Jak opony wpływają na zużycie paliwa?

Z roku na rok drożejące paliwa, to trend, który według wielu ekonomistów nie ulegnie już zmianie. Mimo okresowych spadków cen tendencja czy chcemy, czy nie, jest i będzie wzrostowa, dlatego warto poznać kilka faktów, które dotyczą opon samochodowych i ich wpływu na mniejsze lub większe zużycie paliwa przez samochód.

Jaki wpływ na zużycie paliwa mają opony samochodowe?

Jest kilka czynników, które wpływają na zużycie paliwa przez samochód. Są to między innymi opory powietrza, czy styl jazdy kierowcy, ale również opony i ich odpowiedni dobór, mają niemały wpływ na to, ile paliwa zużywa nasz samochód.

Opony jako jedyny element samochodu, mają styczność z nawierzchnią jezdni i to na nich skupia się cała masa pojazdu. Powierzchnia styku opony z nawierzchnią jezdni to miejsce, gdzie powstają bardzo duże siły tarcia, a w związku z tym opory, które samochód musi pokonać, używając do tego celu odpowiedniej ilości energii, której ilość determinuje ilość zużytego paliwa przez samochód.

Tym sposobem dochodzimy do pierwszego parametru opony, który w poszukiwaniu oszczędności jest dla nas ważny, a mianowicie parametr, który bierzemy pod uwagę, jeśli chodzi o opory toczenia, czyli efektywność paliwowa.

Efektywność paliwowa opony i jej wpływ na zużycie paliwa

Efektywność paliwowa opon odnosi się do ich wpływu na spalanie paliwa w pojeździe. Opór toczenia jest siłą, która przeciwdziała ruchowi pojazdu, a więc im niższy opór toczenia, tym mniej energii potrzeba do poruszania się pojazdem, co przekłada się na mniejsze spalanie paliwa. Opony o niższym oporze toczenia mają lepszą efektywność paliwową niż opony o wyższym oporze toczenia.

Oznaczana jest na oponach za pomocą liter od A do G, gdzie opony oznaczone literą A są najbardziej efektywne pod względem paliwowym, a opony oznaczone literą G są najmniej efektywne.

Inne cechy opon wpływające na zużycie paliwa

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opony samochodowe niewiele się od siebie różnią. Jest jednak więcej cech niż rozmiar czy wzór bieżnika, którymi różnią się opony i które mają wpływ na zużycie paliwa. Cechy, o których mówimy to:

  • budowa opony,
  • średnica i szerokość,
  • ukształtowanie, profil i wielkość bieżnika,
  • poziom zużycia opony,
  • ciśnienie w oponach oraz warunki eksploatacyjne.

Budowa opony i jej wpływ na spalanie paliwa

Opony samochodowe zbudowane są z reguły z 6-7 warstw (ilość zależna od producenta) różnych materiałów. Upraszczając, ilość warstw i waga materiałów w nich użyta, ma znaczny wpływ na ogólną efektywność paliwową opony. Zbyt duża ich ilość i waga, mogą wpłynąć na nią negatywnie.

Średnica i szerokość opony

Mimo wszystko ważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o budowę opony, który ma wpływ na wspomnianą efektywność paliwową, jest szerokość opony, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za tarcie i opory toczenia.

Wielu kierowców decyduje się wobec tego na zmianę opon na mniejsze i węższe opony, które są lżejsze i powodują mniejsze opory toczenia.

Należy pamiętać, że rozmiar opony zalecany przez producenta pojazdu jest optymalny zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i efektywności paliwowej. Montaż opon o większym rozmiarze niż zalecany przez producenta pojazdu może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa oraz uszkodzenia układu kierowniczego i zawieszenia pojazdu.

Ukształtowanie, profil i wielkość bieżnika

Ukształtowanie bieżnika według badań producentów opon ma aż 60 procent udziału w oporach toczenia. Zasada jest bardzo prosta. Im więcej nacięć i rowków w bieżniku ma nasza opona, tym większe są jej opory toczenia.

Warto jednak zauważyć, że rola tychże nacięć i rowków w bieżniku jest szczególnie ważna dla sprawnego odprowadzania wody, co ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo, dlatego producenci cały czas poszukują rozwiązania, które pozwoli na zachowanie dużego bezpieczeństwa przy optymalnym zużycia paliwa.

Równie ważny jest materiał zastosowany do produkcji bieżnika. Może on być syntetyczny lub naturalny. I tutaj ponownie dochodzimy do punktu, w którym bezpieczeństwo ściera się z poziomem zużycia paliwa, ponieważ stosowany często kauczuk naturalny zwiększa przyczepność, a co za tym idzie bezpieczeństwo, ale wpływa negatywnie na efektywność paliwową opony.

Zużycie opony

Zużycie opony, a konkretniej bieżnika opony, ma również wpływ na efektywność paliwową. Opony z bardziej zużytym bieżnikiem mają większy opór toczenia niż nowe opony, co prowadzi do większego zużycia paliwa.

Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan opon, szczególnie głębokość bieżnika, i wymieniać je na nowe, gdy są zużyte. Wymiana opon na nowe, o odpowiedniej specyfikacji, pozytywnie wpływa na efektywność paliwową pojazdu.

Ciśnienie w oponach oraz warunki eksploatacyjne

Ciśnienie w oponach ma znaczący wpływ na efektywność paliwową pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie powoduje większy opór toczenia, co oznacza, że silnik musi pracować ciężej, aby poruszać pojazd, a to z kolei prowadzi do większego zużycia paliwa. Zbyt wysokie ciśnienie opony teoretycznie zmniejszy opory toczenia i wpłynie na wzrost efektywności paliwowej opony, ale znacznie obniży nasze bezpieczeństwo.

Właściwe ciśnienie opony jest zalecane przez producenta pojazdu i może być znalezione w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej pojazdu. Optymalne ciśnienie opony jest również często oznaczone na boku opony.

Regularne sprawdzanie ciśnienia opony jest ważne, ponieważ ciśnienie opony może się zmieniać wraz z temperaturą otoczenia i wykorzystaniem pojazdu.

Jak opony wpływają na zużycie paliwa? Podsumowanie

Opór toczenia i efektywność paliwowa opon są ważnymi pojęciami dla każdego kierowcy, ponieważ pozwalają one ocenić, jak nowe opony wpłyną na spalanie paliwa w samochodzie. Należy jednak pamiętać, że wpływ opon na zużycie paliwa nie ogranicza się tylko do ich konstrukcji, ale również zależy od nawyków kierowcy, takich jak utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach oraz sezonowa wymiana opon.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.