Utylizacja opon. Co zrobić ze zużytym ogumieniem?

Prawidłowa utylizacja opon i ich recykling są niezwykle ważne. Zużyte ogumienie jest bardzo kłopotliwym odpadem, gdyż rozkłada się nawet 100 lat. Nie każdy kierowca wie, że opon nie można wyrzucić w dowolne miejsce! Poszukujesz informacji, jak wyrzucić opony w pełni legalnie? A może chcesz wiedzieć, co można zrobić ze starych opon? Wszystkiego dowiesz się w artykule!

Gdzie oddać zużyte opony?

Istnieje kilka miejsc, gdzie w pełni legalnie oddać zużyte opony. Często są to sposoby w pełni darmowe i nie wymagające dużego wysiłku ze strony kierowcy.

  • Serwis wulkanizacyjny – warsztaty mogą przyjąć stare opony w momencie wymiany. Choć serwisy nie mają prawnego obowiązku przyjęcia ogumienia, większość za darmo lub za drobną opłatą odbierze je od nas i odda do utylizacji.

  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – bezpłatne miejsce oddania zużytego ogumienia, które znajdziemy w większości polskich gmin. Oddanie zużytych opon do PSZOK może być jednak objęte limitami, np. do 4 sztuk rocznie na kierowcę.

  • Lokalne zbiórki odpadów – są organizowane regularnie i dzięki nim możemy w pełni legalnie pozbyć się zużytych opon. Ta forma służy do utylizacji odpadów, których nie można wyrzucić na wysypisko i do zwykłego pojemnika.

  • Centrum Utylizacji Opon (CUO) – znakomite rozwiązanie dla przedsiębiorstw lub osób oddających bardzo duże partie ogumienia. Po zgłoszeniu do Centrum, kierowca może otrzymać nieodpłatny odbiór, wraz z dostarczeniem ogumienia do punktu odzysku i wystawieniem dokumentacji.

Oddając opony w wyżej wymienione miejsca zyskujemy pewność, że zostaną poddane utylizacji we właściwy i bardziej przyjazny środowisku sposób.

Utylizując opony w przeznaczonym do tego miejscu pomagamy środowisku!

Utylizując opony w przeznaczonym do tego miejscu pomagamy środowisku!

Czy opony można wyrzucić do śmietnika?

Według polskich przepisów (art. 55 ust. 1 ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r.) wyrzucanie opon do śmietnika jest zabronione. Prawo zakazuje także składowania ogumienia na wysypiskach.

Co ciekawe, przepisy określają dokładnie jaki procent zużytego ogumienia musi zostać poddany procesom odzysku i recyklingu. Dystrybutorzy oraz producenci mają obowiązek odzysku minimum 75% tonażu opon, a co najmniej 15% z nich musi zostać poddane recyklingowi.

Duża część zużytych opon podlega procesom odzysku i recyklingu

Duża część zużytych opon podlega procesom odzysku i recyklingu

Koszt utylizacji opon

Zakłady wulkanizacyjne zazwyczaj oferują opcję przyjęcia starych opon i oddania ich do utylizacji. Jest to bardzo wygodna opcja, a jej koszt jest zależny od rodzaju opon oraz wewnętrznego cennika.

Przyjmuje się, że koszt utylizacji opon samochodowych waha się od 5 do 20 złotych za sztukę. Z kolei koszt utylizacji opon ciężarowych jest nieco wyższy, bo zaczyna się od 20 złotych za sztukę.

Istnieją też dwie opcje darmowej utylizacji opon. W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów zazwyczaj nie ponosimy żadnych kosztów, jednak liczba opon jakie możemy oddać jest limitowana – zazwyczaj od 4 do 8 na osobę rocznie.

Warto dodać, że PSZOK przyjmuje tylko standardowe opony samochodowe. Ogumieniem do samochodów ciężarowych i pojazdów rolniczych zajmują się wyspecjalizowane firmy.

Inną darmową metodą jest oddanie starych opon w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych dla naszego miejsca zamieszkania. Przed tym należy jednak upewnić się, że ogumienie również jest tam przyjmowane.

Zużyte opony do maszyn rolniczych należy powierzyć specjalistom

Zużyte opony do maszyn rolniczych należy powierzyć specjalistom

Dlaczego opony poddaje się utylizacji?

Opony poddaje się utylizacji nie tylko z powodu zagrożenia dla środowiska, ale też możliwości ponownego użycia ich składników. Ogumienie w dobrym stanie niekoniecznie musi być też od razu oddane do utylizacji – niektóre mogą być ponownie wykorzystane do jazdy!

Oto trzy główne zastosowania utylizacji opon.

  • Odzysk energetyczny – zużyte opony stosowane są w cementowniach do wytwarzania energii cieplnej, jako wysokoenergetyczne paliwo alternatywne. Jest to ekologiczne, gdyż opona ulega całkowitemu spaleniu, a nowoczesne filtrowanie zmniejsza emisję substancji szkodliwych i trujących.

  • Bieżnikowanie – jest to proces regeneracji opony przez nałożenie nowej warstwy bieżnika i wprowadzenie jej do ponownego użytku. Opony bieżnikowane są więc sprawnym ogumieniem, które otrzymało drugie życie!

  • Recykling materiałowy – opona składa się z wielu elementów, które można ponownie wykorzystać w wielu branżach. Najważniejsze z nich wyjaśniamy w dalszej części artykułu!

Co można zrobić ze starych opon?

Na początek warto powiedzieć, z czego składa się opona. Ogumienie zbudowane jest w 40% z gumy, a 30% stanowi sadza i krzemionka. Jako elementy konstrukcji wewnętrznej stosuje się opasanie stalowe (16,5%) oraz tekstylia (5,5%).

Recykling materiałowy pozwala na przetworzenie i ponowne wykorzystanie elementów takich jak stal, granulat gumowy oraz materiał tekstylny.

Gdzie wykorzystuje się surowce ze starych opon? Oto kilka przykładów!

  • Przemysł gumowy – do wytwarzania dywaników samochodowych, mat, wycieraczek, a nawet do produkcji nawierzchni boiskowych muraw.

  • Przemysł budowlany – między innymi do produkcji wzmocnionego betonu.

  • Infrastruktura – do tworzenia ekranów akustycznych, znaków drogowych, asfaltu, a także podkładów kolejowych oraz band na torach kartingowych.

Recykling opon pozwala pozyskać materiał do budowy nowej nawierzchni

Recykling opon pozwala pozyskać materiał do budowy nowej nawierzchni

Recykling opon – proces pirolizy

Piroliza to proces obróbki cieplno-chemicznej, która polega na podgrzaniu surowca w atmosferze obojętnej lub beztletnowej w reaktorze do poziomu 400ºC. Przez liczne procesy chemiczne, piroliza tworzy sadzę oraz oleje i gazy, które mogą być wykorzystane dalej.

Krótko mówiąc: piroliza umożliwia recykling zużytych opon na przydatne materiały, które można wykorzystać np. do wytworzenia energii elektrycznej.

Do czego wykorzystuje się elementy powstałe z pirolizy?

  • Sadza popirolityczna – ma wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją między innymi do tworzenia pigmentu drukarskiego, węgla aktywnego lub nawet w produkcji nowych opon.

  • Olej popirolityczny – zawiera cenne środki chemiczne (takie jak: dipenten, toluen, ksylen oraz benzen), które mogą zostać wykorzystane jako olej napędowy i opałowy.

  • Gaz popirolityczny – po odpowiedniej obróbce i oczyszczeniu może zostać wykorzystany jako paliwo.

Dlaczego recykling opon jest ważny?

Recykling opon jest bardzo ważny z kilku powodów. Przede wszystkim warto wspomnieć, że stare opony zajmują dużo miejsca. Niemal 75% ich powierzchni to pusta przestrzeń, co stwarza problemy ze składowaniem.

Mieszanka gumowa wykorzystywana do produkcji opon zawiera wiele niebezpiecznych dla środowiska substancji. Elementy te rozkładają się nawet sto lat, a pożar dużej ilości opon może doprowadzić nawet do katastrofy naturalnej.

Co można zrobić z opon do ogrodu – pomysły i inspiracje

Opony to wbrew pozorom znakomity dodatek do ogrodu! Po odpowiednim przygotowaniu, możemy dać drugie życie zużytym oponom, które będą służyć jako estetyczna, ciesząca oko dekoracja. W ten sposób sami możemy uczestniczyć w procesie recyklingu!

Dlaczego warto tworzyć dekoracje do ogrodu z opon?

  • Ekologiczne rozwiązanie – w ten sposób ograniczamy ilość wyrzucanych opon.

  • Rozrywka – przygotowywanie dekoracji ogrodowych z opon to dobry pomysł na spędzenie czasu z dziećmi.

  • Niski koszt – tworząc ozdoby ogrodowe z opon nic nie płacimy!

Poniżej prezentujemy Wam krótki poradnik, co można zrobić z opon do własnego ogrodu.

Doniczki z opon

Doniczki z opon to nie tylko efektowne, ale i proste rozwiązanie! Wystarczy pomalować opony na wybrany kolor, wypełnić ziemią i zasadzić wybrane rośliny. Jeśli chcemy w ogrodzie postawić na rustykalną estetykę, można dodatkowo okleić opony np. jutowym sznurkiem.

Istnieje też druga opcja. Oto krótki poradnik, jak wykonać wiszące doniczki z opon:

  • jedną stronę opony zabezpiecz deską,

  • opleć ogumienie solidnym sznurem lub łańcuchem (musi wytrzymać spory ciężar),

  • zawieś oponę na haku lub mocnym gwoździu, by przylegała do ściany,

  • wypełnij dekorację ziemią i posadź rośliny.

Wiszące doniczki z opon uzyskują najlepszy efekt po zasadzeniu pnączy i wiszących kwiatów

Wiszące doniczki z opon uzyskują najlepszy efekt po zasadzeniu pnączy i wiszących kwiatów

Jak zrobić skalniak z opon?

Aby zbudować estetyczny skalniak z opon, będziemy oczywiście potrzebować kilku sztuk ogumienia. Znakomicie nada się tu zużyty komplet po sezonie zimowym. Jak zrobić skalniak z opon? Opiszemy to w kilku prostych krokach.

  • Zacznij od dna opony – w tym celu możesz wyciąć okrągły kształt ze sklejki lub wykorzystać starą felgę.

  • Opony napełnij ziemią – to w niej będą rosnąć rośliny.

  • Ułóż opony w wybrany przez siebie kształt – tutaj ogranicza Cię tylko kreatywność. Przykładowym kształtem skalniaka z opon jest piramida (trzy opony pod spód, dwie powyżej i jedna na szczycie).

  • Na koniec zasadź wybrane rośliny.

Skalniak z opon można pomalować dla uzyskania lepszego efektu

Skalniak z opon można pomalować dla uzyskania lepszego efektu

Huśtawka ogrodowa z opon

Huśtawka z opon to znakomite miejsce relaksu dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Można ją wykonać we własnym zakresie i znakomicie do tego nadadzą się zużyte opony po sezonie. Poniżej udzielamy kilku wskazówek, o czym pamiętać robiąc huśtawkę ogrodową z opon.

  • Opony należy dokładnie umyć (najlepiej detergentem), by pozbyć się resztek olejów i zanieczyszczeń.

  • Ogumienie nie może być popękane ani sparciałe, by utrzymało ciężar człowieka.

  • Mocowanie wykonujemy z solidnej liny propylenowej lub łańcucha. W drugim przypadku huśtawkę wieszamy na specjalnych uchwytach.

  • Pamiętajmy o solidnym wiązaniu – zwykły supeł może nie wystarczyć. Warto zastosować tu np. węzeł cumowy.

  • Oponę wieszamy co najmniej 30 centymetrów nad ziemią.

Huśtawka z opon wzbogaci estetykę zadbanego ogrodu

Huśtawka z opon wzbogaci estetykę zadbanego ogrodu

Uwaga: wieszając huśtawkę z opon na drzewie należy zachować ostrożność. Pod wpływem letniej pogody gałęzie stają się suche i łatwiej ulegają złamaniom. Podczas gorących dni najlepiej ograniczyć korzystanie z zabawki.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.