo zadbać o stan baterii samochodu zimą, warto też doładować ją przed zimowymi trasami. Jest to szczególnie ważne, jeśli auto ma za sobą długi postój na mrozie. Dłuższe trasy mogą także mieć pozytywny wpływ na akumulator! Dzięki działaniu alternatora, dłuższa wycieczka będzie miała pozytywny wpływ na zregenerowanie się akumulatora.

Jak dbać o akumulator?

Aby akumulator poprawnie działał, należy dbać o niego nie tylko w zimie, ale też przez cały rok. Dzięki temu zapewniamy nie tylko dłuższy cykl życia urządzenia, ale i spokojniejszą podróż.

Jak więc dbać o akumulator? Do poprawnego działania, akumulator potrzebuje przede wszystkim regularnego czyszczenia. Za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego należy oczyścić klemy i bieguny. Następnie zabezpieczyć całość za pomocą wazeliny technicznej.

Podczas czyszczenia, warto też zwrócić uwagę, czy akumulator nie uległ uszkodzeniu. Objawem może być tutaj wyciekający elektrolit. W przypadku czyszczenia tak zwanych akumulatorów obsługowych, warto uzupełnić braki dolewając wodę destylowaną.

Poniższe zabiegi należy wykonywać w w okularach i odzieży ochronnej. Jest to zabezpieczenie w przypadku wycieku płynów z akumulatora.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.