Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy? [poradnik]

Płyny eksploatacyjne w samochodzie powinno się wymieniać regularnie, gdyż to one warunkują poprawne funkcjonowanie jednostki napędowej. Wymiana oleju silnikowego jest prosta, wystarczą odpowiednie narzędzia i trochę wolnego czasu. Zastanawiasz się jak samodzielnie wymienić olej silnikowy? Odpowiadamy!

Kiedy należy zmieniać olej silnikowy? 

W zależności od marki i modelu samochodu należy kierować się zaleceniami producenta, szczególnie gdy samochód jest regularnie serwisowany w autoryzowanym punkcie.

W przypadku starszych pojazdów można dokonać samodzielnej wymiany najczęściej mechanicy podają kryterium kilometrowe. Oprócz przejechanej trasy znaczenie ma również sposób eksploatacji pojazdu. Niektóre samochody wykorzystywane są wyłącznie do jazdy po mieście, inne natomiast poruszają się w trudnym terenie. Warto to uwzględnić przy rutynowych czynnościach, jakimi są konserwacja i wymiana płynów eksploatacyjnych. 

1. W przypadku samochodów wyczynowych, wykorzystywanych do jazdy po torze lub przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie zaleca się wymianę oleju silnikowego co 5 tys. km

2. Kierowcy samochodów wykorzystywanych do poruszania się w warunkach miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem jazdy dynamicznej oraz częstych postojów powinni zmieniać olej silnikowy co 8-10 tys. km

3. Normalne użytkowanie dzienne - 10-15 tys. km. 

4. Silniki w pojazdach wykorzystywanych do pokonywania długodystansowych połączeń - 20 tys. km

Przyjmuje się także odgórną zasadę, że niezależnie od pokonanej odległości każdy samochód powinien przynajmniej raz w roku być poddawany wymianie oleju silnikowego. Płyn ten ulega degradacji nie tylko z uwagi na dystans, ale również kryterium czasowe. Zaniedbanie tej czynności może się wiązać z przyspieszonym zużyciem jednostki napędowej czy uszkodzeniami osprzętu. Silnik wówczas jest hałaśliwy, a kierowca naraża się na bezpośrednie zagrożenie wynikające z uszkodzeń mechanicznych samochodu. 

Przy samodzielniej wymianie oleju należy mieć dostęp do misy olejowej, która znajduje się w dolnej części silnika. Wówczas będzie można zastosować klucz z długim ramieniem. 

Jak wybrać olej silnikowy?

Przed wymianą należy wybrać odpowiedni produkt. Olej silnikowy można kupić obecnie w wielu miejscach, w tym na stacjach benzynowych, w sklepach internetowych czy dedykowanych punktach motoryzacyjnych. Nie trzeba wybierać jednak produktów wyłącznie oznaczonej marki. Najistotniejszymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze produktu, są klasa lepkości oraz jakości. W niektórych przypadkach dużą rolę odgrywają specyficzne dodatki oznaczone odpowiednim rodzajem silnika. W przypadku braku doświadczenia warto poprosić o pomoc pracownika sklepu.

Rodzaj oleju silnikowego w przypadku danego silnika określa norma SAE (np. 5W40). Producent podaje również rekomendowaną ilość, która powinna być wlewana podczas wymiany. Zawsze warto dysponować ok. 0,5 l oleju, aby w razie potrzeby uzupełnić poziom. Gdy samochód, w którym będzie wymieniany olej, ma silnik diesla i posiada filtr cząstek stałych (DPF/FAP), wówczas należy zaopatrzyć się w olej z oznaczeniem Low Saps. 

Samodzielna wymiana oleju krok po kroku 

Aby sprawnie dokonać wymiany, należy postępować zgodnie z wyznaczonym porządkiem określonym następującymi punktami.

1. Olej najlepiej zmieniać w garażu, ewentualnie może to być zadaszenie (wiata). Ważne, aby samochód stał na równym podłożu. Najwygodniej będzie, jeśli garaż jest wyposażony w kanał. 

2. Przed przystąpieniem do wymiany należy rozgrzać silnik do temperatury roboczej. Wówczas olej spłynie szybciej, co przyspieszy proces wymiany. 

3. Po wyłączeniu silnika pod korkiem należy położyć pojemnik, do którego zostanie zebrany zużyty olej. Ze względów praktycznych warto zaopatrzyć się w pojemnik większy od pojemności układu smarowania. 

4. Następnie należy okręcić korek i odczekać, aż cały olej spłynie do przygotowanego wcześniej pojemnika. 

5. W kolejnym etapie należy odkręcić filtr oleju i poczekać, aż reszta spłynie. W tym przypadku kluczowy będzie odpowiedni klucz, w starszych modelach trzeba użyć nieco więcej siły. 

6. Można przejść do złożenia nowego filtra. Warto pamiętać, aby przed umieszczeniem go we właściwym miejscu wcześniej nasmarować uszczelkę świeżym olejem. Filtr warto mocno dokręcić, jednak nie trzeba do tego używać narzędzi. 

7. Kolejny etap to zakręcenie korka spustowego. Warto użyć nowego z uszczelką. 

8. Przed przystąpieniem do wlania nowego oleju należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi pojemności układu smarowania. Od tej wielkości należy odjąć 0,5 l i otrzymaną ilość wlać. Następnie należy uruchomić samochód i sprawdzić, czy kontrolka zgasła. Jeśli nie, należy trochę dolać. Poziom powinien znajdować się między MIN a MAX. 

9. Po dolaniu oleju silnikowego należy pozostawić silnik włączony na ok. 30 sekund. Po tym czasie warto ponownie sprawdzić poziom oleju za pomocą bagnetu, aby upewnić się, że wlana ilość jest wystarczająca. 

Gdzie oddać zużyty olej? Nie zapomnij o utylizacji!

Zużyty olej silnikowy należy oddać do punktu, który zajmuje się utylizacją podobnych substancji. Pod żadnym pozorem nie można wylewać zebranego oleju ani do kanalizacji, ani do środowiska. Przetworzony olej silnikowy jest szkodliwy. Substancja ta jest również łatwopalna i może stanowić potencjalne zagrożenie. Można oddać go do zaprzyjaźnionego warsztatu lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w znajdującego się w okolicy.

Regularna wymiana oleju silnikowego to bardzo ważna czynność dla jednostki napędowej. Powinna być zatem wykonywana cyklicznie przy użyciu jakościowego oleju dopasowanego do silnika. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.