Komunikacja miejska czy samochód - co wybieramy?

Codzienne poruszanie się po mieście często jest niemałym wyzwaniem. Wielu ludzi narzeka na to, że każdego dnia trzeba tracić mnóstwo czasu na dojazdy do szkoły lub pracy. Teoretycznie komunikacja miejska powinna wystarczać do codziennego dojeżdżania do dowolnego miejsca. W praktyce jednak często trzeba z niej rezygnować, aby móc dostać się na wskazane miejsce o czasie. Mimo kilku wad tego rozwiązania, nadal bardzo wielu ludzi decyduje się na poruszanie się po mieście własnym samochodem.

Samochód czy komunikacja miejska - co jest popularniejsze?

Jak pokazują badania, komunikacja miejska w miastach jest bardzo popularna. Około 1/4 wszystkich badanych deklaruje, że codziennie porusza się autobusami miejskimi lub tramwajami; blisko 90% robi to przynajmniej od czasu do czasu. Warto jednak zauważyć, że badania te podają wyniki w skali całego kraju. Są one zatem uśrednione i nie uwzględniają warunków w poszczególnych miastach - a te mogą znacznie się od siebie różnić.

Bardzo wiele zależy od konkretnego miasta i istniejącej w nim infrastruktury. W 2020 roku przeprowadzono ciekawy sondaż wśród mieszkańców największych polskich miast. Pytano w nich o jakość komunikacji miejskiej, uwzględniając kwestie takie, jak punktualność, ilość dostępnych linii czy czas przejazdów. Na pierwszym miejscu znalazł się Białystok, tuż za nim Gdynia. Podium zamykał Lublin. Warszawa zajęła dopiero 8 miejsce, zaś na ostatniej pozycji znalazł się Kraków na równi z Łodzią.

Wszystkie te badania pokazują, że w kwestii komunikacji miejskiej w Polsce nadal jest bardzo wiele do zrobienia. Nie wszystkie miasta są w stanie zaoferować pasażerom usługi na faktycznie wysokim poziomie, które zapewniałyby bezproblemowe i szybkie przejazdy do dowolnych miejsc. Dla wielu ludzi codzienne dojeżdżanie do pracy lub szkoły wiąże się nawet z kilkoma przesiadkami i długim czekaniem na przystankach na kolejny autobus lub tramwaj.

Alternatywą dla komunikacji miejskiej jest własny samochód. Poruszanie się nim w mieście ma oczywiście wiele wad, choć niekiedy jest on niezastąpiony.

Czy warto mieć własny samochód w mieście?

Posiadanie własnego samochodu jedynie teoretycznie niesie ze sobą wygodę. O ile w przypadku mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości faktycznie jest to często konieczność, o tyle warunki dużych miast są nieco inne. Wiąże się to z pewnymi kosztami, dlatego też warto rozważyć wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania.

Kwestia korków i parkowania

W wielu miastach szukanie miejsca do parkowania jest prawdziwym koszmarem. Znalezienie choć odrobiny wolnej przestrzeni często może zajmować więcej czasu, niż samo dojechanie na miejsce. Trzeba zatem rozważyć to, gdzie najczęściej zamierzamy dojeżdżać samochodem. Jeśli ma to być miejsce pracy z wyznaczonym parkingiem, to problem może nie być aż tak istotny.

Oczywiście, samo przedzieranie się samochodem przez miasto - szczególnie w godzinach szczytu - również potrafi być prawdziwą męką. Poranne dojazdy do pracy samochodem mogą oznaczać długie stanie w korkach i mnóstwo straconych nerwów. Komunikacja miejska jest znacznie mniej narażona na ten problem. Autobusy często posiadają osobne pasy, na których mogą poruszać się tylko one. Tramwaje z kolei poruszają się po własnych torach, przez co wzmożony ruch na drogach nie wpływa na nie w tak dużym stopniu.

Niezależność

Niewątpliwą zaletą posiadania własnego samochodu w mieście jest ogromna niezależność. Osoby korzystające z komunikacji miejskiej są uzależnione od wyznaczonych godzin kursowania pojazdów na poszczególnych liniach. Samochód jest dostępny w każdej chwili.

Osoby z regularnym trybem życia - przykładowo, z codziennym kończeniem pracy lub nauki o tych samych godzinach - mogą nie zauważać tego problemu tak bardzo. W każdym przypadku mogą jednak wystąpić nieoczekiwane sytuacje, w których szybki transport jest potrzebny w innych godzinach. Własny pojazd jest wówczas niezastąpiony.

Samochód daje również niezależność w przypadku jakiegokolwiek bagażu. Ciężko jest wybrać się chociażby na większe zakupy i wracać ze wszystkimi rzeczami autobusem.

Kwestie środowiska naturalnego

Trzeba powiedzieć to wprost - jakość powietrza w polskich miastach jest okropna, i wszyscy musimy włożyć jak najwięcej pracy w to, aby poprawić tę sytuację. Problem ten wynika co prawda z różnych czynników, jednak samochody należą do głównych winowajców. Komunikacja miejska jest z kolei jednym z rozwiązań tego problemu, tym bardziej, że w większości miast inwestuje się obecnie w bezemisyjne pojazdy miejskie.

Nie można oczywiście popadać w skrajność i twierdzić, że każdy, kto porusza się na co dzień samochodem w mieście jest winnym zanieczyszczenia powietrza. Warto jednak mieć tę kwestię na uwadze i wybierać komunikację miejską zawsze, kiedy jest to możliwe.

Komunikacja miejska to lepsze miasto

Nie da się całkowicie wyeliminować konieczności poruszania się samochodami po mieście. W życiu codziennym występują po prostu zbyt różne sytuacje, a niektórzy ludzie mają w kwestii transportu zróżnicowane potrzeby. Niemniej jednak duża liczba ludzi korzystających głównie z komunikacji miejskiej jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Im więcej ludzi korzysta z komunikacji miejskiej, tym lepiej. Oznacza to lepszą jakość powietrza i mniejsze korki na ulicach. Warto zatem robić to jak najczęściej, i w miarę możliwości spróbować czasami zrezygnować nawet z części swojego komfortu, aby pojechać gdzieś autobusem. Najzdrowszą alternatywą dla wszystkich pojazdów jest oczywiście spacer lub rower. To rozwiązanie polecane jest zawsze, szczególnie przy pięknej pogodzie.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.