Drobne uszkodzenia samochodu, z którymi nie można jeździć

Często przemieszczamy się autami, nie zdając sobie nawet sprawy z drobnych uszkodzeń. Niestety to, co wydaje się błahostką, tak naprawdę wcale może nią nie być. Auto wyposażone w niektóre niesprawne elementy nie powinno poruszać się po drogach. Może skutkować mandatem, którego kwota oscyluje nawet wokół 500 zł. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę. 

Co określa sprawność naszego pojazdu?

To czy nasze auto nadaje się do poruszania, określa Art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Istotne jest to, aby zwrócić więc uwagę czy: 

  • nie zagrażała bezpieczeństwu uczestników ruchu, 
  • nie zakłócało spokoju publicznego,
  • nie powodowało wydzielania dużych ilości szkodliwych substancji,
  • nie niszczyło infrastruktury,
  • mamy łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami niezbędnymi do bezpiecznej jazdy,
  • nie powodowało zbyt dużych zakłóceń radioelektrycznych.

Warto systematycznie sprawdzać, czy nasz pojazd jest w 100% sprawny. Od tego bowiem zależy nie tylko stan naszego portfela, ale też zdrowie i życie. Nie ma też sensu, aby za drobne uszkodzenia został nałożony na nas mandat karny i odebrany dowód rejestracyjny. Niezbędne jest wtedy wezwanie lawety, a samochód będzie musiał zostać odholowany. Należy więc systematycznie zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszym pojazdem. 

Odprysk na szybie 

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak istotny jest stan szyb. Trzeba zwracać na to uwagę, ponieważ nawet najmniejsze ich uszkodzenie jest problemem. Może ono zniekształcać pole widzenia i odbijać światło co może oślepiać kierowcę w trakcie prowadzenia pojazdu. Dodatkowo taki mały odprysk może doprowadzić do samoistnego rozbicia się szyby w drobny mak. Warto zainteresować się sytuacją od razu. Niektóre umiejscowienie pęknięcia, pozwoli na jego naprawę bez konieczności wymiany całej szyby. 

Stan opon

Jest to jeden z kluczowych elementów zapewnienia bezpieczeństwie na drodze. Często jednak bagatelizowany przez kierowców. Jednak według zaleceń opony powinno się wymienić, kiedy bieżnik jest płytszy niż 1,6 mm. Warto zwracać na to uwagę nie tylko zimą, ponieważ odpowiedni stan ogumienia pozytywnie wpływa na przyczepność pojazdu do jezdni i skraca drogę hamowania. 

Wycieki płynów

Każdy wyciek płynów z naszego pojazdu stanowi problem. Bez różnicy czy jest to wyciek oleju, płynu chłodniczego czy płynu do spryskiwaczy. Powinniśmy się tym zainteresować. Wpływa to bowiem negatywnie nie tylko na stan naszego pojazdu i zwiększa jego eksploatację. Przedostawanie się tych substancji zatruwa środowisko. Dodatkowo powoduje to niszczenie infrastruktury, co również dyskwalifikuje nasz pojazd jako sprawny. 

Stłuczone lusterko, brak światła i kierunkowskazu

Jazda dobrze oświetlonym pojazdem to nasz obowiązek. Należy pamiętać, że nie chodzi tu tylko o nasze bezpieczeństwo, ale i innych użytkowników dróg. Każdy brak oświetlenia powoduje pogorszenie naszej widoczności na drodze. Jesteśmy wtedy mniej widoczni, ale też sami gorzej widzimy. Taka sytuacja jest więc bardzo niebezpieczna. Równie ważne są kierunkowskazy, dzięki którym informujemy innych kierowców, jaki manewr mamy zamiar wykonać. Systematyczne sprawdzanie działania może uchronić nas przed spowodowaniem kolizji. 

Istotne są również lusterka boczne. Zarówno ich obecność, jak i ich stan. Powinny być one nie uszkodzone, bez pęknięć oraz naruszeń. 

Uszkodzenia podwozia oraz karoserii

Korozja podwozia, oraz zużycie elementów zawieszenia to normalna sytuacja przy eksploatacji pojazdu. Jednak nie powinniśmy tego bagatelizować. Uszkodzenie podwozia może powodować luzy w układzie zawieszenia. Może to negatywnie wpływać na prawidłową komunikację pomiędzy kołami a pozostałymi częściami pojazdu. Na szczęście jest to sprawdzane na stacji kontroli pojazdów, co pozwala nam bezpiecznie przemieszczać się po drogach. 

Tym, co sami systematycznie powinniśmy kontrolować, jest stan karoserii. Pogięta i z ostrymi krawędziami bywa niebezpieczna w przypadku kolizji z pieszym bądź też rowerzystą. Watro, mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli dużo poruszamy się samochodem. 

Problemy z układem hamulcowym lub kierowniczym

Tych objawów z całą pewnością nie powinniśmy bagatelizować, nawet jeśli są one niewielkie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich działania nie powinniśmy włączać się do ruchu drogowego. Takie problemy możemy zauważyć poprzez: brak oporu podczas naciskania pedału hamowania, drgania na kierownicy podczas hamowania, czy też sprężysty pedał hamulca. Po ich zauważeniu powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że z naszym pojazdem jest coś nie w porządku. 

Nadmierna produkcja spalin i brak filtra DPF

Od 2020 roku nowe samochody nie powinny emitować więcej CO2 niż 95 g/km. Wszelkie nieszczelności w układzie wydechowym oraz brak filtra cząstek stałych może spowodować pogorszenie ich składu. Co za tym idzie, powodują zwiększone zatruwanie środowiska. Dzięki zmianom w składzie chemicznym spalin możemy również dowiedzieć się, że nastąpiły uszkodzenia w silniku naszego pojazdu. 

Klakson 

Jedni z nas używają go aż za często, inni prawie wcale. Jednak istotne jest, żeby pamiętać, że jest on ważną częścią naszego pojazdu - w końcu też znalazł się tam z jakiegoś powodu. Nie należy go więc bagatelizować. Obecność sygnału dźwiękowego ma ostrzegać kierowców oraz innych użytkowników ruchu drogowego przed potencjalnym zagrożeniem. Jego używanie ma za zadanie w krótkim czasie zwrócić uwagę innych na niebezpieczeństwo znajdujące się na drodze. Więc jest istotne, aby był sprawny.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.