Klimatyzacja samochodowa - jak o nią dbać?

Każdy pojazd wymaga określonych prac serwisowych, aby zapewnić, jak najlepszy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wbrew pozorom, nawet drobne usterki, mogą przerodzić się w poważne awarie, które mocno nadszarpną domowy budżet. Aby tego uniknąć, przygotowaliśmy serię poradników, które z pewnością będą doskonałym źródłem wiedzy dla osób zmotoryzowanych. W tym artykule poruszamy wszelkie kwestie związane z klimatyzacją samochodową oraz jej serwisowaniem. 

Klimatyzacja samochodowa: zacznijmy od podstaw

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że klimatyzację samochodową należy serwisować przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty w serwisie trzeba zwrócić uwagę  takie kwestie i parametry jak na przykład:

  • ilość czynnika chłodniczego,
  • szczelność układu,
  • dezynfekcja toru nawiewu powierza do kabin,
  • wymiana filtra kabinowego (pyłkowego)
  • a także prawidłowe działanie wszystkich podzespołów i elementów. 

Zaleca się, aby dezynfekcję toru nawiewu powierza do kabiny, wykonywać dwa razy w roku. Najlepiej przed sezonem letnim i po jego zakończeniu.

Po czym poznać, że klimatyzacja wymaga serwisu?

Wbrew pozorom istnieje wiele sygnałów świadczących o tym, że z klimatyzacją dzieje się coś złego i może ulec awarii. Co w takim razie powinno zaniepokoić kierowców? Pędzimy z odpowiedzią. 

Niedostateczne chłodzie 

Zdarza się, że pomimo maksymalnego nawiewu i niskiej temperatury, kierowcy podczas codziennej eksploatacji pojazdu, nie odczuwają chłodu. O ile w przypadku niższych temperatur, jeszcze nie jest to, aż tak uciążliwe, o tyle w przypadku upałów, jest naprawdę dużym dyskomfortem.

Na tym etapie, trzeba podkreślić, że słaba wydajność klimatyzacji samochodowej, to problem, z którym najczęściej użytkownicy aut, zgłaszają się do serwisu. Co może być powodem tego typu zdarzeń? Otóż możliwości jest wiele. Zaczynając od zabrudzonego silnika chłodnicy lub skraplacza klimatyzatora, przez rzednie serwisowanie lub mocno zanieczyszczony filtr przeciwpyłkowy.

Nieprzyjemny zapach 

Kolejny sygnał świadczący o tym, że klimatyzacja wymaga natychmiastowego serwisu, to nieprzyjemny zapach. Czuć go bezpośrednio po włączeniu klimatyzacji. Wydobywa się z kratek nawiewowych i powoduje duży dyskomfort podczas jazdy.

Jest to też bardzo ważne z punktu widzenia zdrowotnego, ponieważ to alarm, że w układzie zaczynają rozmnażać się grzyby. Problem ten w serwisie usuwany jest przy pomocy parownika, która wprowadza aktywną parę wodną do kanałów wentylacyjnych. Ważne jest to, aby zadbać również o ozonowanie. 

 Stukanie lub inny uciążliwy hałas 

Jeżeli zauważymy, że podczas włączenia klimatyzacji pojawi się stukanie, buczenie lub inny charakterystyczny hałas, wówczas może to oznaczać, poważną awarię. W tym przypadku nie należy zwlekać i czym prędzej udać się mechanika. Przyczyny tego typu sytuacji bywają różne. Może to być zarówno odgłos pochodzący z uszkodzonego sprzęgła sprężarki, jak również awaria tego elementu, która najczęściej powstaje na skutek zatarcia. 

Serwis klimatyzacji: gdzie się udać?

Istnieje wiele miejsc, które oferują serwis klimatyzacji, jednak przed ostateczną decyzją, warto rozważyć kilka ważnych elementów. Przede wszystkim trzeba jasno określić, czy chcemy serwisować pojazd u producenta, czy też w innym punkcie.

Sporo osób, ma tę usługę również w ramach zakupu auta i trwającej gwarancji. Niewątpliwym plusem przeprowadzania prac serwisowych u producenta, jest późniejsza łatwość podczas ewentualnej sprzedaży. Ponadto, zyskujemy pewność, że w przypadku wadliwych podzespołów, części będą oryginalne. Z drugiej strony, te same usługi oferują firmy, które specjalizują się tylko w tego typu pracach, więc to nie jest ostateczny wyznacznik. 

Nie należy pomijać też aspektu finansowego. Często rozstrzał w wycenie jest sporo i wynika to przeważnie z jakości i szczegółowości usługi. Warto dokładnie dopytać, czy zostaną sprawdzone te parametry, które wskazaliśmy na początku artykułu. 

Trzy wskazówki, które pozwolą na lepszą eksploatacje klimatyzacji 

To, jak sprawuje się klimatyzacja, zależy często też od tego, czy prawiło ją użytkujemy. Przygotowaliśmy, kilka wskazówek, które powinny okazać się pomocne. 

WSKAZÓWKA PIERWSZA: otwarcie okien

Jeżeli pojazd jest mocno rozgrzany ze względu na dużą ekspozycję słoneczną, warto w pierwszej kolejności otworzyć okna i chwilę poczekać, zanim włączymy klimatyzację. Ułatwi to cyrkulację powietrza w pojeździe.

WSKAZÓWKA DRUGA: strumień powietrza

Jest to rada szczególnie ważna, gdy mamy do czynienia z falą upałów. Strumień powietrza warto ustawić na nogi i na szybę - niekoniecznie na wszystkie partie ciała. 

WSKAZÓWKA TRZECIA: niższa temperatura nie jest wcale najlepsza

Zamiast kurczowo obniżać temperaturę, polecamy zwiększenie mocy wentylatora. Jest to też bezpieczniejsze dla zdrowia u osób, które często chorują na skutek źle ustawianej klimatyzacji. 

Jak zatem widać, odpowiednia praca klimatyzacji to nie tylko serwis odgrzybiania czy neutralizacji brzydkiego zapachu, to szereg różnych złożonych sytuacji, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie można czekać do ostatniej chwili. Trzeba wybrać się do serwisu od razu, gdy zauważymy jakieś niedogodności. Jeżeli mamy wątpliwości odnośnie punktu, do którego planujemy się udać, można zapoznać się z opiniami innych klientów. Jest to zawsze pomocne zwłaszcza, jeżeli jedziemy tam pierwszy raz. Dbajmy też o to, jak używamy klimatyzację. Niezależnie od tego, jak często jeździmy danym autem, regularność prac serwisowych ma ogromne znaczenie. Nie jest, bowiem tak, że pojazd, który stał przez kilka miesięcy, będzie w stanie idealnym. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.