Przyczyny ściągania samochodu na boki - jak je znaleźć?

Ściąganie auta na boki to sytuacja, której nie powinniśmy bagatelizować. Po pierwsze, wpływa ono bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo, a zlekceważone potrafi w przyszłości być przyczyną kosztownych napraw. Wystąpienie ściągania na boki może być spowodowane niskim ciśnieniem opon lub nadmiernym ich zużyciem, lecz to tylko wierzchołek góry lodowej. W zależności od źródła usterki (układ hamulcowy, zawieszenia), konieczna może być pomoc wykwalifikowanego warsztatu samochodowego, który przeprowadzi dokładne oględziny auta. 

Co odpowiada za stabilny tor jazdy

Jednym z najważniejszych układów w samochodach jest układ jezdny, gdyż to on jest odpowiedzialny za prawidłowe poruszanie się samochodu na drodze. W jego skład wchodzą koła z ich zawieszeniem oraz osie lub mosty napędowe. Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa to bardzo ważny mechanizm, mający także związek ze wspomaganiem auta. Bez względu na stopień jego skomplikowania, jego awaria objawia się zawsze w podobny sposób.

Kiedy w takim razie możemy jednoznacznie stwierdzić, że układ sterowania szwankuje? Otóż samochód jadący prostą drogą powinien – bez naszej ingerencji - zawsze utrzymywać stały tor jazdy. Oczywiście – zdarzają się sytuacje, kiedy do ściągania pojazdu na boki przyczyni się wyprofilowana jezdnia, jej nierówności czy też silny wiatr, lecz będą to tylko jednostkowe przypadki.

Wszelkie odstępstwa od tej zasady powinny być dla nas pierwszym sygnałem, iż dzieje się coś niepokojącego. Powszechnym zjawiskiem wśród niektórych kierowców jest bagatelizowanie usterek, a ich zaniedbanie z czasem potrafi oddziaływać również na inne podzespoły auta.

Szukanie przyczyny ściągania auta na boki

Zdarza się, że winnym całego zamieszania są podzespoły układu jezdnego naszego pojazdu. Luzy, które z czasem pojawiają się na przegubach lub końcówkach drążków kierowniczych, mogą skutkować odchyleniami od prawidłowego toru jazdy. Przy okazji warto zwrócić także uwagę na tuleje wahaczy, gdyż ich stan także wpływa na odczucia podczas jazdy. Bardzo niebezpieczną sytuacją dla naszego bezpieczeństwa będzie uszkodzenie łożyska i jego zatarcie, ponieważ może ono prowadzić bezpośrednio do zablokowania koła.

Próba znalezienia przyczyny ściągania auta na boki nie zawsze jest prostym zadaniem. Pamiętajmy, że to w jaki sposób eksploatujemy auto ma duży wpływ na żywotność poszczególnych podzespołów. Poza tym, infrastruktura drogowa równie często pozostawia wiele do życzenia, a dziurawa nawierzchnia to koszmar dla układu zawieszenia. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas oględzin auta?

  • Przypomnijmy sobie, czy w ostatnim czasie nie wjechaliśmy z nadmierną prędkością w dziurę lub na krawężnik. Czasami gwałtowne sforsowanie takiej przeszkody może prowadzić do zmian w geometrii zawieszenia, co będzie objawiać się właśnie ściąganiem auta na boki.

  • Rzeczą, która jest często pomijana przez kierowców, ale ma bardzo duży wpływ na stabilność toru jazdy auta, jest odpowiednie ciśnienie w oponach. Pamiętajmy, że już różnice na poziomie 0.5 bara pomiędzy osiami, mogą wpływać na kierunek jazdy. Przy okazji tankowania na stacji, pamiętaj o możliwości skorzystania z kompresora.

  • Zwracajmy uwagę na stan naszych opon. Ich nierównomierne zużycie może skutkować nieprawidłowym torem jazdy. To dość podstępne zjawisko, ponieważ następuje powoli i daje o sobie znać dopiero przy znaczącym zużyciu opony. Jej nieprawidłowości w zużyciu sugeruje także głośny szum podczas toczenia lub drgania przenoszone na kierownicę.

  • Jeśli mamy trochę wolnego czasu i chcemy wykluczyć przyczynę po stronie opon, możemy spróbować zamienić koła miejscami na osi, o ile nie posiadamy opon asymetrycznych lub kierunkowych. W takim wypadku zamiana kół nie będzie możliwa, ponieważ wymagane będzie zdjęcie opony z obręczy.

Wykonanie tych kilku podstawowych czynności nie zawsze pozwoli nam znaleźć przyczynę ściągania auta na boki. Wtedy trzeba przyjrzeć się pozostałym układom naszego pojazdu, co najwygodniej będzie przeprowadzić na stacji diagnostycznej.

Auto - układ naczyń połączonych

Uszkodzeniu potrafią ulec również sprężyny układu zawieszenia, których demontaż jest dość kosztowny i problematyczny. W przypadku jej pęknięcia, zwykle zaleca się ich wymianę parami. Skrzywienie wahacza lub zwrotnicy, np. poprzez silne uderzenie koła o krawężnik, także może dawać objawy ściągania auta na boki.

Kolejną z przyczyn może być awaria układu hamulcowego, która zwykle dotyczy hamulca tarczowego. Dzieje się tak najczęściej na skutek dawno nieserwisowanego zacisku. Ten, po wykonaniu przez nas hamowania, nie puszcza i jeszcze przez dłuższy czas potrafi trzymać oraz blokować tarczę, wpływając tym samym na zmianę toru jazdy. Możemy to zdiagnozować w prosty sposób, unosząc samochód i sprawdzając czy koła obracają się swobodnie.

Przyczyna ściągania samochodu na boki nie zawsze leży bezpośrednio pod nim. Bywają sytuacje, kiedy to niewłaściwa geometria nadwozia stanowi główny jego powód. Spośród wszystkich wymienionych przesłanek, ta bywa zazwyczaj najtwardszym orzechem do zgryzienia dla właścicieli pojazdów, gdyż świadczy o powypadkowej przeszłości auta i zwykle nie należy do prostych napraw.

Powodów ściągania auta na boki może być wiele, a część z nich może wydawać się nam na co dzień dość błaha. Pamiętajmy, że dobre nawyki zawsze popłacają i warto pamiętać, aby przed każdą dłuższą trasą zwracać uwagę na takie rzeczy jak ciśnienie w oponach czy kontrolować na bieżąco ich zużycie. Nie bagatelizujmy żadnych usterek – auto to układ naczyń połączonych. Zlekceważenie drobnej błahostki powoduje z czasem uszkodzenie sąsiedniego układu, a to skutkuje jedynie kosztownymi naprawami. Tylko prawidłowo serwisowane i eksploatowane auto będzie nam towarzyszyło przez lata.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.