W przypadku nowoczesnych samochodów, skrzynia dwusprzęgłowa stanowi coraz popularniejszą alternatywę dla skrzyń z przekładnią manualną, automatyczną czy też półautomatyczną. Oferowane przez nią korzyści oraz cechy charakterystyczne sprawiają, iż coraz więcej kierowców decyduje się na zakup pojazdu, wyposażonego w tego rodzaju skrzynię. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie, dotyczące specyfiki oraz działania skrzyni dwusprzęgłowej.
Skrzynia dwusprzęgłowa - charakterystyka
Skrzynia wyposażona w przekładnię dwusprzęgłową, łącząc w sobie zalety zarówno właściwości manualnej, jak i automatycznej skrzyni biegów, zyskuje coraz większą popularność w środowisku producentów nowoczesnych pojazdów. Do jej głównych zadań należy przede wszystkim umożliwienie zmiany przełożenia układu napędowego, co pozwala na skuteczne dostosowanie prędkości obrotowej silnika, do parametrów obciążenia oraz prędkości, uzyskiwanej przez samochód w danym momencie. Wśród charakterystycznych elementów skrzyni dwusprzęgłowej, jak sama nazwa wskazuje, możemy wyróżnić przede wszystkim podwójny sprzęgło.
Na czym polega zasada działania skrzyni dwusprzęgłowej?
Jeśli już wiesz, czym charakteryzuje się skrzynia dwusprzęgłowa, przejdźmy do omówienia zasady jej działania. W zależności od danego modelu lub producenta, dwa sprzęgła, wchodzące w skład skrzyni mogą być suche lub mokre. Środowiskiem pracy tych ostatnich jest olej. Pierwsze sprzęgło dedykowane jest biegom parzystym, natomiast to drugie - tym nieparzystym.
Automatyczna zmiana biegów
Zarówno pierwsze, jak i drugie sprzęgło współpracują ze sobą, a ich pozycja pozostaje ściśle zależna od położenia jednego z nich. Podczas, gdy kierowca korzysta z jednego sprzęgła, drugie z nich ustawione jest na kolejnym położeniu, co w praktyce oznacza, iż pozostaje ono w gotowości na użycie w przyszłym czasie. Możliwość automatycznej zmiany biegów stanowi znaczne ułatwienie dla kierowców. Jest to bowiem ogromna oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo. Jaki ciekawostkę warto dodać, iż kierowca wykonując tę operację samodzielnie, byłby zmuszony do poświęcenia co najmniej trzystu milisekund.
Tryby pracy skrzyni dwusprzęgłowej
Warto również zaznaczyć, iż na rynku znajdują się dwa główne modele skrzyni dwusprzęgłowej. W zależności od ich konstrukcji, skrzynia zdolna jest do pracowania w jednym z dwóch trybów - automatycznym lub też sekwencyjnym.
Tryb automatyczny
W przypadku pracy zgodnie z trybem automatycznym, zasada działania poszczególnych biegów jest bezpośrednio uzależniona od odgórnych ustaleń producenta. Tego rodzaju skrzynia dwusprzęgłowa oferuje płynną, bezproblemową pracę, przebiegającą bez jakichkolwiek komplikacji.
Tryb sekwencyjny
Tryb sekwencyjny, powszechnie nazywany również trybem półautomatycznym, charakteryzuje się tym, iż łączy w sobie zarówno właściwości skrzyń manualnych, jak i automatycznych. Umożliwia więc jazdę w obu trybach. W przypadku wyboru trybu manualnego, nie jest możliwe pominięcie jakiegokolwiek z dostępnych przełożeń. Z tego też względu, tryb ten cechuje się na ogół niższym poziomem niezawodności na drodze.
Zalety dwusprzęgłowej skrzyni biegów
Wysoki wzrost popularności dwusprzęgłowych skrzyni biegów, zarówno jeśli chodzi o kierowców, jak i producentów samochodów, podyktowany jest przede wszystkim szeregiem zalet, charakteryzujących te urządzenia.
Bezproblemowa zmiana biegów
Wśród największych korzyści, wynikających z użytkowania skrzyni dwusprzęgłowej, możemy wyróżnić przede wszystkim możliwość bezproblemowej zmiany biegów w krótkim czasie. Wpływa to znacznie nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Jest to związane przede wszystkim z o wiele krótszym czasem reakcji, niż ma się to w przypadku manualnych skrzyń biegów.
Podwyższenie poziomu komfortu podczas jazdy
Kierowcy, którzy zdecydowali się na wybór skrzyni dwusprzęgłowej, po wielu latach użytkowania tej manualnej, zauważyli stanowcze podwyższenie poziomu komfortu jazdy. Wpływ ma na to przede wszystkim możliwość płynnej zmiany biegów, a także możliwości szybszego rozwinięcia określonych prędkości przez pojazd. Cechą ta jest szczególnie przydatna wówczas, gdy mamy zamiar wykonać sprawny manewr lub w szybki sposób włączyć się do ruchu.
Redukcja zużycia paliwa
Warto zaznaczyć, iż umożliwienie szybkiej, wynoszącej ułamki sekundy zmiany biegów, przyczynia się także do stanowczej redukcji zużywanego podczas jazdy paliwa. Można więc wywnioskować, iż inwestując w zakup skrzyni dwusprzęgłowej, przyczynisz się do obniżenia wydatków w skali tygodnia, miesiąca, a także kolejnych lat. Warto jednak zaznaczyć, iż tendencja ta jest zauważalna przede wszystkim w gronie posiadaczy mokrych skrzyń, aniżeli tych suchych. Badania potwierdzają, że regularne użytkowania pojazdu, wyposażonego w skrzynię dwusprzęgłową przez kilka miesięcy, może skutkować obniżeniem poziomu zużywanego dotychczas paliwa nawet o jedenaście procent.
Ekologiczna alternatywa
Oszczędność paliwa przekłada się bezpośrednio na redukcję emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Jest to szczególnie ważne w przypadku kierowców, którzy zwracają uwagę na kwestie związane z ekologią.
Czy warto zdecydować się na dwusprzęgłową skrzynię biegów?
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł w rzeczowy sposób objaśnił Ci wszelkie kluczowe aspekty, związane ze skrzynią dwuskrzydłową. Stanowi ona o wiele korzystniejszą alternatywę dla tradycyjnych skrzyń biegów, a gwarantując możliwość sprawnej zmiany biegów, zapewnia komfortową jazdę, możliwość znacznej redukcji paliwa, a dzięki temu nie zanieczyszcza środowiska oraz nie generuje zbyt wysokich kosztów.