Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Praktyczne porady!

Choć liczba kradzieży aut w Polsce wciąż maleje, wciąż wielu kierowców chce jak najlepiej zabezpieczyć swoje auto. Nic w tym dziwnego! Nawet teraz notuje się około 7000 kradzieży aut rocznie. Z artykułu dowiesz się, jak najlepiej zabezpieczyć swoje auto przed kradzieżą oraz jakie są metody stosowane przez złodziei!

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży pojazdu. Praktyczne porady!

Zmniejszyć ryzyko kradzieży pojazdu może każdy kierowca, stosując jedynie kilka prostych porad! Dzięki nim nie tylko złodziej będzie mieć utrudnione zadanie, ale też wyrobimy sobie dobre nawyki poprawiające bezpieczeństwo pojazdu.

8 porad, jak lepiej chronić samochód przed kradzieżą!

  • Pamiętaj o zamykaniu drzwi – zostawianie otwartego samochodu nawet na chwilę to zaproszenie dla złodzieja. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania drzwi pojazdu przed odejściem.

  • Nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem – nawet, gdy wybierasz się na chwilę do sklepu, warto wyłączyć silnik i zabrać kluczyki ze sobą.

  • Nie zostawiaj wartościowych rzeczy na widoku – torebka, laptop czy telefon komórkowy na siedzeniu to zaproszenie dla złodzieja. Jeśli musimy zostawić coś ważnego w aucie, najlepiej schować to w bagażniku lub schowku.

  • Zawsze zamykaj okna pojazdu – przez okno złodziej może otworzyć drzwi pojazdu lub dosięgnąć przedmiotów znajdujących się w samochodzie.

  • Zachowaj czujność przy parkowaniu – jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa parkingu, lub kręcą się na nim podejrzane osoby, zaparkuj w innym miejscu.

  • Parkuj w dobrze oświetlonych miejscach – rekomendowane są miejsca parkingowe o dużym natężeniu ruchu, z dobrym oświetleniem. Duża liczba przechodniów może zniechęcić złodzieja.

  • Trzymaj kluczyki w trudno dostępnym miejscu – unikaj trzymania ich przy drzwiach wejściowych lub koło okna. W modelach z otwieraniem bezkluczykowym, najbezpieczniej jest zastosować specjalne pokrowce lub klatkę Faradaya.

  • Zainwestuj w dodatkowe zabezpieczenia samochodu – istnieje wiele dodatkowych metod na zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Najpopularniejsze z nich wskazujemy w dalszej części artykułu!

Na ochronę auta przed kradzieżą duży wpływ ma jego właściciel

Na ochronę auta przed kradzieżą duży wpływ ma jego właściciel

Zabezpieczenie przed kradzieżą. Jakie wybrać?

Obecnie na rynku motoryzacyjnym jest dostępnych wiele środków na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Największą skutecznością cieszą się takie rozwiązania jak: alarm samochodowy, lokalizator GPS, immobilizer, a nawet blokada skrzyni biegów oraz kierownicy.

By zadbać o dobre zabezpieczenie auta przed kradzieżą, zdecydowanie warto wybrać więcej niż jedno rozwiązanie. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz pojazd będzie miał pewną i solidną ochronę przed nawet dobrze przygotowanym złodziejem.

Alarm samochodowy. Czy warto inwestować?

Alarm samochodowy ma za zadanie odstraszyć potencjalnego złodzieja i poinformować ludzi dookoła o próbie kradzieży. Może nie tylko wydłużyć czas włamania, ale też zniechęcić sprawcę do dalszego działania.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest alarm samochodowy z powiadomieniami na telefon lub wykrywające nienaturalne ruchy karoserii pojazdu. W pierwszym przypadku, kierowca otrzyma powiadomienie SMS, gdy tylko system wykryje próbę kradzieży auta.

Choć tzw. autoalarm nie daje pełnej ochrony przed kradzieżą, zdecydowanie warto zainwestować w lepszy model. Droższe alarmy generują dynamiczny kod, przez co pilot zawsze wysyła inny sygnał. Kod przechwycony skanerem złodzieja stanie się więc szybko bezużyteczny!

Lokalizator GPS – czy to skuteczne zabezpieczenie?

Lokalizator GPS to zabezpieczenie auta przed kradzieżą, pozwalające sprawdzać położenie pojazdu w czasie rzeczywistym. Ten system zabezpieczeń zyskuje na popularności na wśród kierowców – wykazuje wysoką skuteczność, a przy tym nie jest bardzo drogi.

Umieszcza się go w trudno widocznym i niedostępnym dla złodzieja miejscu, co utrudnia neutralizację zabezpieczenia. Droższe lokalizatory GPS mogą nawet wysyłać powiadomienia na telefon kierowcy w przypadku próby zakłócenia sygnału.

Najbardziej zaawansowane lokalizatory GPS mają jeszcze więcej interesujących funkcji. Część z nich umożliwia zaznaczenie obszaru, po przekroczeniu którego system włączy alarm. Z kolei inne posiadają mikrofony rejestrujące dźwięk wewnątrz samochodu.

Lokalizator GPS do auta i jego zalety

Lokalizator GPS do auta i jego zalety

Immobilizer w samochodzie – czy dobrze chroni samochód?

Immobilizer CAN to rozwiązanie, które zyskuje bardzo dużą popularność, gdyż działa zarówno dla aut spalinowych, jak i hybrydowych oraz elektrycznych. Jego główną rolą jest zablokowanie układu zapłonowego oraz kontrola systemów elektronicznych w samochodzie.

Jak działa immobilizer?

Po wyjęciu kluczyków ze stacyjki, system nakłada blokadę na rozrusznik, system zasilania paliwem oraz zapłon. By ponownie odbezpieczyć auto, kierowca musi wprowadzić kod lub zbliżyć do auta specjalny nadajnik. To rozwiązanie jest uznawane za jedno z pewniejszych zabezpieczeń samochodu przed kradzieżą.

Podsumowując: w dbaniu o odpowiednie zabezpieczenie samochodu, immobilizer jest pozycją obowiązkową!

Nawet jeśli złodziej otworzy drzwi, immobilizer uniemożliwi uruchomienie silnika

Nawet jeśli złodziej otworzy drzwi, immobilizer uniemożliwi uruchomienie silnika

Inne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Spośród innych rodzajów zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą najczęściej wymieniana jest blokada kierownicy. Była ona bardzo popularna jeszcze kilkanaście lat temu. Niestety nie było to skuteczne zabezpieczenie, gdyż złodzieje szybko znaleźli sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Dzisiejsze blokady kierownicy są w stanie lepiej zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Zamontowane pod kolumną kierowniczą za pomocą specjalnego klucza są znacznie trudniejsze do obejścia przez złodzieja.

To zabezpieczenie auta jest często wymieniane wraz z blokadą skrzyni biegów. Montowana jest w nadwoziu auta, a jej zadaniem jest zablokowanie drążka odpowiedzialnego za zmianę biegów. Dzięki temu sprawdzi się jako swoista blokada antykradzieżowa zarówno w samochodach z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów.

Blokada kierownicy to wciąż popularne zabezpieczenie przed kradzieżą auta

Blokada kierownicy to wciąż popularne zabezpieczenie przed kradzieżą auta

Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów

Statystyki policyjne pokazują, że kradzież samochodów jest znacznie mniejsza, niż na przykład 20 lat temu. W raporcie za 2021 rok odnotowano 7098 kradzieży, a 40% wszystkich zdarzeń miała miejsce w województwie Mazowieckim.

Jakie samochody są najczęstszym obiektem kradzieży? Niezmiennie najczęściej kradzione są auta japońskich marek, na których czele stoi Toyota. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż 4 modele tego producenta: RAV4, Corolla, Auris oraz Yaris.

Aktualnie wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody kradzieży samochodów: kradzież kół oraz kradzież na walizkę. Każdy ze sposobów, wraz z zalecaną metodą zabezpieczenia auta przedstawiamy poniżej.

Kradzież aut według marki w Polsce

Kradzież aut według marki w Polsce

Kradzież kół samochodu

Kradzież kół samochodu to jedna z najczęściej spotykanych metod, które stosują złodzieje. Nie wymaga otwarcia samochodu a opony i felgi często padają łupem złodziei. Dlaczego tak jest?

Markowe modele obręczy to często spory wydatek dla kierowcy – od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Złodzieje często sprzedają felgi na rynku wtórnym, osiągając duże zyski.

Felgi aluminiowe – jak zabezpieczyć przed kradzieżą?

Jeśli posiadamy kosztowne felgi aluminiowe, zdecydowanie warto zadbać o dobre zabezpieczenie ich przed kradzieżą. Najlepiej jest zastosować specjalne nakrętki antykradzieżowe lub śruby zabezpieczające, specjalnie dostosowane do tych obręczy.

Jak w każdym przypadku nie są to rozwiązania, które dają stuprocentową ochronę przed kradzieżami. Jest jednak warta uwagi, gdyż może odstraszyć potencjalnego złodzieja lub znacznie utrudnić rabunek.

Częstym łupem złodziei padają kosztowne, markowe felgi z aluminium

Częstym łupem złodziei padają kosztowne, markowe felgi z aluminium

Kradzież samochodu na walizkę

Kradzież samochodu na walizkę polega na otwarciu drzwi i odpaleniu pojazdu korzystając ze znajdującego się w pobliżu kluczyka. Złodzieje wykorzystują do tego niewielkie urządzenia elektroniczne, które przechowują torbie, plecaku lub w walizce i stąd pochodzi nazwa sposobu.

Jak przebiega kradzież samochodu tym sposobem:

  • jeden ze złodziei pociąga za klamkę, uruchamiają system szukania kluczyka przez auto,

  • sygnał wędruje do wspomnianej "walizki" drugiego przestępcy,

  • ten przemieszcza się w pobliżu domu, wyszukując sygnał kluczyka,

  • sygnał z kluczyka przechodzi tą samą trasą, co umożliwia złodziejom otwarcie drzwi auta i jego uruchomienie.

Raport ADAC z 2019 roku wyszczególnia, które samochody są najodporniejsze na kradzież na walizkę. Choć według niemieckich ekspertów ukraść można niemal każde auto, wyjątkami są tu najnowsze wersje modeli Land Rover Discovery, Range Rover oraz Jaguar I-Pace.

Co jeszcze wynika z raportu? Dobrze zabezpieczony przed kradzieżą na walizkę okazał się Infiniti Q30. Próba otwarcia drzwi się udała, jednak włączenie silnika zakończyło się niepowodzeniem. Z kolei w takich autach jak Mazda 2 (2018 r.), Volvo XC60 T5 (2017 r.) oraz BMW i3 (2014 r.) było odwrotnie – udało się uruchomić silnik, ale drzwi pozostały zamknięte.

Jak zabezpieczyć kluczyk przed kradzieżą "na walizkę"?

Aby uzyskać możliwie najlepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą "na walizkę", właściciel samochodu musi przede wszystkim chronić kluczyki do niego.

Jak pudełko antykradzieżowe chroni kluczyki do auta? Działa ono na zasadzie klatki Faradaya, o której wspomnieliśmy na początku. Pudełko w środku jest wyłożone materiałem ekranującym, który blokuje sygnały dochodzące i wychodzące z pudełka. Warto pamiętać, że do pełnej skuteczności musi być ono całkowicie zamknięte.

Dostępne na rynku etui i pudełka antykradzieżowe wyróżniają się często niebanalnym i eleganckim designem. Stawiając na takie zabezpieczenie samochodu nie tylko zwiększamy ochronę przed kradzieżą, ale możemy też zyskać ciekawy element dekoracji w mieszkaniu.

W kradzieży na walizkę złodzieje wykorzystują system bezkluczykowy

W kradzieży na walizkę złodzieje wykorzystują system bezkluczykowy

Ubezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Skuteczna ochrona samochodu przed kradzieżą obejmuje też dobre ubezpieczenie. Oprócz standardowych usług, kierowcy często stawiają na dodatkowe pakiety takie jak ubezpieczenie AC (autocasco) lub od nieszczęśliwych wypadków.

Dlaczego warto inwestować w ubezpieczenie AC? Jest to dodatkowe zabezpieczenie samochodu. W przypadku kradzieży, polisa jest w stanie zapewnić właścicielowi wysokie odszkodowanie (jeśli zostaną spełnione jej warunki).

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenia auta przed kradzieżą?

  • Wartość ubezpieczenia powinna być stała – najlepiej, gdy zawiera też wkład własny kierowcy. Dzięki temu jest szansa nie tylko na pewne, ale i tańsze ubezpieczenie pojazdu.

  • Zapoznanie się z dodatkowymi zapisami umowy – niektóre polisy mogą mieć wymóg instalowania dodatkowych zabezpieczeń auta (elektronicznych lub mechanicznych). Gdy właściciel pojazdu nie wywiąże się z zapisów, odszkodowanie w przypadku kradzieży może nie zostać wypłacone w całości.

  • Wyrejestrowanie auta po kradzieży – skradziony pojazd należy wyrejestrować, by nie płacić dalej za niego składek ubezpieczeniowych.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.