Czym jest korytarz życia? Co warto wiedzieć?

Każdego roku dochodzi do tysięcy wypadków i innych zdarzeń drogowych. Niestety liczba ofiar śmiertelnych, oscyluje w ostatnich latach, w okolicach dwóch tysięcy przypadków. Najważniejsze na miejscu zdarzenia, są przede wszystkim szybka reakcja świadków i niezwłoczne dotarcie służb ratunkowych na miejsce. Jednak co w przypadku, kiedy dojazd do poszkodowanych jest bardzo utrudniony? Wówczas zachowanie innych kierowców ,może znacząco przyspieszyć przebieg akcji ratunkowej. Dlatego warto wiedzieć, czym jest korytarz życia i jak prawidłowo go utworzyć.

Co to jest korytarz życia?

Korytarz życia, zwany inaczej korytarzem ratunkowym – to wolna przestrzeń, do przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych, która powstaje podczas przesunięcia się innych pojazdów, w kierunku najbliższych krawędzi drogi wielojezdniowej. Utworzenie korytarza życia umożliwia bezproblemowy dojazd, między innymi policji, pogotowia, czy straży pożarnej, na miejsce zdarzenia drogowego.

Jakich dróg i okoliczności dotyczy?

Korytarz ratunkowy jest szczególnie istotny w przypadku autostrad, dróg szybkiego ruchu, godzin szczytu, korków, kiedy pojazdy uprzywilejowane nie mają możliwości bezproblemowego dotarcia do poszkodowanych. Podczas ratowania życia i zdrowia, znaczące są nawet sekundy. Kiedy wymagana jest współpraca kilku służb jednocześnie, taki swobodny przejazd znacznie usprawnia przeprowadzenie całej akcji ratunkowej, bez konieczności przeciskania się między innymi samochodami i tracenia cennego czasu.

Kiedy należy utworzyć korytarz życia?

Właściwie warto utworzyć korytarz ratunkowy, jeszcze przed wystąpieniem jakiegokolwiek zdarzenia drogowego. Kierowcy zbliżający się do zakorkowanego odcinka drogi powinni od tej pory trzymać się odpowiedniej krawędzi swojego pasa, tak aby w razie wystąpienia konieczności, nie tracić czasu na próbę „schowania” auta do boku jezdni. Często jadąc zakorkowaną autostrada, można zaobserwować sytuację, kiedy mimo braku jakichkolwiek działań ratunkowych, kierowcy i tak trzymają się zewnętrznych krawędzi jezdni. Jest to oznaka wysokiej kultury kierowców i w ten sposób zapobiega się zbędnemu chaosowi i traceniu czasu w razie jakiegokolwiek wypadku.

Co na temat korytarza ratunkowego mówią przepisy?

Umożliwienie dotarcia na miejsce wypadku pojazdom uprzywilejowanym, to nasz obowiązek! Określają to przepisy z ustawy – Prawo o ruchu drogowym, z 16 października 2019 roku. Nieustosunkowanie się do nich, może być ukarane mandatem od 500 do 2500 tysiąca złotych oraz uzyskaniem nawet 6 punktów karnych. Do tej pory korytarz życia był nieformalną, umowną zasadą między kierowcami i zachowaniem „dżentelmeńskim”. W tej chwili mamy obowiązek zastosować się do zasad utworzenia korytarza życia.

Artykuł, który stanowił o umożliwieniu przejazdu pojazdom uprzywilejowanym do końca roku 2019, został rozszerzony o kolejne punkty.

  • Art. 9 ust. 2 mówi o tym, jak utworzyć korytarz życia.
  • Art. 9 ust. 3 określa, że samochody które stoją w korku, mogą wjechać na pas, który rozdziela jezdnie albo na pobocze, żeby stworzyć korytarz życia.
  • Art. 9 ust. 4 mówi, że kierowca nie może włączyć się do ruchu za pojazdem uprzywilejowanym i jechać korytarzem życia.

Jak stworzyć korytarz życia? Proste zasady.

Droga dwupasmowa – jeżeli droga ma dwa pasy ruchu, to samochody jadące na prawym pasie, powinny zjechać maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, natomiast poruszający się lewym pasem, do lewej krawędzi. W ten sposób powstanie między nimi przestrzeń umożliwiająca przejazd.

Droga z więcej niż dwoma pasami – jeżeli droga ma więcej niż dwa pasy ruchu, to samochody znajdujące się na skrajnie lewym pasie, powinny zjechać maksymalnie do lewej krawędzi, natomiast pozostali kierowcy powinni zbliżyc się jak najbardziej do prawej krawędzi, w ten sposób drugi pas od lewej pozostaje przejezdny dla służb ratunkowych.

Kto może przejechać korytarzem życia?

Jak sama nazwa wskazuje – przestrzeń do przejazdu powstała w celu ratowania życia, a nie dla wygody pozostałych kierowców. Korytarzem ratunkowym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy uprzywilejowane. Pojazd uprzywilejowany to taki, który został wyposażony w syreny nadające sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie i w światła błyskowe o niebieskim kolorze.

Służby i instytucje, które poruszają się pojazdami uprzywilejowanymi.

Są to Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, ale również Straż Graniczna, Straż Miejska, Służba Więzienna, Służba Celna, , ABW, CBA, Służb Parku Narodowego, Inspekcji Transportu Drogowego, TOPR i WOPR , Biuro Ochrony Rządu, Wywiad Wojskowy. Kolumna pojazdów  wyróżniająca się czerwonymi sygnałami świetlnymi, na końcu i początku – to również pojazdy uprzywilejowane.

Korytarz życia za granicą

Wybierając się samochodem poza granicę Polski, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi umożliwienia przejazdu pojazdów uprzywilejowanych. W wielu krajach Unii Europejskie, za złamanie takich przepisów grożą surowe kary. Dla przykładu, w Niemczech blokowanie przejazdu przez tunel życia, traktuje się nawet, jako celowe utrudnianie działań ratowniczych, za co grozi kara pozbawienia wolności. Korytarz życia na takich samych zasadach, jak w Polsce obowiązuje, na przykład w Czechach, Austrii, Słowacji, czy Niemczech.


Kiedy w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie, nie można tracić czasu na przeciskanie się przez korek drogowy. Tworzenie korytarzy życia to już nie tylko kwestia kultury kierowców. Zobowiązują nas do tego przepisy, za których złamanie grozi nałożenie mandatu i utrata punktów. Najkrócej ujmując - korytarz życia jest szansą na szybszy ratunek i sprawny przejazd dla wszystkich pojazdów uprzywilejowanych. Najważniejsza na drodze jest wyobraźnia i to, aby nie utrudniać pracy służbom. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.