Przyciemnianie szyb folią. Koszty, korzyści, wady

Foliowe przyciemnianie szyb samochodowych cieszy się coraz większą popularnością wśród kierowców. Metoda ta polega na ręcznym oklejaniu szyb swojego pojazdu za pomocą specjalnej ciemnej folii. Pomimo że zabieg ten ma szerokie grono zwolenników, to istnieją również osoby, które wskazują na wady przyciemniania. Jak jest w praktyce - czy warto poddawać swoje auto temu procesowi?

Ile kosztuje przyciemnianie szyb? 

Popularność foliowego przyciemniania szyb wynika w głównej mierze z relatywnie atrakcyjnych kosztów. Tradycyjna metoda przyciemniania, która odbywa się metodą piecową, z każdym kolejnym rokiem traci na znaczeniu i coraz mniej osób decyduje się na korzystanie z niej.

Wynika to nie tylko ze średnich efektów, ale również bardzo wysokich kosztów. Przyciemnianie tym sposobem nierzadko kosztuje nawet 2000 złotych, w efekcie czego zmusza kierowców do sporych wydatków. Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku przyciemniania szyb folią. Zazwyczaj kwota tego procesu oscyluje w okolicach 600 złotych, dlatego świetnie spisuje się u kierowców, którym zależy na oszczędności finansowej. 

Jakimi zaletami cechuje się foliowe przyciemnianie szyb?

Podstawową zaletą foliowego przyciemniania szyb jest oczywiście wcześniej wspomniana cena, która w głównej mierze determinuje jego popularność. Spektrum przymiotów foliowego przyciemniania jest jednak znacznie szersze. Istotnym walorem tego zabiegu jest chociażby skuteczna ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV może nieść za sobą wiele reperkusji i przyczyniać się do powstawania nowotworów skóry oraz niechcianych oparzeń. Dzięki przyciemnianiu spora część niebezpiecznych promieni zostaje jednak pochłonięta, w efekcie czego standardy bezpieczeństwa mogą stać na zdecydowanie wyższym poziomie.

Istotnym walorem tego zabiegu jest także jego przydatność w okresie letnim. Szyby pokryte folią są bowiem bardziej odporne na wysoką temperaturę, co oznacza, że wnętrze auta nie nagrzewa się tak szybko jak wcześniej. Dzięki temu letnie przejażdżki autem nie powinny powodować nawet niewielkiego dyskomfortu. W kontekście walorów foliowego przyciemniania szyb na pewno warto wspomnieć także o zwiększeniu poziomu dyskrecji. Odpowiednio wykonane przyciemnianie może bowiem spowodować, że przechodnie i inni kierowcy nie będą widzieli, co znajduje się we wnętrzu auta. Dzięki temu prywatność zostanie zwiększona w błyskawicznym tempie.

Dobrze przeprowadzone foliowe przyciemnianie szyb może także pełnić funkcję prewencyjną. Za sprawą jego zastosowania ryzyko kradzieży zostaje zniwelowane do minimum, albowiem w przypadku próby włamania się do auta folia nie pozwoli rozbić szyby na niewielkie kawałki. W efekcie dostanie się złodzieja do wnętrza samochodu jest praktycznie niemożliwe. Ważną zaletą przyciemniania niewątpliwie są również kwestie estetyczne. Dzięki zastosowaniu folii auto wygląda o wiele efektowniej i robi lepsze wrażenie wizualne.

Czy foliowe przyciemnianie szyb ma same zalety? Poznaj główne wady tego zabiegu

Pomimo że foliowe przyciemnianie niesie za sobą wiele korzyści, to należy pamiętać, że proces ten nie jest również pozbawiony wad. Jednym z podstawowych problemów związanych z tym zabiegiem jest fakt, że kierowcy nie mają pełnej swobody w dostosowywaniu poziomu przyciemnienia do swoich preferencji. Zgodnie z przyjętymi normami przyciemnianie szyby przedniej oraz przednich szyb bocznych nie może być zrealizowane w taki sposób, aby przepuszczały one mniej niż 70% światła. W przypadku pozostałych szyb nie ma przepisu określającego maksymalny poziom przyciemnienia, dlatego mogą one być dostosowane pod wymogi kierowcy. Niemniej jednak należy pamiętać o regułach dotyczących bezpieczeństwa związanego z przyciemnianiem, gdyż ich nierespektowanie może skutkować otrzymaniem mandatu. 

Istotną wadą związaną z foliowym przyciemnianiem może być także pogorszenie komfortu jazdy. Szczególnie dostrzegalne powinno być ono podczas nocy, kiedy to zauważenie niewielkich przedmiotów może być o wiele trudniejsze, a także w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego więc przyciemnianie za pomocą specjalnej folii nie jest zalecane dla osób, które nade wszystko cenią sobie dobrą widoczność podczas siedzenia za kierownicą.

Osoby decydujące się na wykonanie tego zabiegu powinny również liczyć się z częstszymi kontrolami policyjnymi. Mogą być one nasilone szczególnie wtedy, gdy przyciemnieniu poddana zostanie szyba przednia. Warto również mieć na uwadze, że przyciemnianie szyb folią zmniejsza nasz komfort podczas zimy. Jego wykonanie wpływa bowiem na to, że wnętrze samochodu nagrzewa się zdecydowanie wolniej. 

Czy warto wykonać przyciemnianie szyb folią?

Dyskusje na temat przydatności przyciemniania szyb trwają od bardzo dawna. Choć nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy przyciemnianie szyb folią jest dobrym wyborem, to istnieją sposoby, by zwiększyć jego skuteczność. Przede wszystkim powinno być ono zlecane prawdziwym profesjonalistom, którzy mają spore doświadczenie w swojej branży. Nieumiejętnie nałożona folia może być bowiem nie tylko nieestetyczna, ale również może stanowić spore zagrożenie podczas jazdy.

Przed podjęciem decyzji o przyciemnianiu szyb warto przeanalizować zarówno mocne, jak i słabe strony tego procesu, aby upewnić się, że będzie on dla nas odpowiedni. Trzeba bowiem pamiętać, że przyciemnianie nigdy nie będzie w stu procentach dobre, ale nigdy nie będzie także jednoznacznie złe - dlatego też decyzja o jego wykonaniu powinna zależeć wyłącznie od potrzeb kierowcy. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.