Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Osoby dbające o bezpieczną, przepisową jazdę, na ogół nie muszą zaprzątać sobie głowy liczeniem punktów karnych. Inaczej jest w przypadku, gdy wykroczenia drogowe zdarzają się dość często. Punkty karne przyznaje się za konkretne wykroczenia, a ich liczba jest określana przez przepisy. Kierowcy muszą uważać, by nie przekroczyć limitu – grozi za to utrata prawda jazdy. W jaki sposób sprawdzić liczbę punktów karnych?

Sprawdzanie punktów karnych za pomocą profilu zaufanego

Cały proces sprawdzania liczby punktów karnych nie jest skomplikowany i zajmuje tylko chwilę. Wcześniej należy jednak założyć profil zaufany służący do potwierdzania tożsamości w Internecie. Najlepiej jest zrobić to za pośrednictwem banku lub innego przedsiębiorcy, który dysponuje zgodą na potwierdzanie danych swoich klientów. Można tu wymienić banki PKO BP, Pekao, Inteligo, Santander, mBank, ING, Millennium, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Grupa BPS i Alior Bank, a usługi bankowe T-Mobile oraz platformę pocztową Envelo. Osoby posiadające konto w jednym z tych miejsc muszą jedynie zalogować się poprzez wybór odpowiedniej zakładki i zweryfikowanie operacji SMS-owo.

Profil zaufany można też założyć wypełniając wniosek na stronie rządowej i potwierdzając go osobiście w placówce. Istnieje również opcja założenia tymczasowego profilu zaufanego lub skorzystania z e-dowodu.

Najprostsza droga aby skontrolować swoje punkty karne, to sprawdzenie profilu zaufanego

Najprostsza droga aby skontrolować swoje punkty karne, to sprawdzenie profilu zaufanego

W jaki sposób sprawdzić liczbę punktów karnych online?

Po założeniu profilu zaufanego można wygodnie sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie. W tym celu należy wejść na stronę https://obywatel.gov.pl/ i znaleźć zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. Na kolejnej stronie znajduje się sekcja „Kary i mandaty” wraz z opcją „Sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”. Trzeba kliknąć w przycisk, który przeniesie na stronę profilu zaufanego – w tym momencie wybiera się właściwy sposób logowania. Następnie system prosi o podpisanie dokumentu. Należy wybrać opcję „Podpisz podpisem zaufanym” i czekać na SMS z kodem umożliwiającym zweryfikowanie operacji. Potem kierowca powinien zobaczyć stronę z informacją na temat punktów karnych.

Znajdują się tu zarówno punkty karne aktywne, czyli te posiadane na koncie, jak i tymczasowe, czyli oczekujące na orzeczenie sądu po odmowie przyjęcia mandatu. Widoczne są też okoliczności i data ich uzyskania. Aktualizacja bazy danych odbywa się raz dziennie, więc najświeższe informacje nie są widoczne od razu. Dane o stanie konta można pobrać i wydrukować w formacie PDF. Mają one jednak tylko charakter informacyjny, nie urzędowy, dlatego nie przedstawi się ich np. w sądzie.

Czy da się sprawdzić liczbę punktów karnych w inny sposób?

Punkty karne można sprawdzić też w tradycyjny sposób – udając się osobiście na dowolny komisariat policji. W tym przypadku potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport, dlatego informacji nie można uzyskać telefonicznie lub mailowo. Usługa jest darmowa.

Niektórzy mogą uważać, że rozwiązanie to nie jest opłacalne, skoro istnieje możliwość załatwienia sprawy przez Internet. Niekiedy jednak informacji o punktach karnych wymaga np. pracodawca. Wtedy wydruk z Internetu nie wystarczy – potrzebne jest też zaświadczenie o liczbie punktów karnych możliwe do otrzymania jedynie na komisariacie. Najpierw należy zapłacić 17 zł w kasie urzędu gminy lub miasta, na terenie której znajduje się komisariat bądź przelewem na konto urzędu. Z potwierdzeniem wpłaty należy udać się na komisariat, gdzie policja wystawi odpowiedni dokument.

Co dzieje się w przypadku przekroczenia limitu punktów karnych?

Za przekroczenie odgórnie ustalonego limitu punktów karnych grożą poważne konsekwencje. Największym problemem jest ryzyko utraty prawa jazdy. Ile maksymalnie punktów może uzbierać kierowca?

  • Osoba posiadająca prawo jazdy dłużej niż rok może zgromadzić najwięcej 24 punkty,
  • Osoby posiadające prawo jazdy krócej niż rok mogą uzbierać tylko 20 punktów.

W przypadku kierowców z dłuższym stażem przekroczenie limitu wiąże się ze skierowaniem przez starostę na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdów oraz badania psychologiczne. Niezaliczenie ich jest równoznaczne z utratą prawa jazdy i koniecznością wyrabiania go od nowa. Niedoświadczeni kierowcy, którzy uzbierają 20 punktów w ciągu pierwszego roku od zdobycia uprawnień, muszą liczyć się z jeszcze poważniejszymi konsekwencjami. Stracą oni prawo jazdy od razu, w związku z czym będą zobowiązani do ponownego odbycia kursu i podejścia do egzaminu.

Ilość liczby punktów karnych zależy od stażu kierowcy

Ilość liczby punktów karnych zależy od stażu kierowcy

Czy da się zmniejszyć liczbę punktów karnych na swoim koncie?

Jakie działania podjąć w sytuacji, gdy górna granica punktowa jest blisko, a kolejne przewinienie może wiązać się z utratą prawa jazdy? Oczywiście, najlepiej jest po prostu jeździć zgodnie z przepisami, lecz istnieją metody umożliwiające zlikwidowanie choć części punktów. Punkty karne ulegają przedawnieniu. Dzieje się tak po upływie dwóch lat od dnia opłacenia mandatu. Warto więc pamiętać, kiedy dokonało się opłaty. Dzięki temu można łatwiej oszacować liczbę punktów karnych na swoim koncie i uniknąć przekroczenia limitu.

Jeszcze do 17 września 2022 roku możliwe było wzięcie udziału w szkoleniu obniżającym liczbę punktów karnych. Za kurs płaciło się co najmniej 300 zł, był prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Jeśli szkolenie zostało zaliczone, z konta kasowano 6 najstarszych punktów karnych. Niestety, obecnie taka możliwość już nie istnieje. Jedynym sposobem na zmniejszenie liczby punktów jest więc poczekanie na ich przedawnienie.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.