Odszkodowanie za wypadek drogowy - jak je uzyskać?

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do ponad 20 tys. wypadków drogowych. Osoby uczestniczące w takich zdarzeniach mogą liczyć na uzyskanie odszkodowania z tytułu utraconego mienia bądź zdrowia. W zależności od sytuacji świadczenia wypłacane są z polis obowiązkowych OC lub umów dobrowolnych.

Odszkodowanie za uszkodzone auto wypłacone z polisy OC sprawcy 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd poruszający się po drogach powinien posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC chroni osoby poszkodowane w wypadkach drogowych.

W sytuacji, gdy kierujący samochodem doprowadzi do kolizji, bądź wypadku, w wyniku którego uszkodzeniu ulegnie samochód innego uczestnika ruchu, firma ubezpieczeniowa wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy. Jego wysokość powinna być adekwatna do poniesionej straty i umożliwić przywrócenie auta do takiego stanu, w jakim było przed zdarzeniem.

Żeby wypłata świadczenia była możliwa, poszkodowany musi dokonać zgłoszenia szkody i podać numer polisy sprawcy. Po dokonaniu zgłoszenia firma ubezpieczeniowa przeprowadza oględziny pojazdu poszkodowanego i na tej podstawie oblicza wysokość odszkodowania. Standardowy termin wypłaty odszkodowania z tytułu OC wynosi 30 dni.

Świadczenia wypłacane z OC sprawcy z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu

Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC obejmuje zarówno szkody na mieniu, jak i na osobie. Co to oznacza? Że poszkodowani w wypadkach drogowych mogą domagać się odszkodowania zarówno z tytułu uszkodzonego pojazdu, jak i poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Proces ubiegania się o wypłatę środków przebiega tak samo, jak w przypadku szkód osobowych. Najważniejsza różnica dotyczy obliczania wysokości odszkodowania.

Zdrowia i życia człowieka nie da się wycenić i przeliczyć na pieniądze. Oznacza to, że osoby poszkodowane w wypadkach drogowych mogą ubiegać się takie odszkodowania, jakie uznają za stosowne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami suma ubezpieczenia w przypadku szkód na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia wynosi równowartość w złotych: 5 210 000 Euro.

W związku z tym, że zazwyczaj żądania poszkodowanych są zdecydowanie wyższe od kwot, jakie firma ubezpieczeniowa jest gotowa wypłacić, bardzo często o wysokości wypłacanych świadczeń decydują sądy. Dotyczy to szczególnie zdarzeń, w wyniku których doszło do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci uczestnika wypadku.

W jakiej sytuacji można uzyskać odszkodowanie z polisy AC i NNW

Odszkodowanie z tytułu OC przysługuje wyłącznie poszkodowanym. Co jednak jeśli sprawca wypadku również uszkodził swój pojazd i doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu? W takiej sytuacji pomocne okazują się dobrowolne ubezpieczenia AC i NNW. Polisa AC (Auto-Casco) w wariancie Allrisk chroni samochód właściciela przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Jeżeli właściciel z własnej winy zarysuje lub w inny sposób zniszczy swoje auto, będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie adekwatne do poniesionej straty. AC sprawdza się również wtedy, gdy sprawca zdarzenia jest nieznany, ponieważ oddalił się z miejsca zdarzenia.

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia właściciel auta może ubiegać się o sporządzenie kosztorysu naprawy i wypłatę gotówki, za którą naprawi swoje auto, bądź oddać uszkodzony samochód do warsztatu. W tym wypadku warsztat rozliczy się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową, a właściciel samochodu nie otrzyma gotówki do ręki. Wariant bezgotówkowy najlepiej sprawdza się w przypadku większych szkód, gdy ilość uszkodzonych elementów jest większa.

Warto podkreślić, że ubezpieczenie AC chroni tylko pojazd. Kierowca, który doprowadził do wypadku i w jego wyniku doznał trwałego uszczerbku na zdrowia, może otrzymać odszkodowanie z dobrowolnej polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Wysokość świadczenia, które zostanie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową, uzależniona będzie w duże mierze od określonej w umowie sumy ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota, którą można uzyskać.

Jej wysokość jest zróżnicowana i wynosi zazwyczaj od 5 000 zł do 100 000 zł. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie można uzyskać. Należy jednak pamiętać, że wyższej sumie ubezpieczenia, zwykle towarzyszy wyższa składka za polisę. Po dokonaniu zgłoszenia firma ubezpieczeniowa określa stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zwykle za 1% uszczerbku wypłacane jest 1% sumy ubezpieczenia. 

Co w sytuacji, gdy odszkodowanie jest zbyt niskie?

Firmy ubezpieczeniowe nie działają charytatywnie, a prowadzona przez nie działalność ma przynosić zyski. Oznacza to, że każdy zakład ubezpieczeń będzie dążył do tego, by wypłacić poszkodowanym jak najniższe odszkodowanie. Osoby, które uważają, że otrzymane świadczenie jest zbyt niskie, mogą złożyć reklamację. Firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Jeżeli do tego czasu nie udzieli odpowiedzi, uznaje się, że reklamacja klienta została przyjęta. W przypadku odrzucenia reklamacji pozostaje dochodzenie swych racji w sądzie.

Coraz więcej osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, które uzyskały zbyt niskie odszkodowanie, decyduje się na skorzystanie z usług kancelarii odszkodowawczych. To podmioty gospodarcze, które pomagają w uzyskaniu dodatkowych środków finansowych, pobierając z tego tytułu prowizję na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W zależności od sytuacji kancelaria odszkodowawcza może reprezentować swojego klienta przed sądem lub odkupić od niego sprawę. W takiej sytuacji klient otrzymuje dopłatę od ręki bez względu na to, czy kancelarii uda się wygrać spór z zakładem ubezpieczeń.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.