Opony ekologiczne. Oszczędność czy zbędny wydatek?

Opony ekologiczne stanowią odpowiedź na coraz bardziej surowe regulacje dotyczące ochrony środowiska. W kontekście opon, ekologia często sprowadza się do obniżenia zużycia paliwa – co w dobie bijących rekordy cen jest kuszącym argumentem dla kierowców. Co wyróżnia opony ekologiczne? To tylko zbędny wydatek, czy rzeczywiście zapewniają oszczędności? Zapraszamy do artykułu!

Czym są opony ekologiczne?

Opony ekologiczne to umowna nazwa na ogumienie, które jest bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Zastosowane w nich rozwiązania mają na celu między innymi ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Inne modele mogą z kolei być wykonane z materiałów, pochodzących np. z recyklingu.

Oba powyższe rozwiązania zyskują na popularności. Dyrektywy Unii Europejskiej oraz wysiłki producentów dążą do produkcji opon coraz bardziej przyjaznych środowisku. Jako kierowcy możemy na tym zyskać – i to nie tylko przez wzgląd na dobro planety! 

Z perspektywy kupującego, oczywistym zyskiem z zakupu opon ekologicznych będzie możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za paliwo. Dzieje się tak głównie przez mniejsze opory toczenia. Jak to działa? Wyjaśniamy poniżej!

Jak opony wpływają na zużycie paliwa?

Na początek trochę teorii: opory toczenia to najprościej mówiąc tarcie opony o nawierzchnię drogi. Zjawisko to jest przyczyną utraty części energii przez oponę w trakcie podróży. W efekcie odpowiada też za zużycie paliwa przez samochód (nawet 20% całości).

Opony ekologiczne są zoptymalizowane pod kątem energooszczędności i redukcji spalania paliwa. Zmniejszenie oporu toczenia powoduje, że nasze auto potrzebuje mniej energii do jazdy oraz generuje mniej dwutlenku węgla.

Dowiedz się więcej: Opór toczenia opon – czym jest i jak wpływa na jazdę?

Opony ekologiczne a oszczędność paliwa

Opony ekologiczne a oszczędność paliwa

Nowość! Continental wprowadza ekologiczne opony CRM

Marka Continental w 2. połowie 2022 roku wprowadza na rynek pierwsze, ekologiczne opony CRM (Contains Recycled Material). Bazują one w części na materiale pochodzącym z recyklingu.

Rozwiązanie to całkowicie zastępuje konwencjonalne tworzywo w osnowie opony poliestrem, pochodzącym z przetworzonych butelek PET. Dzięki temu kierowca zyskuje pełnowartościowy komplet opon, a ze środowiska znika nawet 40 butelek! 

Pilotażowe rozmiary najbardziej znanych serii modeli Continental są już wprowadzane do sprzedaży. Jak rozpoznać opony CRM? Niemiecki producent umieszcza oznaczenie na ścianie bocznej każdego modelu, które prezentujemy na zdjęciu poniżej. 

Jak wygląda oznaczenie opon CRM firmy Continental

Jak wygląda oznaczenie opon CRM firmy Continental

Ekologiczne opony – polecane modele

Chcąc wybrać prawdziwie ekologiczne opony warto pamiętać, że z niskimi oporami toczenia powinna iść w parze także i wysoka trwałość. Dopiero takie połączenie pozwoli wydobyć pełnię potencjału opony ekologicznej, a kierowcy zaoszczędzić domowy budżet.

Zebraliśmy dla Was kilka propozycji opon o, w których postawiono na wysoką trwałość oraz oszczędność paliwa. Wbrew pozorom da się je znaleźć zarówno wśród opon klasy premium, jak i korzystnych cenowo marek. Oto ekologiczne opony, polecane przez naszych ekspertów:

  • Pirelli P7 Cinturato Blue – opony wykonane ze specjalnych polimerów, które zwiększają trwałość. Sam kształt bieżnika został zoptymalizowany pod zmniejszenie zużycia paliwa. W obu aspektach opona została doceniona przez ekspertów z ADAC w teście z 2018 roku.

  • Michelin Energy Saver + – autorska technologia „Eco N Grip" zwiększa trwałość i odpowiada za zmniejszenie oporu toczenia. Model został wielokrotnie nagrodzony zarówno przez ekspertów, jak i producentów samochodów.

  • Fulda EcoControl HP 2 – na koniec propozycja dla oszczędnych kierowców. Konstrukcja opony została zoptymalizowana, by zapewniać wyższą trwałość. Liczne testy z kolei wykazały, że model cechuje się oszczędną eksploatacją.

Propozycje ekologicznych opon od naszych ekspertów

Propozycje ekologicznych opon od naszych ekspertów

Ekologiczne opony – różnice w budowie

Jeśli ekologiczne opony mają dawać oszczędności w zużyciu paliwa, muszą cechować się odpowiednią budową. Na zmniejszenie oporów toczenia wpływa konstrukcja wewnętrzna i mieszanka opony.

Różnice w budowie – opony ekologiczne a tradycyjne

  • Konstrukcja zewnętrzna – w wersjach "eko" stosowany jest oplot kompozytowy zamiast stalowego, co zmniejsza masę opony. Często stosowany jest tu też płytszy bieżnik o rzeźbie ograniczającej opory toczenia.

  • Mieszanka gumowa – wśród tego typu ogumienia stosuje się lżejsze mieszanki z tworzywa kauczuku syntetycznego. Czasem producenci opon stawiają też na krzemionkę, która ogranicza tarcie i ciepło – a więc także i opór toczenia.

Czy opony ekologiczne mają wady?

Pomimo licznych zalet i niższego zużycia paliwa, opony ekologiczne mają również pewne wady. Inny kształt bieżnika może obniżyć przyczepność, szczególnie podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

Spośród innych wad opon ekologicznych warto powiedzieć, że płytszy bieżnik może również mieć nieco krótszą żywotność. Aby uniknąć szybkiego zużycia, warto sprawdzać trwałość ogumienia jeszcze przed zakupem.

Kupując opony ekologiczne, kierowca musi mieć pełną świadomość, że właściwości trakcyjne i droga hamowania będą się różnić od wysokiej klasy "standardowych" odpowiedników.

Opony ekologiczne a właściwości trakcyjne

Opony ekologiczne a właściwości trakcyjne

Zalety opon ekologicznych

Aby oddać sprawiedliwość, podsumujmy też najważniejsze zalety opon ekologicznych. Mimo określonych słabości, w przemyśle oponiarskim opracowywane są coraz to nowsze rozwiązania. Dzięki nim opony ekologiczne zyskują coraz lepsze właściwości trakcyjne, a rozdźwięk jakościowy jest już dużo mniejszy.

Najważniejsze zalety opon ekologicznych:

  • redukcja oporu toczenia,

  • zmniejszone zużycie paliwa,

  • mniejsza emisja CO2 do atmosfery.

Na oszczędność podczas jazdy wpłynie nie tylko zużycie paliwa, ale i trwałość ogumienia

Na oszczędność podczas jazdy wpłynie nie tylko zużycie paliwa, ale i trwałość ogumienia

Opony ekologiczne – dla kogo są?

Podsumujmy: opony ekologiczne są znakomitym i bardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem, jednak nie jest to korzystna opcja dla każdego. Pełen potencjał tkwiący w tego typu ogumieniu wykorzystają kierowcy o określonych potrzebach i stylu jazdy.

Opony ekologiczne są dobrym rozwiązaniem dla:

  • kierowców o spokojnym stylu jazdy,

  • kierowców nie poruszających się z dużymi prędkościami,

  • osób poruszających się głównie po miejskich trasach,

  • użytkowników aut o mniejszej i średniej mocy silnika.

Zakup opon ekologicznych może nie być dla Ciebie jeśli:

  • preferujesz agresywny styl jazdy,

  • lubisz jeździć z wysoką prędkością,

  • posiadasz auto sportowe lub inny samochód o dużej mocy.

Opony ekologiczne mogą być dobrą opcją dla kierowców mniejszych samochodów

Opony ekologiczne mogą być dobrą opcją dla kierowców mniejszych samochodów

Jak ograniczyć zużycie paliwa – praktyczne wskazówki

Zakup opon ekologicznych to nie jedyny krok jaki możemy podjąć, by ograniczyć zużycie paliwa. Wiele potencjału tkwi tu w nas – kierowcach. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak być bardziej "eko" na drodze.

  • Zwracać uwagę na etykiety opony – znajdziemy tam informacje o efektywności energetycznej modeli. Z kolei testy opon pomogą stwierdzić, jaka jest odporność na zużycie interesującego nas ogumienia.

  • Stosować zasady Eco-drivingu – przez ekonomiczną jazdę rozumiemy tu między innymi: utrzymywanie niższych obrotów silnika, unikanie gwałtownego przyspieszenia i hamowania oraz hamowanie silnikiem.

  • Jeździć spokojniej po mieście – potencjał kierowców w zakresie oszczędności paliwa to nawet 30%! Agresywny styl jazdy na miejskich trasach może w skrajnych przypadkach podnosić zużycie paliwa.

Wcześniej wspominaliśmy, że opory toczenia muszą iść w parze z trwałością. Tak samo jest i tutaj. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki, warto też pomyśleć o żywotności naszych opon. Aby ją przedłużyć, należy pamiętać o doborze właściwych indeksów, prawidłowym przechowywaniu poza sezonem i korzystaniu wyłącznie ze sprawdzonych warsztatów wulkanizacyjnych.

Oszczędność paliwa oraz eko jazda zależy też w dużej mierze od kierowcy

Oszczędność paliwa oraz eko jazda zależy też w dużej mierze od kierowcy

Pierwsze opony ekologiczne

W przemyśle oponiarskim pierwsze opony ekologiczne pojawiły się stosunkowo niedawno. Początkowo dla producentów istotna była głównie przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni. Nie zwracano zbyt dużej uwagi na takie parametry jak hałas zewnętrzny czy zużycie paliwa.

Przyczepność sprowadza tu zjawisko, jakim jest histereza – czyli zależność pomiędzy naprężeniem, a odkształceniem ciała stałego. Panowało więc proste założenie: dobra przyczepność = wysoka histereza oraz opór toczenia. Analogicznie było w przypadku opon o gorzej przyczepności, posiadających niski opór toczenia i histerezę.

Postęp w branży dokonał się wraz z debiutem na rynku linii modeli Michelin Energy Saverczyli opon zoptymalizowanych zarówno pod kątem przyczepności, jak i oporów toczenia. Zastąpienie sadzy wydajną krzemionką pozwoliło zmniejszyć opory toczenia polepszając właściwości lepko-sprężyste mieszanki.

Wyżej wymieniony model francuskiej marki zapisał się jako jedna z pierwszych opon ekologicznych w historii. A sądząc po coraz bardziej surowych regulacjach możemy podejrzewać, że w przyszłości czeka nas ich jeszcze więcej!

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.