Zabrane prawo jazdy - jak można je odzyskać?

Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednoznaczny dla każdego kierowcy, któremu zatrzymano dokument. Co ciekawe, zabranie prawa jazdy może być czasowe lub dożywotnie. Przyjrzyjmy się temu, z jakich przyczyn najczęściej zabierany jest dokument i jak można go odzyskać. Co zrobić, aby po upływie kary odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem? Czy można starać się o wcześniejsze odzyskanie uprawnień? O czym trzeba wiedzieć?

Zatrzymanie prawo jazdy

Warto wiedzieć, że przyczyn zatrzymania prawa jazdy może być wiele. W naszym kraju zazwyczaj tracimy dokument za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h, czy też jazdę pod wpływem substancji odurzających lub alkoholu. Na szczęście w wielu przypadkach dokument jest zabierany na krócej niż rok.

W efekcie odzyskanie go nie jest trudne. Musimy poczekać na koniec kary, jak też dopełnienie formalności. Udajemy się do odpowiedniego urzędu lub wykonujemy to zadanie zdalnie, bez wychodzenia z domu. Naszym zadaniem jest wizyta osobista w placówce, co pozwoli odebrać prawo jazdy. 

Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Gdy chcemy odzyskać zabrane prawo jazdy, pojawia się wiele wątpliwości co do tego, jakie działania wykonać. Od czego zacząć ten proces? Musimy pamiętać o kilku krokach.

  • Sprawdzamy ważność badań lekarskich i psychologicznych - w razie potrzeby udajemy się do lekarza w celu ponownych badań. 
  • Wypełniamy wniosek o zwrot dokumentu - taki wniosek znajdziemy na stronie urzędu lub w placówce.
  • Uiszczamy opłatę za zwrot prawa jazdy - to zadanie wykonamy w kasie urzędu lub przelewem (50 groszy). 
  • Składamy dokumenty - można je złożyć w w urzędzie lub wysłać mailem. 
  • Odbieramy prawo jazdy - odbiór odbywa się osobiście w danym urzędzie.

Jak widać, dopełnienie kilku formalności sprawi, że odzyskamy uprawnienia do kierowania pojazdami. Ogromne znaczenie ma zachowanie cierpliwości i nie siadanie za kółkiem w trakcie obowiązywania kary. Jakie dokumenty są potrzebne podczas wnioskowania o wydanie zatrzymanego prawa jazdy? Najważniejsze z nich to wniosek, dowód osobisty, potwierdzenie wniesienia opłaty, orzeczenie lekarskie (jeżeli było potrzebne). 

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Jeśli w trakcie trwania kary nasz dokument straci ważność, musimy liczyć się z kosztem rzędu 100,50 zł. Dodatkowo dłużej czekamy na jego zwrot - nawet do 7 dni. W sytuacji, gdy nasze badania i dokument są ważne, odzyskujemy prawo jazdy tego samego dnia. 

Odebrane prawo jazdy na czas dłuższy niż rok

W razie odebrania dokumentu na dłużej niż rok, musimy liczyć się z jeszcze większymi kłopotami. Po upływie tego czasu trzeba ponownie przejść egzamin, który sprawdzi nasze kwalifikacje. Czeka nas zatem egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Istotne jest to, że w przypadku zatrzymania dokumentu z kilkoma kategoriami, zdanie egzaminów dotyczy każdej z kategorii. 

Kierowcy często zastanawiają się, co zrobić, gdy sąd orzeknie utratę prawa jazdy na 12 miesięcy. Czy musimy ponownie przystępować do zdania egzaminu? Okazuje się, że nie trzeba wykonywać tej czynności. Otrzymamy swój dokument po wypełnieniu wniosku i ewentualnym przejściu badań lekarskich. Prawo jasno wskazuje, że obowiązek ponownego podejścia do egzaminu wiąże się z kierowcami, którzy mają zatrzymany dokument na dłużej niż rok. 

Czy można skrócić czas zatrzymania prawa jazdy?

Czy jest możliwe skrócenie czasu zatrzymania prawa jazdy? Jak już wiemy, dokument jest dobierany z kilku powodów. Częstym powodem jest prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Warto wiedzieć, że w takim wypadku możemy starać się o odzyskanie prawa jazdy wcześniej. Ten fakt odnosi się do kierowców wtedy, gdy minęła połowa okresu orzeczonej kary. Gdy otrzymamy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, po upływie 10 lat można ubiegać się o skrócenie czasu zatrzymania dokumentu.

Sąd może zatem postawić na zmianę sposobu wykonywania kary. Czego to dotyczy? Jeżeli kierowca w danym czasie zachowywał się poprawie i nie łamał przepisów prawnych, sąd zazwyczaj zmienia zakres przedmiotowy orzeczonego zakazu. Nie jest to jednoznaczne z wymierzeniem nowej kary. Zmieniony jednak zostaje zakres obowiązującego zakazu. Kierowca może prowadzić takie pojazdy, które posiadają blokadę samochodową. Takie urządzenie blokuje możliwość uruchomiania auta wtedy, gdy czujniki wykryją w powietrzu alkohol na poziomie 0,1 mg na 1 dm3. 

Co z ubezpieczeniem OC?

W przypadku zabrania prawa jazdy trzeba pamiętać o ubezpieczeniu OC. Pozbawienie uprawnień do prowadzenia auta nie zwalnia nas ze wstrzymania płatności za OC. Jest ono przypisane do samochodu, a nie do kierowcy. Czy można uniknąć takiej opłaty? Jest to możliwe w kilku sytuacjach. Możemy postawić na sprzedaż pojazdu lub czasowe wyrejestrowanie, maksymalnie na 48 miesięcy. W przeciwnym razie cały czas trzeba opłacać ubezpieczenie OC. 

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez samochodu. Autem jeździmy na zakupy, do pracy, czy też na uczelnię. Niestety nieprzestrzeganie przepisów prawnych może skutkować odebraniem dokumentu. Sąd w tej sytuacji wskazuje czas, w którym nie można prowadzić samochodu. Gdy jest on krótszy, niż rok, wtedy odzyskanie prawa jazdy jest łatwe i szybkie. W innym razie trzeba mieć na uwadze ponowne przystąpienie do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.

Zabrane prawo jazdy jest też możliwe w niektórych przypadkach, które dotyczą jazdy pod wpływem alkoholu. Najważniejsze jest postępowanie zgodnie z przepisami prawnymi i zasadami drogowymi, tak aby uchronić się przed utratą ważnej dokumentacji. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.