Rejestracja samochodu na firmę - jak to zrobić?

Przedsiębiorcy, którzy mają w planach używać samochodu w celach firmowych, muszą dopełnić wszelkich obowiązków związanych z zarejestrowaniem ich w odpowiednim wydziale komunikacji. Jakie kroki muszą być wykonane przez właściciela danego przedsiębiorstwa?

Kto może zarejestrować pojazd na firmę?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że samochód będzie mógł być zarejestrowany na określoną firmę tylko wtedy, gdy będzie ona działała jako spółka handlowa posiadająca osobowość prawną. Doskonałymi przykładami mogą być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna. Z kolei wspólnicy spółki cywilnej czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą dokonać rejestracji pojazdu na swoje dane osobowe.

Ponadto zarejestrowany samochód będzie traktowany, jako firmowy, gdy zakładany okres jego użytkowania będzie wynosił więcej niż 1 rok, jest kompletnym i sprawnym pojazdem, jest przeznaczony na potrzeby związane z prowadzoną działalnością, a także przedsiębiorca będzie posiadał do niego prawo współwłasności lub własności. 

Wykupienie polisy OC samochodu

Należy pamiętać, aby wykupić ubezpieczenie OC jeszcze przed złożeniem wniosku o rejestrację określonego pojazdu na firmę. W przypadku, gdy samochód zostanie przejęty od poprzedniego właściciela, trzeba dokładnie upewnić się, czy okres ważności poprzedniej polisy się nie zakończył. 

Prawidłowe wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu

Pierwszym etapem będzie pobranie, a następnie wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu. Muszą znaleźć się w nim takie informacje, jak: nazwa firmy będącej właścicielem pojazdu, imię i nazwisko właściciela spółki cywilnej lub jednoosobowej działalności gospodarczej, adres siedziby firmy, numer VIN lub numer nadwozia, rodzaj i przeznaczenie pojazdu, miejscowość i data sporządzenia wniosku, rok produkcji, numer silnika czy numer karty pojazdu.

Nie można pod żadnym pozorem zapomnieć, aby wniosek o rejestrację pojazdu był złożony przed jego wyjazdem z salonu. Jeżeli dana osoba zdecydowała się na zakup używanego samochodu lub sprowadzenie pojazdu z zagranicy, zobowiązana jest do zgłoszenia chęci jego zarejestrowania w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia czy zakupu. 

Skompletowanie wymaganych dokumentów

Przedsiębiorca musi złożyć komplet wymaganych dokumentów razem z wnioskiem o rejestrację samochodu. Jeżeli zostały one sporządzone w obcym języku, konieczne będzie dołączenie ich wraz z tłumaczeniem na język polski. Do wspomnianych wymaganych dokumentów należy zaliczyć m.in. dowód własności samochodu, kartę pojazdu, dowód odprawy celnej (w przypadku, gdy pojazd sprowadzono z kraju spoza Unii Europejskiej), dowód wniesienia opłaty recyklingowej (jeżeli pojazd został sprowadzony do Polski przed 1 styczniem 2016 roku), wydane przez producenta pojazdu świadectwo zgodności WE, potwierdzenie wszystkich wniesionych opłat, dowód rejestracyjny i dotychczasowe tablice rejestracyjne, zaświadczenie lub inny dokument potwierdzający ważne badanie techniczne pojazdu.

Wniesienie wszystkich opłat

Warto wiedzieć, że przedsiębiorca przed złożeniem wniosku będzie zobowiązany do uregulowania wszystkich niezbędnych opłat. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku używanego pojazdu od polskiego właściciela lub nowego samochodu, całkowity koszt rejestracji będzie wynosił 180,50 złotych. Jeżeli natomiast rejestrowane będzie auto, które zostało już zarejestrowane przez poprzedniego właściciela w tym samym powiecie, nie ma konieczności płacenia za komplet nalepek rejestracyjnych czy wymiany tablic rejestracyjnych. W ten prosty sposób całkowity koszt związany z rejestracją wyniesie 81 złotych. 

Oczywiście najwięcej będzie kosztowała rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Należy wtedy liczyć się z wydaniem 256 złotych. Przedsiębiorca w takiej sytuacji poniesie również opłatę za kartę pojazdu wynoszącą 75 złotych + 0,50 złotych opłaty ewidencyjnej. Ponadto właścicielowi firmy może zostać naliczona także opłata recyklingowa w wysokości 500 złotych. 

Poszczególne opłaty kształtują się w następujący sposób: 

  • standardowe tablice rejestracyjne – 80 złotych,
  • dowód rejestracyjny lub jego wtórnik – 54 złote,
  • karta pojazdu lub jej wtórnik – 75 złotych,
  • komplet nalepek legalizacyjnych – 12,50 złotych,
  • upoważnienie – 17 złotych (w przypadku, gdy został wyznaczony pełnomocnik),
  • indywidualne tablice rejestracyjne – 1000 złotych (w sytuacji, gdy przedsiębiorca o nie wnioskował),
  • nalepka kontrolna na przednią szybę – 18,50 złotych,
  • pozwolenie czasowe – 13,50 złotych, jeżeli pojazd jest już zarejestrowany w tym samym powiecie, to pozwolenie czasowe będzie wynosiło 1,5 zł.

Przedsiębiorca może zdecydować się na wniesienie płatności w kasie urzędu lub wykonać przelew na numer rachunku bankowego. 

Złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie

Zadaniem właściciela firmy jest złożenie wniosku w wydziale komunikacji starostwa powiatowego urzędu gminy. Należy zaznaczyć, że określony pojazd może zostać zarejestrowany tylko przez przedsiębiorcę lub reprezentującego go pełnomocnika. Jeżeli do auta byliby przypisani współwłaściciele, są oni zobowiązani do obecności w konkretnym urzędzie w trakcie rejestracji. 

Odebranie pozwolenia czasowego i właściwego dowodu rejestracyjnego

Dowód rejestracyjny będzie wyprodukowany maksymalnie w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku, gdy przedsiębiorca w czasie oczekiwania będzie chciał poruszać się po publicznych drogach, powinien złożyć wniosek o wydanie pozwolenia czasowego. Dopiero, gdy dowód rejestracyjny zostanie wyprodukowany, właściciel firmy będzie mógł odebrać go w urzędzie. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.