Terminowe prawo jazdy - jakie ma zalety?

Na polskich drogach oraz w Kodeksie ruchu drogowego każdego roku zachodzą spore zmiany przyprawiające o zawrót głowy. Uaktualnienia dotykają również dokumentu prawa jazdy. W roku 2023 aktualizacja uwzględnia zarówno kierowców już poruszających się po drodze, jak i tych, którzy dopiero co planują wybrać się, a może i już uczestniczą aktywnie w kursie. Terminowe prawo jazdy — jakie ma zalety?  To podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy zmotoryzowany/każda zmotoryzowana.

Czynniki wpływające na orzeczenie lekarskie w celu wydania prawa jazdy

Każdy kierowca z wiekiem więcej traci, niż zyskuje. Mowa tutaj o sprawności psychosomatycznej. Rozmaite schorzenia, obniżona sprawność, reakcja na stres czy opóźniona reakcja to czynniki, które mają największy wpływ na dyspozycję do prowadzenia samochodu.

Dlatego ustawowa nowelizacja z dnia: 19 stycznia 2013 wzięła pod uwagę wszystkie poddane analizie prawnej wzmianki i umieściła w 1 zbiorze przepisów "Ustawy o kierujących pojazdami mechanicznymi". Wydanie prawa jazdy będzie bazować na najnowszych wytycznych rządowych.

Wydawane terminowe prawo jazdy, od kiedy obowiązuje?

Dokładnie od 10 lat, od dnia 19 stycznia 2013 r. w Polsce nie wydaje się bezterminowego dokumentu prawa jazdy. Każdy kierujący pojazdem, który posiada takie właśnie bezterminowe prawo jazdy, musi wymienić je na nowe. Sprawę urzędową można załatwić przez portal rządowy, wchodząc w zakładkę profil zaufany bądź poprzez aplikację Mój Obywatel. Nie ma zatem konieczności stania w długich kolejkach w zarządzie transportu i dróg kolejowych, tak jak to było wcześniej. Oczywiście dla osób, które życzą sobie załatwić sprawę w tradycyjny sposób, jest nadal taka możliwość. 

Czynniki wpływające na orzeczenie lekarskie w celu wydania prawa jazdy

Każdy kierowca z wiekiem więcej traci, niż zyskuje. Mowa tutaj o sprawności psychosomatycznej. Rozmaite schorzenia, obniżona sprawność, reakcja na stres czy opóźniona reakcja to czynniki, które mają największy wpływ na dyspozycję do prowadzenia samochodu.

Dlatego ustawowa nowelizacja z dnia: 19 stycznia 2013 wzięła pod uwagę wszystkie poddane analizie prawnej wzmianki i umieściła w 1 zbiorze przepisów "Ustawy o kierujących pojazdami mechanicznymi". Wydanie prawa jazdy będzie bazować na najnowszych wytycznych rządowych.

Jak wygląda ponowne badanie lekarskie, w celu wydania prawa jazdy


Obowiązek powtórnego przejścia badań lekarskich, niezbędnych do wydania nowego prawa jazdy (na czas określony), pozwala na wykrycie ewentualnych przeciwskazań do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. 

Podczas wizyty, lekarz medycyny pracy/lekarz transportu, dokonuje szeregu badań. między innymi są to: badania słuchu, wzroku, ciśnienia krwi czy pomiar stężenia cukru we krwi.

W razie stwierdzenia u kierowcy dużej wady wzroku, sporego ubytku słuchu lub wysokiego poziomu glukozy we krwi, otrzymuje on skierowanie na dokładniejszą diagnostykę. W takim przypadku możliwe jest rozpatrzenie opcji dobrania środków wspomagających, takich jak okulary korekcyjne.
Dokładniejszy obraz o sobie samym w oczach lekarza i badanego

Kierujący ponownie ubiegający się o kontrolę zdrowia, przed wydaniem nowych uprawnień do kierowania autem, ma dodatkowy obowiązek wypełnienia ankiety. Zawiera ona pytania odnoszące się do:  
  • wypadków na drodze, w których kierowca brał czynny bądź bierny udział, jako świadek albo jeden z proszkowanych,
  • przebytych i obecnie trwających schorzeń, zabiegach operacyjnych,
  • ewentualnych nałogów, uzależnień mogących wpłynąć na zdolność prowadzenia samochodu.

Koszty wymiany bezterminowego lub aktualnego prawa jazdy

Zgodnie z zatwierdzonym cennikiem na rok 2023 wydanie nowego terminowego prawa jazdy kosztuje 100 PLN. Musimy do tego wydatku wliczyć opłatę ewidencyjno-manipulacyjną, którą ustalono na poziomie 50 groszy. 

Jednak należy również pamiętać o dodatkowym koszcie na samo badanie lekarskie. Każdy kierowca, któremu lekarz medycyny pracy zlecił wykonanie dodatkowy badań lekarskich, musi przyszykować się na wydatek kolejnych 200 PLN. 

 

Jakie są konsekwencje jazdy z bezterminowym prawem jazdy?


Poruszanie się jakimkolwiek pojazdem po drodze bez ważnego prawa jazdy grozi w polskich warunkach mandatem w wysokości od 1500 PLN  do nawet 30-60 000 PLN i sądowym zakazem prowadzenia samochodu. Taka sama kara grozi za poruszanie się pojazdem mechanicznym, bez uprawnień do kierowania nim. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.