Niestety nie każdy kierowca wie, jak używać świateł do jazdy dziennej. Okazuje się, że w razie kontroli policji możemy uzyskać mandat za nieodpowiednie stosowanie dziennych świateł. Aby uniknąć kolizji i przykrych sytuacji, warto dokładnie poznać przepisy prawne w tej kwestii. Jakie światła znajdują się w samochodzie? Jak korzystać ze świateł do jady dziennej? Oto kilka praktycznych wskazówek!
Światła do jazdy dziennej – sposób użytkowania
Sposób użytkowania świateł do jazdy dziennej musi znać każdy kierowca. Zostały one dokładnie opisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Warto wiedzieć, że światło do jazdy dziennej może być stosowane jedynie w warunkach bardzo dobrej widoczności. Gdy warunki na drodze są trudne, a widoczność ograniczona, trzeba je przełączyć na światła mijania. W każdym przypadku trzeba przestrzegać przepisów prawnych.
Ustawa w tej sytuacji wyraźnie mówi, że światła do dziennej jazdy mogą być wybierane zamiast świateł mijania wtedy, gdy jest dzień i warunki są dobre. Co ciekawe, kierowcy bardzo często nie włączają świateł mijania o zmierzchu, gdy pada deszcz lub śnieg. Jadą wtedy z dziennymi światłami, co nie jest odpowiednie i zgodne z przepisami. Warto wiedzieć, że w tej sytuacji kierowca ryzykuje mandatem i punktami karnymi.
O czym należy pamiętać, włączając światła do jazdy dziennej?
Każdego dnia na drogach obserwujemy inne warunki. Jest to związane głównie z pogodą, która bywa zmienna. Zmniejszona przejrzystość powietrza dotyczyć może występowania mgły, opadów atmosferycznych lub innych przyczyn. W tym przypadku światła do jazdy dziennej nie będą przydatne. Zawsze należy zastosować światła mijania, przeciwmgielne przednie lub oba jednocześnie.
Okazuje się, że w pojazdach rejestrowanych po 2010 roku światła do dziennej jazdy mogą być zapalane jedynie z przodu. Samochód jadący w trudnych warunkach z włączonymi dziennymi światłami jest mało widoczny dla innych pojazdów. To z kolei zwiększa ryzyko wypadków i kolizji.
Posiadacze aut z systemem automatycznego sterowania światłami muszą mieć na uwadze to, że tryb Auto nie zawsze włączy za nas światła mijania w razie mgły, deszczu lub śniegu. Z pewnością czujnik zmierzchu wykona to zadania podczas wjechania do tunelu. Gdy nie mamy takiego czujnika, musimy sami o tym pamiętać.
Co jeszcze jest ważne? Konieczność włączenia świateł mijania jest także związana z holowaniem samochodu. Trzeba je włączyć w pojeździe holujących. Pojazd holowany z kolei powinien zostać oznaczony ostrzegawczym trójkątem odblaskowym. Gdy występują warunki ograniczonej widoczności, trzeba dodatkowo włączyć światła pozycyjne. Zamiast oznaczenia za pomocą trójkąta, zastosować można wysyłanie żółtych sygnałów odblaskowych innym uczestnikom ruchu drogowego. Trzeba wiedzieć, że nie ma możliwości użytkowania świateł awaryjnych.
Światła do jazdy dziennej warto włączać jedynie w warunkach bardzo dobrej widoczności
Światła w samochodzie a przepisy
Gdy nie będziemy przestrzegać zasad ruchu drogowego i przepisów prawnych, musimy liczyć się z mandatem i punktami karnymi. Policjanci zawsze zwracają uwagę na to, czy odpowiednio stosujemy światła i zachowujemy prawidłową jazdę.
Jak widzimy, w każdym samochodzie występuje wiele różnorodnych rodzajów świateł. Każda z tych opcji ma określone zadania i musi być stosowana zgodnie z przepisami. W tej kwestii policjanci są bezlitośni i w razie nieodpowiedniego użytkowania wlepiają mandaty. Z pewnością bez świateł trudno byłoby wyobrazić sobie codzienną jazdę. Ich użytkowanie poznajemy podczas nauki na egzamin na prawo jazdy.
Poza tym, warto na bieżąco odświeżać swoją wiedzę, tak aby nie zapomnieć o danych funkcjach poszczególnych świateł w naszym samochodzie. Zasada w przypadku świateł dziennych jest bardzo łatwa. Korzystamy z nich w dzień, z wyjątkiem trudnych warunków - mgły, deszczu, śniegu. Jeśli występuje ograniczona widoczność, trzeba postawić na światła mijania.
Rodzaje świateł w samochodzie – przypomnienie
Każdy pojazd posiada różnorodne rodzaje świateł, które powinniśmy znać. Dla przypomnienia, rodzaje i ich główne zadania znajdziesz poniżej:
- Światła mijania – mają na celu oświetlać drogę podczas jazdy. Stosujemy je w dzień (gdy pojazd nie ma świateł do jazdy dziennej) oraz po zmroku.
- Światła do jazdy dziennej – mają za zadanie zastępować światła mijania w trakcie dziennej jazdy. Wiele nowych pojazdów posiada czujnik, który przełącza światła dzienne na mijania.
- Kierunkowskazy – informują one o zmianie kierunku jazdy. Przepisy wskazują, że powinny mieć barwę pomarańczową.
- Światła drogowe – pozwalają oświetlać drogę na dalsze dystanse.
- Światła awaryjne – są obowiązkowe w każdym aucie osobowym. Można je włączyć za pomocą odpowiedniego przycisku.
- Światła hamowania "stop" – mają czerwoną barwę i znajdują się z tyłu auta. Wskazują na hamowanie samochodu.
- Światła pozycyjne – ich najważniejsza funkcja to oświetlenie pojazdu w czasie postoju. Znajdują się z tyłu i z przodu samochodu.
- Światła przeciwmgielne – tylne światła tego typu zwiększają widoczność pojazdu w razie ograniczonej widoczności, a przednie oświetlają przestrzeń przed autem.
- Światła cofania – zazwyczaj mają biały kolor i znajdują się z tyłu pojazdu. Automatycznie włączają się wtedy, gdy wrzucamy wsteczny bieg.
Nie zapominajmy także o światłach odblaskowych, obrysowych i postojowych. Każde z nich pełni określone zadania i wpływa na zachowanie bezpieczeństwa oraz komfortu na drodze.