Pięć przepisów drogowych, o których zapominają kierowcy

Znajomość przepisów drogowych jest niezwykle istotna. Każdy kierowca powinien być na bieżąco ze zmianami w zasadach ruchu drogowego i stosować się do określonych reguł. Są jednak przepisy, o których kierowcy szczególnie często zapominają. Oto kilka z nich.

Zatrzymanie przed zieloną strzałką 

Czerwone światło na sygnalizacji świetlnej jest jasnym znakiem do zatrzymania pojazdu i poczekania na światło zielone. To oczywiste i nie jest, a przynajmniej nie powinno być niespodzianką dla nikogo, nawet dla osób, które nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów.
 
Zdarza się czasami, że przy standardowej sygnalizacji, znajduje się strzałka, która zezwala na jazdę, pomimo czerwonego światła na głównym reflektorze. Ale czy wiesz kiedy i w jaki sposób przepisy zezwalają na dalszą jazdę przy uwzględnieniu tej strzałki? Okazuje się, że kierowcy często nie pamiętają, jak powinni postępować w takiej sytuacji. 
 
Otóż w momencie, gdy mamy czerwone światło, ale obok pojawia się zielona strzałka, jest to znak, że możemy jechać dalej, ale jest jedna zasada. Musisz się upewnić czy nie nadjeżdża żaden pojazd i, jeśli przed światłami są pasy dla pieszych, nie nadchodzi żaden przechodzeń.
 
Zatem, aby pojechać dalej, musisz zatrzymać się dwa razy. Przed pasami i przed wjechaniem na skrzyżowanie. Zapominanie o tej zasadzie często skutkuje mandatami karnymi. Taryfikator za to wykroczenie przewiduje 100 złotych i 6 punktów karnych. 

Zbyt wolna jazda 

Według art. 19 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym: 

"Kierujący pojazdem jest obowiązany: 
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym; 
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia; 
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu."
 
O przekraczaniu prędkości mówi się bardzo często. Nic dziwnego, jest to główny powód wypadków drogowych. Stanowi bardzo duże zagrożenie dla osób poruszających się pojazdem, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Ale czy wiesz, że zbyt wolna jazda również może być niebezpieczna? Jeśli zastanawiasz się, co może być niebezpiecznego w wolnej jeździe autem, już wyjaśniam.
 
Zbyt mała prędkość pojazdu często skutkuje koniecznością nagłego hamowania, co stwarza realne zagrożenie dla osób poruszających się jezdnią. Dodatkowo, mała prędkość zaburza płynność ruchu i w związku z tym jest wykroczeniem, a za wykroczenia tego typu można dostać od 500 złotych mandatu. 

Przyspieszanie, kiedy jesteś wyprzedzany 

"Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania lub bezpośrednio po nim zwiększania prędkości." Art. 24 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym 

Zdarzyło ci się wyprzedzać pojazd, który w trakcie tego manewru nagle zaczął przyśpieszać? Ciężko powiedzieć, czy jest to złośliwość, nierozsądek czy szukanie problemów. Jedno jest pewne. Takie postępowanie jest bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Jeśli stosujesz takie praktyki, musisz wiedzieć, że stwarza to ogromne zagrożenie dla poruszających się pojazdów. Za to wykroczenie grozi 350 złotych mandatu karnego. 

Strefa zamieszkania i specjalne warunki, które w niej panują

Kierowcy często zapominają, że w strefach zamieszkania panują nieco inne zasady niż w pozostałej strefie drogowej. Na całym terenie obowiązuje ograniczenie prędkości 20 km/h. Dodatkowo parkowanie jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych parkingach, nie ma możliwości zaparkowania auta wzdłuż chodnika. Bardzo istotne jest również to, że w strefie zamieszkania, pieszy ma zawsze pierwszeństwo.
 
W praktyce oznacza to, że nie musi poruszać się chodnikami, a nawet w miejscach, po których poruszają się samochody, należy ustąpić mu pierwszeństwa. Utrudnieniem dla kierowców są też progi zwalniające, które nie muszą być poprzedzone znakami drogowymi.
 
Za parkowanie w miejscu nieprzeznaczonym grozi 100 złotych mandatu i 1 punkt karny, natomiast za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania, możemy spodziewać się aż 1500 złotych mandatu. Surowo karane jest również niedostosowywanie się do ograniczeń prędkości. Mandat przyznawany jest w zależności od tego, o ile prędkość została przekroczona.  

Zmiana dopuszczalnej prędkości nocą, w terenie zabudowanym 

Do 1 czerwca 2021 roku obowiązywała zasada, że nocą tzn. od godziny 23 do godziny 5 rano, można było poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h. Obecnie, ograniczenie wynosi 50 km/h, niezależnie od pory dnia.
 
To istotna zamiana, której nieprzestrzeganie może mieć konsekwencje finansowe. Pamiętaj, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe do zachowania bezpieczeństwa na drogach. 
Dla przypomnienia — dopuszczalne prędkości w ruchu drogowym: 
  • teren zabudowany — 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym — 90 km/h,
  • teren zabudowany z przyczepą — 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym z przyczepą na drogach jednojezdniowych — 70 km/h, 
  • z przyczepą na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach — 80 km/h,
  • na drogach ekspresowych jednojezdniowych — 100 km/h,
  • na drogach ekspresowych dwujezdniowych  — 120 km/h,
  • na autostradach — 140 km/h.
To tylko kilka przykładów przepisów drogowych, o których zdarza się zapominać kierowcom. Pamiętaj, że nieznajomość prawa szkodzi, a fakt, że nie znasz jakiejś zasady, nie zwalnia cię z przestrzegania jej. Regularnie sprawdzaj, czy twoja wiedza z przepisów kodeksu drogowego jest aktualna. Trzeba ją co jakiś czas odświeżać dla dobra uczestników ruchu, ale też dla twojego portfela. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.