Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie – które?

Wszyscy znamy podstawowe zasady bezpiecznej jazdy samochodem, takie jak to, by zawsze zapinać pasy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że są bardziej i mniej bezpieczne miejsca w samochodzie. Które należą do tych najbezpieczniejszych?

Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze?

Dla niektórych zaskakującą może okazać się informacja, że najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest to na środku tylnej kanapy. To siedzenie znajduje się dalej od miejsca uderzenia. Oznacza to, że jest mniej prawdopodobne, że pasażer zajmujący to siedzenie dozna uszczerbku na zdrowiu w przypadku zderzenia bocznego.

Dodatkowo środkowe siedzenie często posiada pas biodrowy i barkowy, zapewniający dodatkowe bezpieczeństwo. Według amerykańskiego National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) w przypadku zderzenia bocznego prawdopodobieństwo śmierci na środkowym siedzeniu z tyłu pojazdu jest o 43% mniejsze niż na przednim siedzeniu.

Przednie siedzenie jest ogólnie uważane za najmniej bezpieczne miejsce w samochodzie. W razie zderzenia kierowca i pasażer z przodu są bardziej narażeni na obrażenia ze względu na bliskość deski rozdzielczej i poduszek powietrznych.

Według amerykańskiego Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) to właśnie pasażerowie na przednich siedzeniach są bardziej narażeni na urazy głowy i klatki piersiowej w razie wypadku. Należy jednak pamiętać, że przednie siedzenie jest nadal bezpieczniejsze niż jazda na jakimkolwiek siedzeniu przy niezapiętych pasów, a poduszki powietrzne mogą uratować ludzkie życie w razie wypadku.

Bezpieczeństwo czy wygoda? 

Należy niestety wziąć pod uwagę również to, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie nie zawsze jest tą najwygodniejszą opcją. Dla przykładu, rodzic może chcieć, aby jego dziecko siedziało na przednim siedzeniu, aby mieć je na oku.

W takich przypadkach ważne jest, aby upewnić się, że dziecko jest odpowiednio przypięte w foteliku podwyższającym lub foteliku samochodowym, które są odpowiednie do jego wieku i wagi.

Najbezpieczniejsze miejsce dla dzieci

Kwestia przewozu dzieci jest ogólnie rzecz biorąc złożona. Oczywistym jest fakt, że bezpieczeństwo dziecka wymaga zamontowania w samochodzie odpowiedniego fotelika. Tego wymaga także polskie prawo. Jednak jaki to fotelik i gdzie go zamontować? 

Dla niemowląt i małych dzieci najbezpieczniejszą opcją jest fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy. Foteliki te zapewniają najlepszą ochronę głowy, szyi i kręgosłupa dziecka w razie zderzenia. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci były przewożone tyłem do kierunku jazdy do ukończenia co najmniej 2 lat lub do osiągnięcia maksymalnej wagi lub wzrostu dopuszczanych przez producenta fotelika.

Kiedy dziecko wyrośnie z fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy, powinno być przewożone w foteliku skierowanym przodem do kierunku jazdy. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci siedziały w fotelikach skierowanych przodem do kierunku jazdy do ukończenia co najmniej 5 roku życia.

Dla starszych dzieci najważniejszą funkcją fotelika jest jego podwyższenie. Chodzi o to, by pas bezpieczeństwa dobrze przylegał dobioder i ramion dziecka. Zaleca się, aby dzieci korzystały z fotelika podwyższającego do ukończenia co najmniej 8 roku życia lub do czasu, gdy osiągną wystarczający wzrost, aby prawidłowo używać pasów bezpieczeństwa bez tego rodzaju wspomagania.

Gdzie zamontować fotelik dla dziecka?

Należy przy tym pamiętać, że dzieci powinny podróżować na tylnym siedzeniu do ukończenia co najmniej 13 lat, ponieważ istnieje ryzyko odniesienia obrażeń przez poduszki powietrzne. Środek tylnego siedzenia jest ogólnie uważany za najbezpieczniejsze miejsce do zainstalowania fotelika samochodowego dla dzieci, ponieważ zapewnia największą ochronę w przypadku zderzenia bocznego.

Jednak w niektórych przypadkach montaż fotelika samochodowego na środku tylnego siedzenia może nie być możliwy. W takich sytuacjach następną najlepszą opcją byłoby zainstalowanie fotelika samochodowego po stronie pasażera z tyłu pojazdu. Wynika to z faktu, że większość wypadków samochodowych ma miejsce po stronie kierowcy, więc umieszczenie fotelika samochodowego po przeciwnej stronie może zapewnić dodatkową ochronę.

Ważne jest, aby zawsze kierować się przede wszystkim instrukcjami producenta konkretnego fotelika samochodowego i postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi instalacji. Przed każdą podróżą dodatkowo należy upewnić się, że fotelik jest bezpiecznie zamocowany, a dziecko prawidłowo zapięte.

Najbezpieczniejsze miejsce dla psa i kota 

Jeśli chodzi o transport zwierząt domowych w samochodzie, ważne jest, aby upewnić się, że są one odpowiednio zabezpieczone, aby zapobiec obrażeniom zarówno zwierzęcia, jak i pasażerów. Najbezpieczniejszą opcją zarówno dla kotów, jak i psów jest użycie transportera lub uprzęży mocowanej do pasa bezpieczeństwa. Zapewni to zwierzęciu bezpieczeństwo i zapobiegnie błąkaniu się po samochodzie, co może rozpraszać kierowcę i zwiększać ryzyko obrażeń w razie wypadku.

Zaleca się umieszczenie transportera lub zaprzęgniętego zwierzęcia na tylnym siedzeniu, ponieważ dzięki temu nie będą one miały kontaktu z poduszkami powietrznymi, które mogą spowodować dodatkowe obrażenia w razie wypadku. Jeśli korzystamy z transportera montowanego w bagażniku, należy upewnić się, że jest on odpowiednio zabezpieczony, aby nie poruszył się w przypadku nagłego zatrzymania lub zderzenia.

Podsumowując, najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest to na środku tylnej kanapy. Dodatkowo szanse na uniknięcie trwałego uszczerbku zdrowia w razie wypadku zapewnić może zapisanie pasów i zakup samochodu z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Przy określaniu najbezpieczniejszych miejsc siedzących w pojeździe ważne jest również uwzględnienie konkretnych potrzeb i okoliczności każdego pasażera.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.