5 ogólnopolskich akcji policji - uważaj na drodze!

Statystyki policyjne są bezlitosne – każdego roku na drogach giną i doznają ciężkich obrażeń ciała setki Polaków. W samym 2021 roku zdarzenia drogowe dla ponad 2 tysięcy osób okazały się śmiertelne, a dla kolejnych 26 tysięcy skończyły się doznaniem urazów. Analizując przyczyny wypadków drogowych policja prowadzi szereg akcji o charakterze profilaktycznym, zakrojonych na ogólnopolską skalę, aby poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach. 

ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

Pierwszą akcją, w której udział bierze polska policja jest ROADPOL Safety Days, organizowana przez działającą przy Komisji Europejskiej Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego. Centralnym punktem kampanii jest organizacja ogólnopolskich obchodów wyznaczonego na wrzesień Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Główną ideą przyświecającą akcji jest wizja zminimalizowania do zera ilości śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Zadanie realizowane jest poprzez kampanię informacyjną w postaci filmów prezentowanych na wyświetlaczach reklamowych wzdłuż dróg, na dworcach czy stacjach benzynowych, przypominającą, że przestrzeganie przepisów drogowych to obowiązek nas wszystkich. Jednocześnie organizatorzy działają na wyobraźnię kierowców przykładami zagrożeń czyhających na jezdni.

Akcja Znicz

Druga ważna inicjatywa drogówki, która ma na celu poprawę wspólnego bezpieczeństwa kierowców i pieszych, znana pod nazwą „Akcji Znicz” jest organizowana w okresie święta Wszystkich Świętych. Początek listopada to czas, kiedy odwiedzamy groby zmarłych. W tym celu wielu z nas przemieszcza się po drogach całego kraju, aby dotrzeć na cmentarze. Trudne warunki drogowe spowodowane jesienną aurą i większa liczba aut na drogach co roku przynoszą śmiertelne żniwo.

Policja, pragnąc ograniczyć ilość ofiar w okresie wzmożonej aktywności na drogach w ramach ogólnopolskiej akcji podejmuje liczne działania, takie jaka sterowanie ruchem w okolicach cmentarzy i wysyłanie większej niż na co dzień liczby radiowozów patrolujących, mających na celu kontrolę zachowania kierowców. W tym czasie możemy spodziewać się, że zostaniemy zatrzymani przez drogówkę w celu kontroli prędkości, trzeźwości czy stanu technicznego naszych pojazdów.

„Akcji Znicz” jak zwykle towarzyszy także medialna kampania społeczna, uczulająca kierowców i pieszych na zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza w zatłoczonych okolicach cmentarzy.

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym

Coroczną, ogólnopolską akcją, która doskonale działa na wyobraźnię kierowców i pasażerów jest także policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.  Mobilna mapa, na której zaznaczane są punkty, w których doszło do zakończonych tragicznie zdarzeń drogowych to smutna statystyka ukazująca, ilu osobom nie udało się wrócić z wakacji.

Mapa wypadków ma przypominać kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów drogowych może się zakończyć tragicznie nie tylko dla nich, ale i dla rodziny i przyjaciół, których wiozą. Co więcej z podsumowujących wakacje na polskich drogach statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków jest przekraczanie prędkości i siadanie za kółkiem pod wpływem alkoholu.

Jednośladem bezpiecznie do celu

Działania policji są adresowane nie tylko do kierowców samochodów, ale także do innych uczestników ruchu drogowego. Kolejna akcja mundurowych pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu” jest kierowana do osób przemieszczających się nie tylko na rowerach, ale także na motorowerach, motocyklach i hulajnogach.

Akcji przyświecały hasła, dedykowane właścicielom wyszczególnionych pojazdów z kategorii jednośladów.

  • „Motorowerzysto uważaj na drodze” – policja przypomina motorowerzystom, że ich pojazdy są dość szybkie i że zawsze trzeba zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego.
  • „Rowerzysto jedź ostrożnie”. W ramach akcji rowerzyści są edukowani m.in. z zakresu niezbędnego wyposażenia roweru i przypomina się im o konieczności stosowania odblasków i świateł a także o noszeniu kasku ochronnego.
  • „Hulajnogą jedź odpowiedzialnie”. Nowym pojazdem, który stał się popularny w miastach są hulajnogi elektryczne. To wygodne rozwiązanie wymaga jednak zachowania środków ostrożności, w szczególności jazdy na trzeźwo i przemieszczania się po wyznaczonych miejscach.
  • „Motocyklisto zwolnij” – to apel do kierujących motocyklami o dostosowanie prędkości jazdy do obowiązujących przepisów i warunków na drodze.

Akcja Świeć przykładem

W społeczeństwie wciąż pojawia się przekonanie, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają wyłącznie kierowcy. Warto uświadomić sobie, że w świetle ustawy Prawo o ruchu drogowym za uczestnika ruchu uważa się nie tylko osoby kierujące i przebywające w lub na pojazdach, ale także pieszych.

„Świeć przykładem” to kolejna akcja policyjna, skierowana właśnie do osób, poruszających się po jezdni pieszo. Jest to kampania o charakterze edukacyjnym, której zadaniem jest zwiększanie świadomości wśród pieszych. Podczas organizowanych w ramach tej akcji spotkań uczestnicy ruchu drogowego są informowani o tym, jak wielką rolę dla bezpieczeństwa odgrywa noszenie odblasków w widocznych miejscach.

Słuchacze wykładów edukacyjnych, głównie dzieci i osoby starsze dowiadują się, że słaba widoczność na drodze to problem głównie sezonu jesienno-zimowego i to właśnie wtedy nawet niewielki element odblaskowy może uratować nam życie a najgorsze warunki drogowe dla pieszych panują w listopadzie i grudniu.

Policja organizuje także wiele innych ogólnokrajowych i lokalnych inicjatyw, mających na celu podnoszenie świadomości zagrożeń, które mogą spotkać każdego uczestnika ruchu drogowego. Im więcej osób uświadomi sobie, że każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo drogowe swoje i innych osób, tym mniej zdarzeń drogowych, mniej ofiar.

Działania policji przynoszą wymierne rezultaty – mimo wciąż dużych liczb ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach, statystyki pokazują, że z roku na rok ilość osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych się zmniejsza.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.