Otrzymałem mandat z fotoradaru - co zrobić?

Przepisy ruchu drogowego są stosowane niezwykle rygorystycznie, a konsekwencje za ich nieprzestrzeganie są bardzo poważne. Mandat karny to pojęcie, z którym zmierzył się niemalże każdy kierowca. Wiadomość o wykroczeniu drogowym jest równie niemiła jak jego konsekwencje. Otrzymałeś mandat karny i nie wiesz, co powinieneś zrobić? Oto kilka porad, które pomogą Ci w tym trudnym czasie. Dowiedz się, jak postępować, aby uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów i innych konsekwencji.

CANARD – na straży przepisów ruchu drogowego

Funkcjonujący w Polsce system nadzoru nad ruchem drogowym CANARD czuwa nad przestrzeganiem przez kierowców przepisów ruchu drogowego. System ten dokonuje pomiaru prędkości, ale także przestrzegania zasad sygnalizacji świetlnej. Niedostosowanie się do przepisów ruchu drogowego może być zarejestrowane przez fotoradar, mobilne urządzenia instalowane w pojazdach oraz urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości.

Fotoradar zrobił mi zdjęcie – co dalej?

Wykonane przez urządzenia – w tym fotoradary – zdjęcia trafiają do pracowników CANARD. Wszystko odbywa się za pomocą bezprzewodowej komunikacji i Centralnego Systemu Przetwarzania. W pierwszej kolejności informacja o naruszeniu trafia do upoważnionego pracownika CANARD, który następnie dokonuje ścisłej weryfikacji otrzymanego materiału. Fotoradar przekazuje zdjęcia oraz informacje takie jak numer rejestracyjny pojazdu, miejsce i czas wykroczenia, dopuszczalną i rzeczywistą prędkość pojazdu. Kolejny etap postępowania to etap wyjaśnień. Pracownik CANARD kieruje do właściciela pojazdu formularze celem złożenia odpowiednich oświadczeń.

Oświadczenie o kierowaniu pojazdem w chwili wykroczenia

Jak wspomniano, etap wyjaśnień obejmuje wysyłkę druków do właściciela pojazdu, którym dopuszczono się wykroczenia. Druk jaki otrzyma właściciel będzie zawierał trzy wzory oświadczeń. Należy wypełnić ten, który rzeczywiście odzwierciedla sytuację.

  • Oświadczenie nr 1 powinna wypełnić osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia uwiecznionego za pomocą fotoradaru.
  • Oświadczenie nr 2 wypełnia właściciel lub też posiadacz pojazdu, wskazując przy tym komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w czasie, jakim popełniono wykroczenie.
  • Oświadczenie nr 3 wypełnia właściciel lub posiadacz samochodu, który nie wskazuje lub odmawia wskazania komu powierzył pojazd do kierowania w danym czasie.

Powstaje pytanie, czy składanie oświadczeń ma sens, skoro fotoradar zgromadził niezbędne dane? Odpowiedź brzmi: tak! Zgodnie z polskim porządkiem prawnym, konsekwencje swoich działań ponosi ich sprawca. Nie można odpowiadać za cudze przewinienia. Zakazana jest sytuacja dobrowolnego przyjęcia na siebie punktów karnych i uiszczenia grzywny. Jednakże nie ma ograniczeń co do użyczania własnego pojazdu. Z tego względu konieczne jest złożenia oświadczenia, na wypadek, gdyby właściciel nie był kierowcą w chwili wykroczenia drogowego. Mandat karny nałożony zostaje tylko na sprawcę, gdyż to jemu można przypisać odpowiedzialność za dany czyn.

Pamiętaj, aby oświadczenie wypełniać zgodnie z prawdą! Inaczej może grozić Ci odpowiedzialność karna za składanie fałszywych oświadczeń!

Co zrobić po złożeniu oświadczenia?

Po wypełnieniu formularzy i złożeniu oświadczeń zgodnie z prawdą, materiały należy wysłać na podany w dokumentach adres. Dokumenty możesz także przesłać drogą elektroniczną za pomocą eBOK CANARD. W tym celu musisz być posiadaczem profilu zaufanego i podpisu elektronicznego. Przesłanie drogą e-mail skanów dokumentów nie będzie skuteczne.

Pamiętaj, że dokumenty możesz także dostarczyć osobiście. Czasem może okazać się, że nadesłane zdjęcie jest niewyraźne i nie pamiętasz czasu prowadzenia pojazdu, wówczas najlepiej wyjaśnić sytuację osobiście. Unikanie złożenia oświadczenia będzie skutkowało skierowaniem sprawy do sądu.

Nałożenie mandatu karnego – czy muszę go przyjąć?

Zgodnie z treścią otrzymanego od właściciela pojazdu oświadczenia, podejmowane są dalsze działania. CANARD może:

  • przesłać mandat karny nadkładający grzywnę pocztą,
  • wysłać treść oświadczeń do osoby wskazanej przez właściciela,
  • skierować sprawę do sądu.

Kiedy otrzymasz mandat karny, masz 14 dni na uregulowanie grzywny. Tak zwany zaoczny mandat karny możesz uiścić w każdej placówce pocztowej, za pomocą bankowości elektronicznej, czy też w innej placówce, która umożliwia dokonanie przelewu gotówki. Blankiet jaki został Ci wysłany jest niezwykle istotny, gdyż posiada on indywidualny numer konta, na który należy wpłacić grzywnę. Nie wystarczy uiścić wskazanej kwoty na dowolny rachunek Urzędu Skarbowego!

Jeśli nie zgadzasz się z nałożonym mandatem masz prawo do odmowy jego przyjęcia. Jeśli nie uiścisz kwoty w ustawowym terminie lub odmówisz przyjęcia mandatu, organy wystąpią do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Po otrzymaniu mandatu z fotoradaru, kierowca ma 14 dni na uiszczenie opłaty

Po otrzymaniu mandatu z fotoradaru, kierowca ma 14 dni na uiszczenie opłaty

Jak rozpoznać fałszywy mandat? Nie daj się oszukać!

Jak wiadomo, współczesna technologia skłania do podrabiania mandatów i wyłudzania w ten sposób środków finansowych. Upewnij się więc, że mandat, który otrzymałeś, jest oryginalny.  Jak więc rozpoznać, czy mamy do czynienia z oryginałem? Po pierwsze, mandat zawsze wysyłany jest listem poleconym. Oznacza to, że nigdy nie otrzymamy mandatu drogą elektroniczną – za pomocą poczty e-mail, lub za sprawą listu ekonomicznego.

Po drugie, zwróć uwagę na pieczęć! Pieczęć z godłem na mandacie będzie wypukła, wykonana metodą suchego stempla. Fałszywy mandat zapewne będzie posiadał zwykły stempel drukowany. Po trzecie, istotne znaczenie ma numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zapłaty za wykroczenie. Jest to numer rachunku w Narodowym Banku Polskim, który prowadzi rachunki wyłącznie dla podmiotów publicznych i zawsze będzie miał w sobie ciąg następujących po sobie cyfr: 1010 0055.

Dbaj o bezpieczeństwo na drodze

Mandat z fotoradaru za przewinienia drogowe to niemiła dolegliwość finansowa. Surowe sankcje są dotkliwe dla większości kierowców. Niemniej jednak jako uczestnik ruchu drogowego powinieneś zachować odpowiednią ostrożność i uwagę.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.