Uszkodzenia łożysk - rozpoznawanie objawów [poradnik]

Łożysko to niepozorna rozmiarowo, ale bardzo istotna część samochodowa. Znajduje się w wielu miejscach w aucie. Często jej prawidłowe działanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo poruszania się autem. Zdarza się, że kierowcy mają spore kłopoty z rozpoznaniem problemów z łożyskami. Dlatego przygotowaliśmy prosty poradnik.

Łożysko koła

Łożysko koła to element, który odpowiada za połączenie pomiędzy kołami a całym autem. Umożliwiają obrót koła, nie ma więc wątpliwości, że są istotną częścią pojazdu. Są bardzo mocno narażone na to, że zostaną zatarte z powodu zbyt małej ilości smaru lub wyeksploatowane w inny sposób. 

W jaki sposób zachowują się łożyska, które wymagają interwencji mechanika?

Oto lista zachowań auta, na które warto zwrócić uwagę, gdyż mogą oznaczać awarię łożyska.

Do czego może doprowadzić brak reakcji w porę?

Jak nietrudno to przewidzieć – większość tych objawów jest nie tylko uciążliwa w codziennym użytkowaniu pojazdu, ale też może prowadzić do potencjalnie bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Trzeba pamiętać, że zbyt długie odkładanie wizyty w warsztacie po zauważeniu sygnałów, może sprawić, że w trakcie jazdy jedno z kół się zablokuje. Istnieje też ekstremalnie rzadkie ryzyko odpadnięcia koła.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Szybka wizyta u mechanika powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Zanim jednak do niej dojdzie, warto przygotować się, że konieczna będzie wymiana obu łożysk, które przylegają do tej samej osi. Przyjęte praktyka pozwala na wymianę tylko jednego z nich, gdy awarię zalicza stosunkowo nowa część.

Czy remont można przeprowadzić samodzielnie?

Generalnie poleca się, by naprawy auta były wykonywane przez profesjonalistów. Jak jest z wymianą łożyska? Istnieją dość nieliczne modele aut, które skonstruowane są tak, że zaplecze zwykłego garażu nie wystarczy do przeprowadzenia wymiany (mowa o łożyskach, które są połączone ze zwrotnicą i piastą). „Zwykłe” łożyska w teorii można próbować wymieniać osobiście. Ale warto wziąć pod uwagę, że powierzając to zadanie profesjonalistom – oszczędzasz własny czas i sporo wysiłku. A im zajmie to maksymalnie kilka godzin.

Jakie mogą być przyczyny występowania takich objawów?

Warto wiedzieć, co powoduje zniszczenia w obrębie łożysk. Są to: dynamiczna jazda, wypadki, korozja, przegrzanie hamulców, zły montaż lub niskiej jakości element oraz przeciążenia samochodu. Właśnie tych okoliczności warto unikać, gdy chce się uniknąć problemów z łożyskiem koła.

Inne awarie łożysk

Problemy z łożyskami kół są jednymi z bardziej znanych problemów dla kierowców. Ale tak, jak wspominaliśmy wyżej – łożysko to część wykorzystywana w wielu miejscach w samochodzie. I niestety w wielu miejscach może ulec usterce. Na szczęście dla użytkowników aut, większość uszkodzonych łożysk będzie można całkiem łatwo rozpoznać. Jak? Otóż pierwszym i głównym, a na pewno trudnym do przeoczenia, symptomem jest to, że zmienia się wydawany przez nie dźwięk. Jakie dokładnie części mogą wchodzić w grę?

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.